Filmy

Najlżejszy w klasie - DAF LF

W połowie wakacji 2009 DAF Trucks wprowadził do produkcji zmodernizowaną wersję swojej najmniejszej ciężarówki. Zmiany, jakie dokonano w modelu LF nie są rewolucyjne, jednak w znacznym stopniu poprawiają komfort pracy kierowcy.

Lekki samochód ciężarowy - DAF LF - pojawił się na rynku w 2001 roku i od razu został dostrzeżony przez jury konkursu Truck of the Year zdobywając laur zwycięzcy. Dzisiejszy LF to już kolejne wcielenie, które zaskakuje przede wszystkim dynamicznymi jednostkami napędowymi. LF-y w dalszym ciągu są dostępne w różnych klasach wagowych i rozstawach osi. Doskonale nadają się do wykorzystania podwozia pod zabudowę specjalistyczną. Kabinę można zamówić w wersji dziennej lub sypialnej. Model LF45 jest dostępny w wersjach o masie całkowitej od 7,5 do 12 t, natomiast model LF55 występuje w segmencie od 12 do 21 t DMC (z przyczepą do 32 t). Pod koniec października, w punkcie dilerskim WW Wanicki, zlokalizowanym w Trzcinie pod Rzeszowem, odbyła się prezentacja DAF-a LF Edycja 2009. Pojazd ten, którego produkcja rozpoczęła się w połowie wakacji, prezentuje jeszcze wyższy poziom zaawansowania technologicznego.

PACCAR FR i GR
Do niedawna klient miał do dyspozycji trzy 4-cylindrowe i trzy 6-cylindrowe silniki regulowane odpowiednio na moce: 103 kW (140 KM), 118 kW (160 KM), 136 kW (185 KM) oraz 165 kW (224 KM), 184 kW (250 KM), 210 kW (286 KM). Ponieważ dla inżynierów DAF-a „ewolucja nigdy się nie kończy” - do gamy nowoczesnych silników dołączyły teraz kolejne dwa: 4-cylindrowy 4,6-litrowy PACCAR FR o mocy 154 kW (210 KM) przy 2100-2300 obr/min. i 6-cylindrowa 6,7-litrowa jednostka PACCAR GR 225 kW (300 KM) od 1900 obr/min. Jednostka 4-cylindrowa osiąga maksymalny moment obrotowy 760 Nm przy 1200-1800 obr/min. zaś 6-cylindrowy 300-konny GR swój maksymalny moment 1100 Nm zachowuje w przedziale 1200-1800 obr/min. Dla zapewnienia większej wydajności silników zoptymalizowano system sterowania (nowy moduł ECM), zastosowano nową konstrukcje tłoków a w układzie Common Rail zwiększono maksymalne ciśnienie wtrysku mieszanki paliwowej z 1600 do 1800 barów.

Komfortowo i bezpiecznie
Dla poprawy komfortu jazdy kabina pojazdu została wyposażona w nowe elementy amortyzacji. Drugim rozwiązaniem jest wprowadzenie rezonatorów kierownicy eliminujących drgania przenoszone od kół pojazdu. Jednak wiele modyfikacji, które wprowadzono w LF 2009 edition miało na celu zwiększenie użyteczności samochodu. Zmianą nie oparły się elementy zawieszenia ciężarówki. Dla 8-tonowej wywrotki w modelu LF45 wprowadzono wersję z podniesiona osią przednią, w związku z tym zastosowano mocniejsze resory paraboliczne z 1x30 na 1x34 oraz wprowadzono 30 mm bloczki wypełniające. Wychodząc z założenia, że oś przednia w pojazdach dystrybucyjnych, może być szczególnie narażona na niekorzystne rozłożenie obciążeń dokonano modyfikacji łożysk kół. W konsekwencji zastosowano większe łożyska i uzyskano w ten sposób wyższą rezerwę techniczną dla obciążenia osi.
W zawieszeniu tylnym podniesiona oś tylna ma zmienioną wartość resora z 1x34 ma 2x28. Wyższy środek ciężkości samochodu wymaga zastosowania innego stabilizatora. W przypadku modelu LF55 12-15 t w podwoziach pod zabudowy chłodnicze lub cysterny, na tylnej osi zamontowano grubszy stabilizator zintegrowany z zawieszeniem. Rozwiązanie takie sprawia, że o 19 proc. lepsza jest stateczność boczna samochodu i dzięki temu pojazd prowadzi się bezpieczniej. Warto zaznaczyć, że zintegrowany z zawieszeniem stabilizator obniża masę własną DAF-a LF o 30 kg.
Alternatywnie dla standardowej wysokości zawieszenia tylna oś może zostać osadzona asymetrycznie względem resora, co poprawia właściwości trakcyjne pojazdu.
Modyfikacje poszczególnych podzespołów są ściśle dostosowane do rodzajów zadań, jakie w przyszłości miałby pełnić DAF LF. Na przykład samochód z silnikiem 6-cylindrowym jest wyposażony w moduł do montażu generatora zasilającego np. agregat chłodniczy. Standardowo w nowych LF-ach alternatory 24/55 A zastąpiono mocniejszymi 45/55 A. W opcji, na przykład dla pojazdów dystrybucyjnym, gdzie podczas uruchamiania „windy” załadunkowej jest duży pobór prądu, LF-y wyposaża się w alternatory o większej mocy 40/100 A. Aby zwiększyć wydajność serii LF, zastosowano nową, elektroniczną regulację hamulca działającego w zależności od ciężaru ładunku, dzięki czemu uzyskano lepszą dystrybucję mocy hamulca i zredukowano konieczność konserwacji systemu. Od teraz hamulce tarczowe serii LF45 w ogóle nie będą wymagały konserwacji, dzięki wprowadzeniu nowych uszczelek. Wszystkie modele LF mają w standardzie system ostrzegający kierowcę przed obniżeniem ciśnienia w oponach. Zapobiega to niepotrzebnemu zużyciu paliwa oraz możliwości awarii ogumienia.
Użytkownik, chcąc w przyszłości ciągnąc przyczepę, już na etapie konfiguracji pojazdu może zamówić do niego fabrycznie montowany sprzęg. Zaletą takiego rozwiązania jest to, że producent posiada wszystkie wymagane prawem homologacje i po zakupie ciężarówki nie ma potrzeby załatwiania dodatkowych formalności.

Atrakcyjny design
LF Edycja 2009 to samochód w pełni dojrzały. Świadczy o tym również wnętrze kabiny, które zostało poddane daleko posuniętym modyfikacjom. Dostrzeżemy tam nową kolorystykę tapicerki, w tym również foteli. Deska rozdzielcza została wykonano z materiału o innej kolorowej strukturze a menu na wyświetlaczu dostępne jest w 32 językach. W kabinie sypialnej zauważymy nową kolorystykę leżanki i nowe zasłony. Warto zaznaczyć, że kabina LF jest teraz znacznie cichsza. Poziom hałasu dla silnika 4-cylindrowego wynosi 70 db a dla większej 6-cylindrowej jednostki - 67 db.
Zewnętrznie Edycję 2009 będzie można zamówić ze zderzakiem i panelem reflektorów w kolorze kabiny.

Tekst i zdjęcia: Michał Bąk

Ostatnie artykuły