Filmy
  • Artykuły
  • Nowości w pojazdach Schmitz Cargobull

Nowości w pojazdach Schmitz Cargobull

W połowie września br. dziennikarze zajmujący się tematyką pojazdów użytkowych zostali zaproszeni do siedziby firmy EWT Truck & Trailer w celu zapoznania się z nowymi produktami niemieckiego producenta naczep przyczep i zabudów do pojazdów ciężarowych Schmitz Cargobull. Okazją do spotkania były zabudowy: wywrotka dla branży budowlanej oraz kontener i przyczepa chłodnicza na potrzeby dystrybucji spożywczej.

EWT Truck & Trailer jest autoryzowanym przedstawicielem Schmitz Cargobull w Polsce i zajmuje się sprzedażą nowych oraz serwisowaniem używanych naczep tego producenta. Dwa oddziały EWT w Polsce zajmują się również montażem zabudów oraz naprawami powypadkowymi naczep i zabudów. Oferta polskiego przedstawiciela obejmuje fabryczne produkty Schmitz Cargobull, w tym: naczepy chłodnicze, kurtynowe, plandekowe, wywrotki a także zabudowy specjalistyczne, chłodnie, izotermy, plandeki oraz wywrotki rynnowe typu half-pipe.

Niżej środek ciężkości
MKI-SR jest wywrotką, która dzięki nowoczesnym rozwiązaniom konstrukcyjnym przede wszystkim pozwoliła na obniżenie masy i wysokości zabudowy. Wysoką wytrzymałość produktu uzyskano dzięki zastosowaniu w budowie muldy skandynawską stal o twardości HB 450 (Hardox lub Raex). Dostępne długości zabudowy to: 4; 5; 5,5 i 5,8 m co w kombinacji z dwoma wysokościami burt bocznych - 1360 mm i 1460 mm, pozwoliło uzyskać kubatury skrzyni ładunkowej w zakresie 13,8-19,1 m3. Solidną podłogę zbudowano z jednego kawałka blachy o grubości 6 mm lub 8 mm. Dzięki zastosowaniu wysokiej jakości materiałów wywrotka MKI-SR może przewozić oprócz materiałów sypkich i asfaltów także ciężki urobek skalny. Dla poszczególnych zastosowań możliwe jest wyposażenie zabudowy w tylną klapę wewnętrzną z tzw. „balkonem” (współpraca z rozściełaczem), klapa tzw. „zewnętrzna z gumowym uszczelnieniem (daje możliwość rozładunku częściowego) oraz klapa hydrauliczna (stosowana do rozładunku ciężkich głazów).
Zastosowano również szereg modyfikacji mających wpływ na eksploatację zabudowy. Inżynierowie z fabryki w Gotha przekonstruowali ramę pośrednią i dolny pas muldy. Przy zachowaniu dużej wytrzymałości (w ostatnim segmencie ramy pośredniej wstawiono krzyżakowe wzmocnienie) możliwe było obniżenie jej wysokości, a co za tym idzie obniżenie wysokości całej zabudowy (60 + 30 mm). Nisko osadzony środek ciężkości wpływa na korzystne rozłożenie mas. Dzięki optymalnej geometrii jaką uzyskano dla muldy typu half-pipe możliwe jest dobre „centrowanie” urobku podczas rozładunku.
Przekonstruowano także przednia ścianę, która zyskała nowe mocowanie siłownika hydraulicznego. Wywrotki Schmitz Cargobull są standardowo wyposażane w wysokiej jakości układy hydrauliczne firmy Hyva.
Istotną zaletą MKI-SR jest łatwość montażu do wszystkich podwozi znanych producentów ciężarówek w konfiguracjach napędowych: 6x4, 6x6, 8x4, 8x6 i 8x8. Wywrotki Schmitz mają homologacje: MAN, Mercedes, Volvo, Iveco, Scania, DAF i Renault.

Chłodnie od Schmitz'a
Niedawno w ofercie niemieckiego producenta pojawiła się zmodernizowana zabudowa chłodnicza oznaczona symbolem M.KO oraz dwie przyczepy chłodnicze: centralnoosiowa Z.KO i z obrotnicą A.KO. Ściany boczne chłodni stanowią sprawdzone panele Ferroplast (mają one doskonałe właściwości izolacyjne i wysoką odporność na dyfuzję pary wodnej) o grubości 45 lub 60 mm. Podłoga zabudowy ma kształt wanny i została wykonana z ryflowanej aluminiowej blachy. Zadaniem dla nowej linii produktowej Schmitz Cargobull było m.in. uzyskanie jak największej powierzchni załadunkowej, przy maksymalnej całkowitej wysokości pojazdu do 4 m. Zabudowy na podwoziach ciężarówek mają wysokość wewnętrzną 1959-2600 mm, zaś przyczepy do 2650 mm. W przyczepie chłodni A.KO możliwe było obniżenie masy własnej i uzyskanie tak dużej wysokości wewnętrznej poprzez wyeliminowanie długiej ramy i zastosowanie konstrukcji samonośnej oraz zawieszenia pneumatycznego. Krótka ocynkowana rama (wykonana techniką nitowania) służy tylko do zamontowania obrotnicy ze sprzęgiem.
Ciekawostką jest budowa podwozia przyczepy centralnoosiowej Z.KO. Dwie podłużnice ramy, przed agregatem osiowym, zostały przegięte - co w rezultacie, bez osłabiania konstrukcji, obniżyło masę własną całego pojazdu. Dodatkowo przyczepy Z.KO występują z dwoma rodzajami sprzęgu, tzw. niskim i wysokim, ułatwia to dopasowanie przyczepy do zaczepów różnych rodzajów pojazdów.
Schmitz opracował również bardzo łatwy system załadunku i rozładunku zestawów. Za- i rozładunek możliwy jest bez odpinania przyczepy. Tzw. rozładunek przejazdowy odbywa się przy wykorzystaniu hydraulicznych burt załadunkowych.
Zestawy pojazdów: przyczepa w połączeniu z samochodem chłodnią mogą mieć różne konfiguracje załadunku palet: 18+19, 17+20, 16+20. Maksymalnie możliwy jest załadunek do 37 europalet.


(MB)

Ostatnie artykuły