Filmy
  • Artykuły
  • Mniej oznacza więcej - AUTOSTRADA 2009

Mniej oznacza więcej - AUTOSTRADA 2009

Piętnasta edycja kieleckich targów AUTOSTRADA-POLSKA już za nami. Mniejsza liczba wystawców, jaka zgłosiła swój udział w tym roku, nie oznacza bynajmniej mniejszej oferty wystawowej. Niestety recesja w branży, także budowlanej, przerzedziła nieco szeregi firm prezentujących swoje oferty. Wielu producentów zdecydowało się na wspólne stoiska, wystawiając samochody ciężarowe np. wraz z firmami zabudowującymi. Tym bardziej wyrazy uznania należą się dla tych, którzy zdecydowali się bogatą paletę produktów prezentować nadal pod własnym logo.Duże stoisko na otwartej przestrzeni zorganizowała, wraz ze swoim dilerem UNI-TRUCK, firma IVECO Poland. Włoski producent pojazdów zaprezentował pełną gamę samochodów budowlanych. Począwszy od największego Trakkera z napędem na wszystkie koła (8x8), uterenowionego Daily 4x4 (zabudowa skrzyniowa z żurawiem przenośnym) do specjalisty od off-roadów - IVECO Massifa (w wersji pick-up). Nowością tegorocznych targów była średniotonażowa ciężarówka - EuroCargo 4x4 w nowej kabinie i z powiększoną ładownością (15 t DMC). - Trzydzieści trzy procent sprzedawanych w Polsce samochodów IVECO stanowią pojazdy budowlane. Ten segment rynku jest dla nas bardzo ważny. Już od połowy czerwca zaczniemy sprzedawać nowe EuroCargo 4x4, które jeszcze bardziej poszerzy naszą ofertę - powiedział Robert Zajkowski, Marketing & Product Manager w IVECO Poland
Również na terenie otwartym swoje stoisko zorganizowała firma Renault Trucks Polska. W szerokiej gamie ciężarówek tego wystawcy znajdziemy m.in. Keraxy (18/19-26-32 t DMC), które w szczególności są przeznaczone do pracy w trudnym terenie. Oprócz tego interesującym pojazdem był Renault Premium Lander 370.26 J 6X2 D, na którego podwoziu zabudowano kombajn firmy VIASEALER-BREINING. Wielofunkcyjne urządzenie służy do prowadzenia remontów połaciowych nawierzchni. Maszyna umożliwia dozowanie lepiszcza i kruszywa na pożądanej szerokości, gwarantując wysoką precyzję dozowania materiałów. Sterowanie wszystkimi czynnościami odbywa się z kabiny nośnika i jest wykonywane przez jednego operatora. Wybór stref do naprawy odbywa się z zastosowaniem dotykowego ekranu video a kamera video, umieszczona przed nośnikiem, obserwuje nawierzchnię, na której należy dokonać napraw.
Co roku dość pokaźne stoisko wystawowe przedstawia koncern Volvo. Znajdziemy tu kompleksową ofertę maszyn budowlanych wraz z samochodami ciężarowymi. Volvo Maszyny Budowlane pokazało premierowe maszyny: rozściełacz do mas mineralnych Volvo ABG 7820 – od 2009 roku dystrybuowany przez Volvo Maszyny Budowlane Polska oraz koparkę kołową EW230C - nowość w ofercie Volvo. 25-tonowa koparka kołowa to jedna z największych maszyn w tym segmencie. Podczas kieleckich targów była prezentowana z głowicą obrotową Stilwrist. Wśród ładowarek kołowych także pokazano nowość, był nią pojazd Volvo L50F. Jak mówi Tomasz Jakubik z Volvo Maszyny Budowlane - To całkowicie nowa konstrukcja, tym modelem Volvo podkreśla swoje zaangażowanie w segmencie średnich ładowarek kołowych (w segmencie dużych ładowarek Volvo jest już światowym liderem).
Dobrze znany z polskich budów KAMAZ również zmienił nieco swój image. Wprowadzenie norm czystości spalin wymusiło na rosyjskim producencie zastosowanie bardziej ekologicznych jednostek napędowych, które pochodzą od firmy Cummins. KAMAZ wprowadził również modyfikacje napędów znacznie poszerzając ofertę rynkową. Klient ma teraz do dyspozycji pojazdy w konfiguracji 4x2, 4x4, 6x4, 6x6, 8x4 i 8x8 oraz szeroką gamę mocy silników. Ciekawostką jest, że KAMAZ charakteryzuje się największą ładownością administracyjną w Polsce spośród pojazdów z napędem 6x4 (15150 kg) i 8x4 (19950 kg).

Pomimo tego, że tereny wystawowe nie były zapełnione do końca wydaje się, że bogactwo sprzętów nie odbiegało zbytnio od ofert z lat ubiegłych. Duże powierzchnie wystawowe, które dotąd zajmowały koncerny samochodowe, szybko zapełniły się maszynami budowlanymi. Kto chciał zobaczyć najnowsze propozycje w dziedzinie rozwiązań dla transportu budowlanego, żurawie, pompy do betonu, specjalistyczne urządzenia do budowy dróg mógł bez problemu znaleźć to w Kielcach.
W tym roku mniej było wystawców spoza UE, zwłaszcza z Chin. Możliwe, że firmy te mają na terenie Europy swoich przedstawicieli, którzy przedstawiają ich propozycje. Przykładem przedsiębiorstwa, które co roku wzbogaca swoja ofertę o nowe wyroby, jest wrocławski Bumar. Stoisko, do którego łatwo trafić (ponieważ co roku znajduje się w tym samym miejscu) zapełniło się pięknymi hostessami prezentującymi quady. - Quad to pojazd mogący wspomagać służby techniczne w obsłudze placów budów - mówi Małgorzata Mastalińska, specjalista ds. handlowych Bumar z biura we Wrocławiu. Quady stanowią dopełnienie oferty Bumaru, który jak wiadomo jest dystrybutorem maszyn budowlanych (SHANTUI, IHIMER, XCMG) oraz prowadzi generalne remonty ładowarek Fadroma.

Znani polscy producenci naczep i zabudów dla branży budowlanej byli licznie reprezentowani przez swoich handlowców. Można było zauważyć stoiska znanych wytwórców: WIELTON, MEGA, OVIBOS, Fliegl, TSR, KH-KIPPER, Skibicki, Gervasi, Gniotpol, ale także mało widocznych dotąd na polskim rynku naczepowców takich jak np. Kepmf i Palex lub producentów zabudów - VS-mont ze Słowacji.
Niedaleko wejścia głównego swoją ekspozycję ustawiła firma KH-Kipper mająca swoją siedzibę w Kajetanach pod Kielcami. Producent ten zaprezentował nowe rozwiązania zabudów wywrotek - aluminiową wywrotkę tylnozsypową typu Half-Pipe na podwoziu Volvo 8x4. Zabudowa taka jest lżejsza od stalowej o ok. 2 tony i na lekkim podwoziu Volvo FM pozwala uzyskać ładowność administracyjną nawet ok. 20t. Drugim produktem była wywrotka dwustronna lewo-tył z lewą burtą otwieraną hydraulicznie oraz wyposażona w zastępstwie plandeki w hydraulicznie otwierany dach aluminiowy składany tylko na prawą stronę. Dzięki temu rozwiązaniu lewa strona pozostaje wolna umożliwiając łaty załadunek i rozładunek. Dodatkowo wywrotka ma wewnętrzną szerokość paletową 2410 mm. Za ten produkt został przyznany medal Targów. Pokazana też została 3-osiowa przyczepa niskopodwoziowa do przewozu maszyn, zbudowana na osiach 11 t (ostatnia oś skrętna). Przyczepa została standardowo wyposażona w duże mocne skrzynki narzędziowe oraz w hydraulicznie opuszczane najazdy, które dodatkowo zostały przedłużone dla uzyskania kąta najazdu 10° (standardowo 15°), dodatkowe elementy umożliwiające poszerzenie podłogi przyczepy oraz dodatkowe najazdy aluminiowe umożliwiające przejazd maszyn z przyczepy na ciągnące ją podwozie. Jak mówili nam przedstawiciele z firmy KH-KIPPER przyczepa będzie woziła nową maszynę do odwiertów poziomych Ditch Witch zakupioną przez Zakład Remontowo-Budowlany Janicki Piotr Janicki Jacek.
Warto było również odwiedzić stoisko producenta naczep, przyczep i zabudów do pojazdów ciężarowych firmę WIELTON. Włodzimierz Masłowski, prezes WIELTONU z optymizmem patrzy na sektor pojazdów budowlanych, który w dalszym ciągu dynamicznie się rozwija. Wieluński producent wprowadził niedawno na rynek nową linię produktową zabudów i naczep wywrotek typu Half-Pipe. Pojazdy, oprócz braku spawów poprzecznych muldy, charakteryzuje szereg rozwiązań ułatwiających pracę kierowcy, są to m.in.: automatyczne zamknięcie klapy, aluminiowy podest roboczy, wymuszenie prowadzenia plandeki do tyłu, podgrzewanie skrzyni ładunkowej. Muldy naczep wywrotek typu Half-Pipe są w całości wykonane z blachy Hardox 450 i mogą mieć pojemność 24 lub 30 m3. Cechą charakterystyczną zabudowy wywrotki Half-Pipe jest brak dodatkowych wzmocnień wewnątrz muldy. Rozwiązanie takie minimalizuje powierzchnię przylegania materiału, który z łatwością ześlizguje się w czasie rozładunku. Inną propozycją WIELTONU jest aluminiowa naczepa skrzyniowa. Pojazd został w całości wykonany ze stopów lekkich (skrzynia i rama) co zmniejszyło jego wagę, w stosunku do tradycyjnej naczepy, o ok. 200 kg. Naczepa NW 42 (z podwójnymi ścianami aluminiowymi) waży teraz 6750 kg. Dodajmy, że od kwietnia w ofercie tego producenta znajduje się program finansowania naczep i zabudów. Wielton Finance to wspólny projekt firm WIELTON i VB Leasing, który ma na celu ułatwić przedsiębiorcom zakup pojazdów.

Medale Targów Kielce:
- za nowy model zabudowy wywrotki lewo-tył TYP W2H z lewą burtą otwieraną hydraulicznie dla firmy KH-KIPPER Sp. z o.o. z Kajetanowa
- za CECABASE RT-91 dla ICSO Chemical Production sp. z.o.o. z Kędzierzyna Koźle
- za PG Special dla firmy MEA Meisinger Polska Sp.z o.o. – Góra Kalwaria
- za walec stalowy z podwójną wibracją i przegubowym układem kierowniczym Hamm HD+120 VV dla firmy Wirtgen Polska Sp. z o.o. z Poznania
- za tkaninę odzieżową NEON-150 dla firmy Andropol S.A. z Andrychowa
- za palownicę do wykonywania pali wielkośrednicowych TYP BAUER BG24H dla firmy Bauer Maschinen GMBH z Warszawy
- za palnik trójmediowy –gaz/olej/pył węglowy do wytwórni mas bitumicznych dla firmy Ammann Polska Sp.z o.o. z Warszawy
- za tarcze diamentowe nowej generacji z technologią ARIX dla firmy Dor-Art Sp z.o.o. z Warszawy
- za aktywną tablicę drogową ZIR dla Zakładu Inżynierii Ruchu, W.Sylwestrzak i s-ka, Spółka Jawna z Bytomia.


(MB)


Ostatnie artykuły