Filmy

Buduj z Mercedes-Benz!Prezentacją ciężarówek budowlanych, która odbyła się niedaleko Puław, firma Mercedes-Benz Polska zainaugurowała rozpoczęcie sprzedaży Actrosa III w wersji do zastosowań budowlanych. Pokaz praktycznych możliwości nowych Mercedesów z pewnością przeszedł najśmielsze oczekiwania zaproszonych gości. Główny bohater Actros MP III nie tylko spisał się jak należy, ale także pokazał lwi pazur, którego na co dzień chyba nie ma okazji wystawiać. Pokazy pojazdów budowlanych zwykle odbywają się w terenie, który jest zbliżony do warunków panujących na budowie. Tym jednak razem organizatorzy poszli nieco dalej - Mercedes Actros musiał się zmierzyć z materią, jaka występuje tylko w ekstremalnych warunkach terenowych. Głębokie rowy wypełnione wodą oraz śliska glina na podjazdach i zjazdach jeszcze bardziej urozmaicały trasę przejazdów.

Budowlane Actrosy już w poprzedniej generacji udowodniły, że w warunkach terenowych radzą sobie znakomicie. Ich duża popularność w tym segmencie transportu jest wynikiem tego, że niemiecki producent oferuje bardzo szeroki asortyment różnych konfiguracji napędowych w połączeniu z kilkoma wersjami kabiny. Wytrzymałość konstrukcji podwozia w Actrosach jest wynikiem sprawdzonych rozwiązań, które Mercedes stosuje od lat. Actros III to połączenie doświadczenia z nowymi pomysłami, jakie jeszcze bardziej ułatwiają prace kierowcy.

Mercedes Actros III - co nowego...
Najbardziej przyciągającą uwagę modyfikacją w nowym Actrosie budowlanym, jest niezwykle wytrzymała osłona chłodnicy i silnika o grubości 4 mm, która zapobiega uszkodzeniom, a dzięki swoim wgłębieniom podkreśla solidny wygląd samochodu. Jednak ten element, który w niektórych pojazdach aspirujących do miana samochodów terenowych wykonany z łamliwego tworzywa sztucznego i pełniący jedynie rolę ozdoby, w Actrosie budowlanym wykonany jest ze stali szlachetnej i dowodzi jego doskonałych właściwości ochronnych.
Typowy dla pojazdu budowlanego jest także udoskonalony stopień wahadłowy. Jest odporny na obciążenia poprzeczne oraz korozję i może być także zamontowany we wcześniejszych modelach Actrosa. Stopień wahadłowy dostępny jest w dwóch wersjach: dla samochodów ciężarowych z napędem na wszystkie koła i dla ciężarówek z napędem konwencjonalnym.
Nie mniej charakterystyczne od przedniej osłony ze stali szlachetnej są dobrze zabezpieczone lusterka zewnętrzne nowego Actrosa budowlanego. Ich wytrzymała obudowa wykonana jest z tworzywa sztucznego odpornego na uderzenia i zarysowania. Jej masywny wygląd, przypominający ryflowaną płytę, udowadnia, że mamy tu do czynienia ze szczególnie solidnym samochodem ciężarowym.
Nowością są również kratki ochronne reflektorów, wykonane z solidnej stali szlachetnej w kolorze czarnym i efektywnie chroniące szyby rozpraszające i żarówki przed uszkodzeniami w wyniku uderzeń kamieni lub gałęzi. Szybki zamek umożliwia otwarcie kratki w celu umycia reflektora bez użycia narzędzi. Równie dobrze zabezpieczone są światła tylne. Blaszane osłony i kratki zapobiegają uszkodzeniom tych wrażliwych miejsc przez kamienie lub materiały sypkie. Dodatkowo kierowca może zawiesić tutaj fartuchy przeciw błotne. Również te kratki można łatwo otworzyć w celu umycia świateł.
Jednym z elementów szczególnie narażonych na uszkodzenia w pojeździe budowlanym jest także zbiornik paliwa. Zbiornik nowego Actrosa można wyposażyć w chroniącą go od spodu osłonę. Jej montaż i czyszczenie nie stanowią problemu, a zbiornik jest dobrze zabezpieczony przy przejeżdżaniu przez rampy.
Po raz pierwszy pojazd ciężarowy został wyposażony we wskaźnik naładowania akumulatora. Dzięki niemu kierowca może na zintegrowanej tablicy wskaźników sprawdzić stan akumulatora, przedstawiany w postaci wykresu słupkowego. System na bieżąco kontroluje napięcie i natężenie prądu w akumulatorze i na podstawie pomiaru temperatury zewnętrznej poprzez algorytm wyprowadza z tego niezawodną prognozę gotowości pojazdu do uruchomienia.

PowerShift Offroad w budowlance
Nowy Actros budowlany na życzenie klienta może być wyposażony w nową 12-stopniową zautomatyzowana skrzynię biegów. Podczas pracy na budowie szczególne znaczenie ma szybka i precyzyjna zmiana biegów, a krótkie czasy przełączania i odpowiednio krótkie przerwy w przeniesieniu siły napędowej zapobiegają utknięciu samochodu w trudnym do pokonania terenie lub niepotrzebnej utracie prędkości przy pokonywaniu ekstremalnych wzniesień.
W surowych warunkach placu budowy szczególnie przydatne są sprawdzone funkcje systemu Mercedes PowerShift, jak tryb manewrowy, tryb wybujania oraz cztery biegi wsteczne. Dotyczy to również precyzyjnego sterowania skrzynią biegów za pomocą zintegrowanego systemu czujników nachylenia czy ponownie ulepszonego systemu zapobiegającego szarpaniu. Z myślą o trudnej eksploatacji na budowie skrzynia biegów ma teraz wykute ze stali wyjątkowo trwałe ramiona przekładni.

Widlaste szóstki
Podobnie jak w pojazdach drogowych, również w nowym Actrosie budowlanym zastosowano sprawdzone jednostki napędowe typ OM 501 LA oraz OM 502 LA. Aktualna oferta obejmuje sześć 11,9-litrowych silników V6 o mocy od 235 kW (320 KM) do 350 kW (476 KM) oraz trzy 15,9-litrowe silniki V8 o mocy od 375 kW (510 KM) do 440 kW (598 KM). Silniki te, pod nazwą BlueTec, spełniają normę emisji spalin Euro 4 lub 5 w technologii SCR.

Różne zastosowania
Podwozia Actrosa są przystosowane do montażu różnych typów zabudów. Pojazdy w konfiguracjach napędowych 6x4, 6x6, 8x4, 8x6 i 8x8 mogą występować w zabudowach typowo budowlanych (wywrotki trójstronne lub tylnozsypowe Half-Pipe) oraz, jako pojazdy specjalistyczne np. pompy do betonu. Ciekawą ofertę w zakresie wywrotek stanowią produkty firmy KH-Kipper, która była jedną ze współorganizatorów pokazów nowego Actrosa. Producent ten oferuje zabudowy wywrotcze na podwoziach ciężarówek oraz naczepy i przyczepy wywrotki. W zależności od zastosowań, m.in. w nowych Actrosach można zastosować wywrotki dwu- lub trójstronne (z hydraulicznym otwieraniem burty bocznej sterowanym z kabiny) oraz tylnozsypowe zabudowy rynnowe (Half-Pipe). Do bardzo ciężkich zastosowań KH-Kipper oferuje zabudowę tylnozsypową typ W1C, której zaletą jest duża wytrzymałość. Wspominając tę firmę należy zaznaczyć, że w ostatnim okresie podkielecki producent wprowadził szereg innowacji. Standardem jest budowa skrzyń z wysokogatunkowej stali Domex i Hardox, jednak jak zwykle o funkcjonalności produktu stanowią szczegóły. Wywrotki KH-Kipper sa wyposażone w stabilizator oraz system Hyfix ułatwiające składanie muldy. Zabudów tylnozsypowych ponadto mogą być wyposażone w tylną szufladę zsypową (ruchomą lub stałą) SNEEP ułatwiającą załadunek lub rozładunek. Ciekawostką dla drogowców jest również przystosowanie (podnoszenie) tylnego zderzaka samochodu do pracy z maszynami drogowymi np. rozściełaczem asfaltu.


Actros III - zobacz galerię zdjęć


Actros III - zobacz film
Tekst i fot. Michał Bąk

Ostatnie artykuły