Filmy

Ford młodego pokolenia

Gdy dochodzi do podejmowania decyzji o sposobie produkcji niedrogiego modelu w krótszych seriach lub modelu niszowego, często względy ekonomiczne podpowiadają, że warto połączyć siły z innym producentem. W tym przypadku wybór koncernu Fiat okazał się logicznym posunięciem ze względu na ogromne tradycje w produkcji małych samochodów. Już pierwsze rozmowy z włoskim partnerem pokazały, że Ford i Fiat mogą się doskonale uzupełniać w realizacji tego przedsięwzięcia. Mały Ford jest produkowany w zakładach Fiata w Tychach – Ford Ka zjeżdża z tej samej linii produkcyjnej co Fiat 500.

Nowy Ford Ka zachowuje wszystkie te atuty, które uczyniły pierwszą generację Forda Ka samochodem tak bardzo popularnym: przede wszystkim niewielkie gabaryty zewnętrzne, efektowną linię, zwinny charakter i doskonałe własności jezdne oraz młodzieńcze, pogodne oblicze. Jednak wszystkie te zalety trafiają do użytkownika w nowej, zdecydowanie odświeżonej formie.

Stylowy i na czasie
Wraz z wprowadzeniem do oferty najnowszej generacji Forda Ka, projektanci Forda w jeszcze większym zakresie rozszerzyli stosowanie założeń szkoły stylistycznej Kinetic Design na modele najmniejsze.

Najnowszy Ford Ka wyróżnia się stylowym, modnym wyglądem, który łączy preferowaną ostatnio przez projektantów Forda szkołę stylistyczną z elementami podkreślającymi młodzieńczy, nieco zawadiacki charakter, dzięki któremu pierwsza wersja Forda Ka zyskała tak wielu zwolenników.

Zaprojektowany z myślą przede wszystkim o młodym pokoleniu, dla którego wybór samochodu jest często swojego rodzaju manifestem, nowy Ford Ka ma takie same niewielkie wymiary zewnętrzne jak jego poprzednik. Odróżnia się od niego jednak nieco inną, bardziej muskularną i pełną ekspresji linią.

Szereg zabiegów stylistycznych zaczerpniętych z poprzedniego modelu sprawia, że patrząc na nowy model nie mamy wątpliwości iż to Ford Ka. Jednocześnie, zaproponowana przez projektantów linia nadwozia sprawia, że mały Ford stał się pełnoprawnym członkiem rodziny modeli Forda czerpiących z bogactwa szkoły stylistycznej Kinetic Design.

Z pewnością jednymi z głównych odbiorców tego samochodu będą ludzie młodzi, którzy wybór samochodu często traktują jako okazję do śmiałego zamanifestowania swojej osobowości. Z tego względu projektanci Forda bardzo dużo pracy włożyli w opracowanie palety dodatków i opcji pozwalających użytkownikowi na pełniejsze ukształtowanie wyglądu zewnętrznego samochodu, tak aby był on jeszcze pełniejszym i oryginalnym wyrazicielem osobistych gustów i upodobań młodego użytkownika. Te właśnie dodatki widać wszędzie, od obramowań kratki wlotu powietrza w jaskrawych kolorach, po luksusowe fotele pokryte skórą. Tym samym nabywca Forda Ka ma dużą swobodę i mnóstwo przyjemności w kształtowaniu ostatecznego wyglądu swojego samochodu, zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz.

Jak go-kartem
Ford Ka od samego początku był znany z tego, że prowadzenie i trzymanie się drogi przypominało trochę jazdę go-kartem. Nowy Ford Ka został zaprojektowany w taki sam sposób, aby prowadzenie sprawiało mnóstwo radości i przyjemności. Tym samym konstruktorom Forda udało się stworzyć układ jezdny, dzięki któremu pod względem własności jezdnych i zachowania na drodze Ford Ka oferuje kierowcy zdecydowanie najwięcej ze wszystkich samochodów w tym segmencie rynku.

Konstruktorzy Forda projektujący układ jezdny dopracowali zawieszenie, układ kierowniczy i całe podwozie z taką samą dbałością o najdrobniejsze szczegóły jak w przypadku wielu poprzednich modeli, dzięki którym Ford zyskał renomę producenta wiodącego pod względem skuteczności oferowanych rozwiązań w sferze dynamiki i własności jezdnych.

Ostateczne testy gotowych prototypów przeprowadzano zarówno na drogach publicznych jak i na specjalnych torach doświadczalnych oraz torach wyścigowych, w tym między innymi na legendarnym torze Nürburgring.

W trakcie prac nad nowym modelem wymieniano się informacjami i danymi z zespołem konstruktorów pracującym nad nowym Fordem Fiesta. Niektóre elementy i części, np. opony, opracowywano wspólnie dla obu modeli.

Prawie za darmo
Nowy Ford Ka od samego początku powstawał jako samochód niedrogi, tani w eksploatacji, a przy tym przyjazny środowisku. Źródłem napędu są dwa oszczędne i ekologiczne silniki: jednostka benzynowa i zastosowany oraz pierwszy w Fordzie Ka – silnik Diesla. Nabywca ma zatem do wyboru jednostkę benzynową Duratec o pojemności 1,2 litra i mocy 69 KM oraz 1,3-litrowy silnik diesla Duratorq TDCi z turbodoładowaniem, rozwijający moc 75 KM. Oba silniki współpracują z 5-stopniową manualną skrzynią biegów, która dała się poznać z płynności i lekkości zmiany przełożeń.

Zarówno jednostka benzynowa jak i silnik wysokoprężny są dostępne w wersjach emitujących CO2 na poziomie poniżej 120 g/km.

W przypadku wersji napędzanej 1,2-litrowym silnikiem benzynowym, która najprawdopodobniej będzie najchętniej kupowaną odmianą Forda Ka, zużycie paliwa zmniejszono o 21 proc. w porównaniu z poprzednim modelem z silnikiem o pojemności 1,3 l.

Wersja z silnikiem wysokoprężnym – oferowanym w Fordzie Ka po raz pierwszy – jest jeszcze oszczędniejsza i legitymuje się średnim zużyciem paliwa na poziomie 4,2 l/100 km.

Ford Ka – wybór wersji
Nowy Ford Ka jest oferowany w dwóch wersjach wyposażeniowych: Ambiente i Titanium. Obie wersje oferują nabywcy niezwykle atrakcyjne połączenie walorów użytkowych i bogatego wyposażenia. Jako uzupełnienie obu podstawowych wersji, Ford proponuje szereg starannie skompletowanych pakietów wyposażenia, dzięki którym nabywca nowego Forda Ka zamawiając swój samochód korzysta z szerokiej palety możliwości kompletacji pojazdu.

W przypadku zamówienia specjalnego zestawu przyłączeniowego z funkcją Bluetooth® , nabywca nowego Forda Ka otrzymuje możliwość bezpiecznego korzystania z telefonu komórkowego oraz dodatkowe gniazdo przyłączeniowe USB umożliwiające podłączenie zewnętrznego odtwarzacza i słuchanie plików muzycznych za pośrednictwem samochodowego systemu audio. Sterowanie odtwarzaczem odbywa się za pośrednictwem przycisków na kierownicy.

Jeżeli dodamy do tego wysokiej klasy sprzęt audio z radioodtwarzaczem CD i 6 głośnikami, Ford Ka będzie miał wszystko aby zapewnić kierowcy i pasażerom dobrą rozrywkę.

Nowy Ford Ka jest też jedynym modelem w segmencie samochodów małych, który jest dostępny z ogrzewaną przednią szybą i podgrzewanymi fotelami, które są nieocenione w zapewnieniu wygodnej i bezpiecznej jazdy w warunkach zimowych.materiały: Ford Motor Polska

Ostatnie artykuły