Filmy

Scania Polska podsumowała rok

Koniec roku to tradycyjnie dla wielu firm czas podsumowań. Dla handlowców z branży samochodów ciężarowych był to rok trudny i bardzo pracowity. Po rekordowych wzrostach 2007 r., gdzie samochody sprzedawały się jak ciepłe bułeczki przyszedł czas zastoju, który według prognoz analityków, może przenieść się jeszcze na kolejny rok. Czy to jednak zastój, a może powrót do normalności? W każdym razie przyszedł czas refleksji i dobra okazja do uporządkowania pewnych spraw w naszej gospodarce...

Kryzys w gospodarce państw zachodnich pokazał, jak wiele jest powiązań pomiędzy różnymi gałęziami przemysłu i jak ważny w tym szeregu jest transport. Okazuje się, że transport to nie tylko międzynarodowy lub lokalny przewóz towarów z podwyżkami myta w Niemczech i planami wyższych opłat za winiety w Polsce, kłopoty kadrowe z kierowcami lub też wysokie ceny paliw (ostatnio zresztą coraz niższe). Spowolnienie gospodarki wiąże się z tym, że mniej wozimy a z wcześniej zakupionym taborem coś trzeba zrobić.
W latach 2006-2007 sprzedano w Polsce 30 598 aut ciężarowych pow. 16 t DMC. Przy wysokiej podaży usług (w ostatnich dwóch latach floty pojazdów ciężarowych w firmach powiększyły się 2-3 krotnie), kryzys spowodował obniżenie stawek frachtowych i lawinowe bankructwa przewoźników. Upadki firm przewozowych oznaczają z kolei kłopoty firm leasingowych, nadprodukcję u producentów pojazdów, zastój we wszystkich branżach spedycyjnych i logistycznych a w konsekwencji lawinowe zwolnienia pracowników.
Co robić? Zapytał niedawno jeden z dyrektorów niemieckiej firmy produkującej ciężarówki. To pytanie, z pewnością zadają sobie teraz wszyscy prezesi z tzw. wielkiej siódemki. Do niedawna można było jeszcze rozwijać sieć sprzedaży na Wschodzie, ale obecnie i tam panuje kryzys gospodarczy i banki (głównie zachodnie) nie chcą (i nie mogą) już finansować inwestycji.
Niezdrowy popyt na ciężarówki już się skończył, ale z kolei teraz trudno jest sprzedać cokolwiek. Branże rokujące wielkie nadzieje takie, jak np. budownictwo drogowe, w tym roku kupiły niewiele sprzętu, gdyż ich główne działania były skupione, przede wszystkim, na normowaniu procesów legislacyjnych. Jeśli firmy finansujące środki transportu będą w stanie leasingować pojazdy ciężkie, to być może przyszły rok, dla tego segmentu pojazdów, okaże się lepszym.


Alexander Vlaskamp, dyrektor generalny Scania Polska
- W pierwszym kwartale br. mieliśmy bardzo wysoki poziom dostaw i sprzedaży pojazdów. Zauważyliśmy również, że w tym samym kwartale nieco spadła sprzedaż pojazdów używanych. Następstwem tego było lekkie spowolnienie i zmniejszenie ilości zawieranych kontraktów. W drugim kwartale zauważyliśmy, że wielu klientów ma problem z odebraniem samochodów, a wiązało się to głównie z trudnościami w uzyskaniu finansowania. Apogeum tego zjawiska zostało osiągnięte we wrześniu, gdzie już oficjalnie mówiło się o kłopotach z uzyskaniem kredytów i leasingu. Miedzy innymi z tego też powodu, po trzech kwartałach, odnotowaliśmy spadek zamówień aż o 49 procent.
Dzięki temu, że posiadamy własną sieć serwisową jesteśmy „bliżej rynku”, wcześniej dostrzegamy niepokojące symptomy trudności gospodarczych i szybciej możemy na nie reagować. Obecnie musimy skoncentrować się na wspieraniu naszych klientów - tym, z którymi łączą nas wieloletnie stosunki będziemy ułatwiać dostęp do narzędzi finansowania.W czołówce producentów
To pierwszy producent ciężarówek, który zdecydował się na podsumowanie sprzedaży w Polsce i określił cel swoich działań na przyszły rok. Okazuje się, że wyniki sprzedaży Scania Polska wcale nie są takie złe, jak by się wydawało sądząc po informacjach dochodzących z rynku. Fakt, że ze pewnością cześć (nie wiemy ile) tegorocznych rejestracji aut jest kontynuacją zeszłorocznego portfela zamówień. Jednak wyniki sprzedaży samochodów ciężarowych pow. 16 t, za jedenaście miesięcy 2008 roku, są u Scanii i tak wyższe o ¼ niż w całym 2006 roku, który firma uważała za bardzo udany.
Jeśli chodzi o podwozia do zabudowy rok 2008 był rekordowym dla Scania Polska. Spółka sprzedała 800 pojazdów, z czego ponad 500 były to samochody przeznaczone pod zabudowy budowlane. Dla porównania w 2006 r. Scania sprzedała ogółem 378 podwozi, a w roku ubiegłym sprzedano ich 559 szt.


Tomasz Cwalina – dyrektor sprzedaży pojazdów ciężarowych Scania
- W ubiegłym roku odnotowaliśmy sprzedaż pojazdów na poziomie 19 237 tys. był to najlepszy rok w historii Scania Polska. Obecny rok jest również dobry, gdyż po jedenastu miesiącach wykazaliśmy sprzedaż ponad 16 tys. sztuk. Jednak trzeba przyznać, że większość tegorocznej sprzedaży jest wynikiem umów podpisanych jeszcze w 2007 roku. W przyszłym roku duże nadzieje wiążemy z segmentem pojazdów budowlanych, udział tych samochodów w rynku stale wzrasta, obecnie osiągnął on poziom 19 procent i sądzę, że będzie dalej rósł.

Specyficznym rynkiem jest rynek autobusów. Tutaj nie odnotowano drastycznych spadków, sprzedaż środków transportu zbiorowy kształtuje się na podobnym poziomie co w 2007 roku. W tym roku na polskie drogi wyjechało 95 nowych autobusów Scania.


Andrzej Jaworski - dyrektor sprzedaży autobusów Scania
- PKS Grodzisk Mazowiecki, prywatny operator, który obsługuje linie autobusowe w południowej części Warszawy, po raz drugi wybrał nasze autobusy. O konkurencyjności oferty Scania zadecydowało kilka czynników: przede wszystkim najistotniejszym warunkiem była cena części zamiennych oraz koszty serwisowania, drugim argumentem było zużycie paliwa. Nasze pojazdy obsługują najbardziej zatłoczone rejony miasta, gdzie panują bardzo trudne warunki drogowe. Są oszczędne i niezawodne – to doskonała reklama dla nas, jako producenta.Pragmatyczna Scania
Dziś wszyscy producenci pojazdów chcą oferować samochody niezawodne i tanie w eksploatacji. Podążając tym torem, również Scania, oferuje szereg rozwiązań mających ułatwić funkcjonowanie przedsiębiorstw. Podstawowym elementem wpływającym na wynik ekonomiczny firmy transportowej są koszty funkcjonowania taboru. Dobrze wyszkolony kierowca i nowoczesny pojazd – oto główne czynniki, na jakie każdy przewoźnik powinien zwrócić uwagę. Bez wątpienia ten właśnie kierunek działań wybrała w mijającym roku Scania Polska. Wszystko to, czego byliśmy niedawno świadkami było nakierowane na zwiększenie komfortu pracy kierowcy, a także na poprawę efektywności firmy transportowej. Już wiosną 2008 r. Scania zaprezentowała nową gamę pojazdów budowlanych, kładąc szczególny nacisk na dwie kabiny dzienne. Dzięki nim zwiększyła się przestrzeń wewnątrz pojazdu i kierowca zyskał bardziej komfortowe warunki pracy.
Konsekwencją dbałości o ekonomię jazdy jest organizowany konkurs Young European Truck Driver. Trzecią jego edycję wygrał polski kierowca Marek Szerenos. W kwietniu tego roku odebrał on główną nagrodę – ciągnik siodłowy Scania R 500 KM V8. Duża konkurencja ze strony młodych kierowców chcących brać udział w tego rodzaju imprezach świadczy o tym, jak duże jest zainteresowanie transportowców dobrym wyszkoleniem personelu.
Kolejnym wydarzeniem była prezentacja nowoczesnej jednostki napędowej. 13- litrowy silnik XPI charakteryzuje się bardzo wysokim wtryskiem paliwa, przez co spełnia normę czystości spalin Euro 5, bez konieczności stosowania dodatków.
Aby bezawaryjnie użytkować flotę pojazdów, konieczna jest sprawna sieć serwisowa. W tym roku Scania powiększyła się o trzy punkty obsługowe: w Słupsku, Płocku i Sandomierzu. W ten sposób osiągnięto w Polsce liczbę 30 serwisów (19 własnych) z 17 ośrodkami Scania Assistance. Dla prawidłowego funkcjonowania serwisów konieczne jest profesjonalne szkolenie mechaników. W tym roku Zespół Szkół Mechanicznych w Białymstoku wzbogacił się o ciągnik siodłowy Scania R, który posłuży do edukacji młodzieży podczas zajęć warsztatowych.
Scania to również aktywny uczestnik wielu imprez branżowych. Promocja marki to rzecz ważna i konieczna dla osiągnięcia sukcesów sprzedażowych. Dlatego samochody z charakterystycznym logo z gryfem można było zobaczyć na targach pojazdów i maszyn budowlanych AUTOSTRADA POLSKA, Międzynarodowych Targach Przemysłu Obronnego; podczas wielu imprez trakerskich: Spotkania Trakerskie w Krakowie, Mastertrucku w Opolu, Międzynarodowym Zlocie Kierowców Aut Ciężarowych w Deszcznie Rajdzie Zabytkowych Ciężarówek - Hanza Tour czy Pomorskiej Miss Scania.(MB)Ostatnie artykuły