Filmy

Budowlany TGSJesienią 2007 roku MAN Nutzfahrzeuge wprowadził a rynek nowy typoszereg pojazdów TGX/TGS, który miał zastąpić, cieszącego się dużym uznaniem klientów, produkowanego od 2002 roku, model TGA. Pod wieloma względami TGA był bardzo dobrą przemyślaną konstrukcją, sprawdzoną pod kątem zastosowań w wielu branżach. Zarówno ciągniki siodłowe jak i podwozia doskonale sprawdzały się w każdych warunkach, co można było zauważyć w ilości sprzedanych, w latach ubiegłych, pojazdów.

Idąc za głosem klientów, zgodnie z nowymi trendami w transporcie, niemiecki koncern przedstawił koncepcję polegającą na powiększeniu gamy ciężarówek. Nie zawsze modyfikacja dobrego sprawdzonego modelu TGA dawała wymierne rezultaty. W ofercie MAN-a pojawił się nowy model, który również należy do segmentu aut powyżej 16 t DMC, jednak jest pojazdem lżejszym niż flagowy okręt koncernu – MAN TGX. Mowa tu oczywiście o TGS, który zajmuje drugie miejsce na liście dużych ciężarówek MAN. Koncepcja powstania TGS wydaje się bardzo słuszna. Oto bowiem są branże, gdzie wielkość kabiny schodzi na plan drugi, a liczą się przede wszystkim parametry pojazdu i niskie koszty utrzymania. Wydaje się, że największym odbiorcą tego typu samochodów jest branża budowlana. To właśnie tam, oprócz mocnej konstrukcji pojazdu (duża ładowność) liczy się też jego niska masa własna.


TGS pojazd do wszystkiego
Zastosowania TGS mogą być bardzo różnorodne. Począwszy od ciągników siodłowych do zastosowań flotowych po samochody specjalizowane (betonomieszarki, pompy do betonu, cysterny, zastosowania komunalne), aż do wywrotek, których zespoły napędowe realizują wszystkie możliwe konfiguracje. W zależności od potrzeb producent oferuje podwozia pod zabudowę z napędem: na drogi utwardzone i w lekki teren – 4x2, 6x2 i 8x2; do pracy w średnim terenie – 4x4, 6x4, 8x4 i 8x6, w ciężki teren – 4x4, 6x6, 8x6 i 8x8 (napęd stały). Szeroka gama dostępnych podwozi Trucknology Generation® pozwala na skompletowanie samochodu pod indywidualne zamówienia klienta. Oferta MAN-STAR TRUCKS zawiera przejrzysty program podwozi pod zabudowę uwzględniający różnorodność ram, zawieszeń i układów napędowych. Na uwagę zasługują układy jezdne ciężarówek MAN, które ze względu na swoją innowacyjność budzą duże zainteresowanie klientów. Przykładem może tu być układ samoczynnego przyłączania przedniej osi HydroDrive® lub też układ napędowy 8x6, gdzie osią napędową jest druga oś, jak też dwustopniowe przekładnie rozdzielcze z biegiem terenowym i z biegiem szosowym oraz przełącznik obrotowy, który ułatwia prawidłowe załączanie blokad mechanizmu różnicowego.


Uniwersalne wywrotki
Dzięki odpowiednio przystosowanej ramie, podwozia TGS są wytrzymałe i łatwe do zabudowy. Niemal każda firma produkująca zabudowy wywrotcze może bez problemu zamontować swoje wyroby. Firma KH-Kipper, która od lat współpracuje z MAN STAR TRUCKS oferuje zabudowy także do nowych ciężarówek. Największym zainteresowaniem klientów cieszą się obecnie wywrotki z hydraulicznie otwieraną lewą burtą. Szczególnie popularne są wywrotki dwustronne lewo-tył z lewą burtą otwieraną hydraulicznie, a prawą stałą montowane głównie na podwozia 6x4, 6x6 i 8x4 oraz czasami na 8x6, 8x8 i 4x2, 4x4 o dopuszczalnej masie całkowitej 18 ton. W chwili obecnej ze względu na funkcjonalność i inne zalety wypierają one klasyczne trójstronne wywrotki z burtami uchylnymi w górnej osi.
Coraz więcej klientów przekonuje się do praktycznego rozwiązania, jakim jest burta hydrauliczna HYDROBOARD, która opuszcza się płynnie w dół od pozycji pionowej o 170°. Przy opuszczeniu burty o 90° możliwy jest wysyp ładunku na bok w pewnej odległości od pojazdu bez zasypywania kół pojazdu np. przy sypaniu wałów bądź zasypywaniu wykopów wzdłuż drogi. Ponadto takie rozwiązanie zwiększa zastosowanie pojazdu używanego przede wszystkim w budownictwie przez możliwość załadunku wózkiem widłowym po opuszczeniu burt o 180° lub z rampy przy ustawieniu ich pod kątem 90°. Efektem jest usprawniony wyładunek i większe bezpieczeństwo pracy.


Najlżejsza betonomieszarka
Przykładem bogatej oferty MAN na 2009 rok są podwozia pod betonomieszarki z napędem 8x4, w trzech różnych klasach tonażowych: 32, 35 oraz 41 t DMC. Wyposażając pojazd w silnik euro 4 EGR, zautomatyzowaną skrzynię biegów MAN TipMatic, aluminiowe tarcze kół i aluminiowe zbiorniki powietrza uzyskano najlżejszą betonomieszarkę na rynku. Również do wszystkich specjalistycznych pojazdów dostępny jest zwalniacz zintegrowany z układem chłodzenia MAN PriTarder®. Jego zaletą jest duża skuteczność przy niskich obrotach silnika, co szczególnie przydaje się podczas zjazdów z ładunkiem w trudnym terenie.
Ciekawym rozwiązaniem, a zarazem nowością w ofercie MAN jest hamulec ułatwiający skręt samochodu np. tam gdzie jest bardzo mało miejsca na wykonywanie manewru. System ten umożliwia zawracanie pojazdu przy minimalnym promieniu skrętu. Po aktywacji tego urządzenia i skrętu kierownicą wzrasta ciśnienie w układzie hamulcowym, dohamowywane są wówczas wewnętrzne koła osi tylnej i samochód niczym pojazd gąsienicowy pokonuje ciaśniejszy zakręt. Układ ten działa przy prędkości do 30 km/h i przy wyłączonych blokadach mechanizmu różnicowego.
Inna ciekawostką zastosowaną w samochodach TGM 13 i 18-tonowych z napędem na wszystkie koła jest system zarządzania blokadami przekładni rozdzielczej. Gwarantuje on bezpieczną obsługę przekładni, jak również bezpieczne załączanie blokad mechanizmu różnicowego. Dodatkowo pojazdy MAN mogą być wyposażone w tzw. światło manewrowe, które umieszczone na stopniu wejściowym po stronie pasażera, ułatwia jazdę w nocy.


Firma MAN ma duże doświadczenie w produkcji pojazdów. Wyrazem tego jest bogata oferta ciężarówek, w tym również dla branży budowlanej. Będąc w czołówce producentów najbardziej nowoczesnych aut, koncern dba również o to, aby jego samochody spełniały najwyższe standardy bezpieczeństwa, były ekonomiczne i proste w obsłudze. Mając okazję bliżej poznać gamę budowlanych TGS, nie sposób zaprzeczyć temu stwierdzeniu. Zalety pojazdów TGX/TGS docenili również dziennikarze branżowi przyznając im tytuł Ciężarówki Roku 2008.
(MB)


MAN TGS - zobacz galerię zdjęć

MAN TGS - zobacz film

Ostatnie artykuły