Filmy

Wielton w rok po debiucieTo już rok, jak wieluński producent naczep i zabudów do pojazdów ciężarowych debiutował na parkiecie warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych. Choć ceny spółek w ostatnim czasie nieco spadły, nie ma to wpływu na ich kondycję finansową, wręcz przeciwnie – notowania Wieltonu wśród klientów branży transportowej nadal są bardzo wysokie.

Jak zapowiadał przed rokiem zarząd spółki Wielton, kapitał pozyskany ze sprzedaży akcji (ok. 60 mln zł) będzie wykorzystany na inwestycje w firmie. Słowa dotrzymano, dziś zakład produkcji naczep należy do jednych z najnowocześniejszych w Europie. W maju otwarto w pełni zautomatyzowaną śrutownię i lakiernię, a ostatnio uruchomiono dwa stanowiska do produkcji podwozi, w których pracują roboty spawalnicze. Dzięki tym inwestycją znacznie podniosła się wydajność produkcji oraz jakość oferowanych wyrobów.

Dalsze kroki
Kolejną inwestycją, która jest już na ukończeniu to modernizacja wydziału budowy skrzyń wywrotek. Zastosowanie robotów spawalniczych do spawania muld wywrotek również znacznie zwiększy wydajność i podniesie jakość wykonywanych spawów. Część tych robotów już pracuje, a całe przedsięwzięcie zostanie zakończone w styczniu 2009 roku.
Kolejną inwestycją wieluńskiego producenta jest budowa nowych hal dla magazynu i pod dział przygotowania produkcji. Firma usprawnia cały system przedprodukcyjny, począwszy od składowania surowców po linię laserowych i plazmowych wycinarek do poszczególnych elementów. Do obowiązków pracownika magazynowego będzie należało nie tylko odpowiednie składowanie surowców do produkcji, lecz także obsługa urządzeń do obróbki blach, po której gotowe elementy zostaną dostarczone później na wydział spawalniczy.

Jesteśmy firmą, która dużo elementów do swoich wyrobów produkuje u siebie na miejscu, stąd konieczność rozbudowy wydziału przygotowania produkcji i dobrze zorganizowanego łańcucha dostaw pomiędzy poszczególnymi stanowiskami pracy – mówi wiceprezes zarządu Wielton SA, Mariusz Golec.

Rozpoczęto również rozbudowę zakładu nr 2, gdzie powstanie hala nr 6 i 7 przystosowana do tzw. montażu taktowego. Montaż taktowy będzie wyglądał w ten sposób, że na hali, gdzie znajdzie się ok. 8 stanowisk pracy, naczepy będą przesuwały się w cyklu automatycznym w zadanym takcie. Każdy takt będzie obliczony na ok. 45 min. Podobny cykl taktowy odbywa się obecnie na linii lakierniczej. Zakończenie inwestycji w zakładzie montażu planowane jest na lipiec/sierpień przyszłego roku.
W parze z modernizacją zakładu i podnoszeniem jakości oferowanych wyrobów idą nowości z działu projektowego firmy. Wielton posiada własny zespół konstruktorów, którzy stale pracują nad udoskonalaniem produktów. Dowodem na to jest poniższa prezentacja wyrobów, z których każdy ma w sobie "coś nowego".

Bezpieczeństwo z Safety Lock
Bezpieczny transport to przede wszystkim prawidłowe zamocowanie ładunku. Żeby towar mógł bezpiecznie trafić do odbiorcy, należy tak zaprojektować elementy do jego mocowania, aby w każdych warunkach przy każdym rodzaju ładunku możliwe było jego jak najłatwiejsze zamocowanie. Temu ma służyć system Safety Lock – specjalnie profilowana wielootworowe listwy przytwierdzone do brzegów podłogi - umożliwiające zaczep pasa transportowego w niemal każdym miejscu na długości naczepy.
Dopełnieniem Safety Lock mają być: stoper palet, czyli odboje zabezpieczające palety lub giterboxy przed przesuwaniem się na boki oraz stalowe łaty stelażowe zapewniające stabilność palet przy nagłym hamowaniu.
Naczepa kurtynowa umożliwia łatwy sposób załadunku i rozładunku towaru. Istotą jej konstrukcji jest przesuwana plandeka, dzięki której możliwy jest boczny załadunek.
Niezmiernie ważną rzeczą, wpływającą m.in. na zużycie paliwa, jest odpowiednie zamocowanie firany. W nowej ofercie Wieltonu znalazły się naczepy ze zmodernizowanym mechanizmem naciągu, który jest teraz znacznie prostszy i łatwiejszy w obsłudze.Nowe wywrotki
Najnowszym produktem z grupy naczep samowyładowczych jest wywrotka stalowa, której rama wykonana jest z blachy DOMEX, natomiast skrzynia z blachy DOCOL 1000 DP. Nowy komponent (DOCOL) jest prawie 3-krotnie wytrzymalszy i trwalszy od blach stosowanych do tej pory. Zastosowanie DOCOL pozwoliło na zmianę konstrukcji naczepy, umożliwiając budowę poszczególnych ścian z jednego arkusza blachy i eliminując spoiny pionowe wewnątrz skrzyni ładunkowej. Opatentowana przez Wielton stalowa mulda wywrotki jest też bardziej odporna na ścieranie i bardziej wytrzymała na wgniecenia punktowe.
Całkowicie nową pozycją w ofercie Wieltonu jest naczepa wywrotka tylnozsypowa oraz zabudowa tylnozsypowa (na samochód ciężarowy) typu half-pipe. Pojazd ten, jak również zabudowa, są przystosowane do transportu materiałów sypkich, skał, gruzu, kamieni lub asfaltu.
Poprzeczny przekrój skrzyni w kształcie litery "U" nie wymaga stosowania żadnych dodatkowych wzmocnień boków i podłogi w jej wnętrzu. Półokrągłą podłogę muldy wykonano z blachy HARDOX 450 a ściany boczne ze stali DOMEX 700 MC. Zaletą half-pipe jest jej waga, brak dodatkowych elementów usztywniających skrzynię powoduje obniżenie masy własnej naczepy. Na przykład zabudowa half-pipe ma masę niższą od tradycyjnej wywrotki o ok. 20 proc.Jumbo przewozi pojazdy
Choć produkcja naczep niskopodwoziowych nie jest głównym profilem działalności wieluńskiej spółki, to również i w tym segmencie pojazdów pojawiły się nowe rozwiązania. Wieltonowskie jumbo jest naczepą o konstrukcji jednobelkowej i może występować w różnych konfiguracjach osi. Dostępne są agregaty 4-osiowe, gdzie: 2 osie mogą być skrętne lub 1 oś jest skrętna a 1 oś jest podnoszona lub też "wózki" 3-osiowe, w których 2 osie są stałe i jedna oś podnoszona lub nie, przy 1 osi skrętnej. DMC naczep 4-osiowych wynosi 58 t a naczepy 3-osiowej 48 t. Ciekawostką jest to, że naczepa jumbo może być rozsuwana co 0,5 m do długości 5 m. Dodatkowo istnieje możliwość poszerzenia platformy transportowej do szerokości 3,06 m.Transport kontenerów
W ofercie Wieltonu znajduje się również specjalistyczna naczepa do transportu kontenerów. Pojazd w ostatnim czasie został przekonstruowany tak, żeby zapewnić, w każdych warunkach, dobre właściwości trakcyjne ciągnika siodłowego. W przypadku, gdy np. pojedynczy kontener obciąża mocniej tylną część naczepy, wówczas nacisk na siodło jest mniejszy i może powodować (zwłaszcza przy ruszaniu pod górę) utratę przyczepności kół napędowych ciągnika. Aby wyeliminować taką sytuację, zmieniono mocowanie osi względem ramy, przesuwając pierwszą oś naczepy bliżej przodu. Odległość tej osi od czopu wynosi teraz 8150 mm, a rozstaw pomiędzy 2 i 3 osią wynosi 1410 mm. Usprawniono także system rozsuwania ramy wyposażając mechanizm prowadnicy w dwie teflonowe rolki. Zmieniono mocowanie koła zapasowego naczepy, kosz który był stosowany do niedawna, został zamieniony na wygodną wciągarkę.Kryzys nie omija branży
Konferencja jaką zorganizował zarząd Wielton SA dla dziennikarzy była poświęcona przede wszystkim inwestycjom oraz nowym produktom, jakie na przestrzeni ostatnich kwartałów zostały wprowadzone do sprzedaży. Nie sposób jednak pominąć milczeniem aktualnej sytuacji na rynku. Kryzys gospodarczy w Europie ma swoje odbicie we wszystkich gałęziach przemysłu, w tym także i w branży transportowej.
Jak mówią przedstawiciele firmy - czasy dla prowadzenia biznesu nie są łatwe i chcąc zachować silną pozycję na rynku trzeba postępować bardzo roztropnie. W przypadku spółek giełdowych, gdzie operuje się pieniędzmi inwestorów, wszelkie decyzje trzeba podejmować szczególnie ostrożnie. Niewątpliwie dobrą wiadomością jest fakt, że Wielton swoje inwestycje realizuje za pomocą własnych środków, nie korzystając z finansowania zewnętrznego. Firma ma dobrą sytuację finansową, czego dowodem są przychody spółki za pierwsze III kwartały br. na poziomie 316,7 mln zł (zysk netto 46,5 mln zł). Zła wiadomość jest taka, że nikt nie potrafi przewidzieć jak długo jeszcze potrwa zapaść na wielu gospodarczych rynkach Europy, w tym również na olbrzymim rynku rosyjskim, gdzie Wielton sprzedawał dużą część swoich wyrobów (eksport firmy w III kwartałach br. wyniósł 63,9 proc.). Oczywiście rynek wschodni to tylko część tego, gdzie firma, już od dłuższego czasu, rozwijała swoje biura handlowe.początek roku 2008, ze względu na duże kontrakty ze Scanią i MAN-em, przyniósł nam zwiększone przychody z tytułu eksportu. W czwartym kwartale oraz w przyszłym roku chcemy bardziej skoncentrować nasze działania na rynku polskim. Planujemy wprowadzić dla rodzimych klientów dodatkowe pakiety takie jak: np. usługi serwisowe oraz assistance – powiedział Włodzimierz Masłowski, prezes zarządu Wielton SA.

Mając w Europie: 67 autoryzowanych stacji serwisowych (25 w Polsce) i 15 punktów dilerskich – z pewnością rychło znajdą się nowe możliwości realizacji planów sprzedażowych. Przy okazji warto też wspomnieć o nowym kontrakcie, jaki ostatnio został podpisany z firmą MAN Nutzfahrzeuge AG. Po przeprowadzeniu szczegółowego audytu wewnętrznego w zakładzie, Wielton jest jedynym autoryzowanym polskim dostawcą zabudów wywrotek do pojazdów niemieckiego producenta.


(MB)
Ostatnie artykuły