Filmy

Gwiazda Actrosa świeci jaśniej

Rozwijając sieć stacji serwisowych oraz wprowadzając coraz to nowe usługi posprzedażne, Mercedes-Benz Polska zamierza radykalnie zmienić swój wizerunek w Polsce. Czy pomoże mu w tym również zdobyty niedawno tytuł Truck of the Year 2009 dla nowego Actrosa?

Mercedes Actros MP III - premiera na polskich drogach
Triumfujący zwycięstwo w ostatnim konkursie na najlepszą ciężarówkę roku, Mercedes Actros MP III dumnie wjechał na polskie drogi. Karawana sześciu srebrnych gwiazd przetoczyła się po nadwiślańskim kraju, wzbudzając ogólne zaciekawienie innych kierowców ciężarówek. Cel dosiadania testowego Actrosa był jednak nieco inny, niż tylko chęć zaprezentowania się w nowym wnętrzu dostojnego laureata. Przy okazji bliższego spotkania z nowinkami, jakie wprowadzono w ciężarówce Mercedesa 3. generacji, mogliśmy praktycznie sprawdzić działanie fabrycznego systemu telematycznego FleetBoard. Ów system pokazał nam całą prawdę o sposobie prowadzenia w pełni obciążonego zestawu, bezlitośnie wskazując błędy wynikające z nieodpowiedniego stylu jazdy. To oczywiście nie jedyna funkcja FleetBoardu, ale po kolei…

Gwiazda świeci jaśniej
W słoneczny dzień blask gwiazdy umieszczonej na przedniej atrapie mocno „bije po oczach”, z tego faktu wynika jeden wniosek, Actros jest najbardziej rozpoznawalną ciężarówką na drodze. Jakby tego było mało również w nocy trzyramienne logo Mercedesa, dzięki zastosowaniu wbudowanych w jego wnętrze diod LED, rozbłyska pełnym blaskiem. Srebrna gwiazda przyciąga wzrok, ale także prowokuje do tego, aby bliżej poznać pojazd. Mając okazję prowadzenia samochodu oraz spędzenia noclegu w jego kabinie, pośpiesznie dzielimy się z Państwem swoimi spostrzeżeniami.
Nowa ciężarówka, to zmodernizowana wersja pojazdu 2.generacji, który został wprowadzony na rynek w 2004 roku. Tak to dalej Actros, jednak jakże różny od tego pierwszego z 1996 roku i jakże wzbogacony w stosunku do tego, który był oferowany do niedawna w sprzedaży. Actros III to przede wszystkim oferta zorientowana na aktualne wymagania rynku oraz nieustannie zmieniające się standardy w transporcie długodystansowym.

Lekki zewnętrzny lifting to bardziej poprawa bezpieczeństwa i zmniejszenie oporów powietrza, niż chęć zmiany estetycznych doznań użytkownika. Nowe lusterka oraz nowe reflektory są przejawem dbałości firmy o to, aby kierowca prowadząc pojazd mógł łatwo kontrolować drogę w każdych warunkach pogodowych. Bardziej opływowe dodatki w postaci m.in. nowych kształtów spoilera to z kolei o kilka decybelów ciszej w kabinie.
Zwiększenie komfortu podczas wypoczynku, to w przypadku Mercedesa, nie pusty slogan marketingowy. Co prawda w dobrze zaprojektowanym od samego początku wnętrzu Actrosa nie było już co poprawiać, jednak pojawienie się kilku praktycznych dodatków, jeszcze bardziej wzbogaciło pojazd. Wiadomo, że aby bezpiecznie prowadzić samochód, należy najpierw dobrze wypocząć. Służą temu dwie komfortowe leżanki, z których dolna ma teraz regulowane z obu stron zagłówki oraz elastyczną ramę (materac można złożyć uzyskując w ten sposób dostęp do bocznych schowków). Zmieniono mocowanie górnego łóżka, proste w obsłudze przyciski pozwalają na szybkie rozłożenie/złożenie lub ustawienie dowolnego kąta pochylenia leżanki. Penetrując kabinę od góry, nie sposób nie zauważyć dwóch wieszaków na ręczniki oraz wysuwanego ze schowka lusterka do golenia. Lustro to jest zamocowane na składanym ramieniu i można je dowolnie ustawić pod każdym kątem.

Na kokpicie po stronie pasażera pojawił się składany stolik (niestety za dopłatą), dzięki któremu korzystanie z laptopa lub spożywanie posiłków jest teraz znacznie wygodniejsze.
Z praktycznych dodatków należy także odnotować elektryczne rolety przeciwsłoneczne, które zamiast tradycyjnych daszków skuteczniej chronią przed promieniami słońca. Zajmując miejsce kierowcy w klimatyzowanym fotelu Isringhausen wzrok przyciąga nowe wzornictwo wskaźników na desce rozdzielczej. Tablica przyrządów została wzbogacona o chromowane elementy wykańczające tarcze czterech zegarów. Elegancki wygląd wnętrza kabiny skłania do tego, aby w łatwy sposób można było utrzymać w nim czystość. Celowi temu ma służyć pistolet ze sprężonym powietrzem, za pomocą, którego kierowca usunie drobne nieczystości zgromadzone na kokpicie lub na podłodze Actrosa.

Stary ale nowy
Oferowany dziś na rynku Actros III z kabiną Megaspace, tak jak poprzednik, ma całkowicie płaską podłogę. To duży atut Mercedesa, gdyż dzięki temu, we wnętrzu kabiny zamontowano np. większe schowki pod dolną leżanką. Uzyskanie płaskiej powierzchni możliwe było dzięki zastosowaniu niższej 12-litrowej 6-cylindrowej widlastej jednostki napędowej. Jak mówi Heiko Schulze, dyrektor sprzedaży i marketingu samochodów użytkowych Mercedes-Benz Polska – koncern w najbliższych latach nie zamierza wycofywać się z tych silników, m.in. dlatego że jednostki te są trwałe i przede wszystkim oszczędne (co pokazał również nasz pokładowy FleetBoard). I to tyle, jeśli chodzi niezmienność konstrukcji. Daimler AG, jako pierwszy producent ciężarówek zdecydował się na wprowadzenie do Actrosa, w standardzie, zautomatyzowanej skrzyni biegów. Skrzynia ta to już druga generacja PowerShift. Ulepszenie tego podzespołu, w praktyce, pozwala na szybsze (o około 30 proc.) przełączanie biegów, co również przekłada się na mniejsze zużycia paliwa. Jednym z sekretów PowerShift2 jest czujnik nachylenia drogi. System dobiera odpowiednie przełożenie w stosunku do prędkości pojazdu i stopnia wzniesienia.

PowerShift2 - niezastąpiony w ruchu miejskim
Nowy Actros został wyposażony w wiele pożytecznych systemów, które dopiero w drodze okazują się być docenione. Gdy np. prowadzimy pojazd po krętych nierównych drogach szybko zauważymy, że ciężarówka stabilnie sunie po koleinach a układ anti-jolt control przeciwdziała szarpaniom i nadmiernym przechyłom kabiny. Ciągniki w konfiguracji napędowej 4x2 z zawieszeniem pneumatycznym mają także ulepszony układ kierowniczy, co pozwala na bardziej precyzyjne sterowanie autem.
Mercedes Actros 3.generacji znacznie ułatwia pracę kierowcy. Dzięki zamontowanym systemom bezpieczeństwa, jazda w trudnych warunkach drogowych lub atmosferycznych staje się prostsza. Kierujący mniej się męczy, a przez to jest bardziej skoncentrowany. Nowością w ciężarowym Mercedesie jest tzw. czujnik deszczu. Zamontowany po wewnętrznej stronie szyby sensor wykrywa krople wody i w zależności od intensywności opadów samoczynnie uruchamia wycieraczki. Na wyposażeniu nowego Actrosa jest też automatyczny włącznik świateł. W krajach, gdzie całodzienna jazda na światłach nie jest obowiązkowa, kierowca czynność zapalania reflektorów może powierzyć systemowi, który w zależności od pory dnia lub warunków na drodze (np. wjazd do tunelu) samoczynnie zapala lub gasi światła.

DispoPilot - podręczny element systemu FleetBoard
Wraz z pojawieniem się nowej wersji Actrosa, również FleetBoard został wzbogacony o nowe funkcje. DispoPilot trzeciej generacji (urządzenie przeznaczone do pracy dla kierowcy montowane na kokpicie), ma jeszcze szybszy procesor, kartę pamięci 2 GB i wbudowaną funkcję nawigacji satelitarnej Truck-Navi (wersja oprogramowania dla samochodów ciężarowych). Nowością od 2009 roku będzie także możliwość sczytywania danych z tachografu cyfrowego oraz z karty kierowcy drogą radiową. Do tej pory przenoszenie tych danych było możliwe tylko za pomocą karty przedsiębiorcy, najczęściej w jego siedzibie. Już niedługo, dzięki kolejnej generacji tachografów i za pomocą odpowiedniej funkcji FleetBordu, pojawi się możliwość automatycznego zrzutu informacji na komputer przedsiębiorcy w zaplanowanych przez niego odstępach czasu.
BleetBoard daje również możliwość analizy stylu jazdy kierowcy. Poprzez pobranie danych z komputera samochodu, dyspozytor ma możliwość oceny, czy kierowca w pełni wykorzystuje urządzenia poprawiające ekonomikę jazdy (np. włączanie retardera, tempomatu) oraz śledzenia w jakich sytuacjach auto zużywa najwięcej paliwa. Program do analizy stylu jazdy sam ocenia kierowcę w poszczególnych kategoriach, m.in. uwzględniając użycie hamulca zasadniczego, prędkość jazdy, czy częstotliwość operowania pedałem przyśpieszenia. Odpowiednio interpretując dane, które można także wydrukować, kierowca sam może korygować swoje błędy.

4Trucks.pl (MB)
Ostatnie artykuły