Filmy
  • Artykuły
  • Solidny fundament - czyli nowe Volvo FH

Solidny fundament - czyli nowe Volvo FHNowe ciężarówki Volvo FM, FH i FH16 to kolejny przykład na to, że producentom pojazdów bardzo zależy na poprawie ekonomiki użytkowania taboru, poprawie bezpieczeństwa oraz podwyższeniu komfortu pracy kierowcy. Pomimo tego, że zasadniczo kabina i układ napędowy pozostają bez zmian, to jednak w pojeździe można doszukać się aż 36 modyfikacji.

Poprzednie modele FM i FH były na tyle nowoczesnymi konstrukcjami, że wprowadzanie rewolucyjnych zmian byłoby nieuzasadnione. Volvo Trucks Corporation wzbogaciło przede wszystkim ofertę w zakresie elektronicznych systemów bezpieczeństwa, co z punktu widzenia użytkownika wydaje się być bardzo rozsądnym posunięciem. Zmiany dokonane w przedniej części panelu kabin trzech modeli to zaledwie korekta tego, co wcześniej było i tak już bardzo dopracowane. Styliści nieco odświeżyli wygląd zewnętrzny tak, że obecnie sylwetki ciężarówek z najcięższego segmentu wydają się teraz bardziej nowoczesne. Zmiany wewnątrz dotyczą przede wszystkim modeli FH i FH16. Ciężarówki długodystansowe otrzymały szereg udoskonaleń, które poprawią komfort kierowcy przede wszystkim podczas wypoczynku.


Za kabiną jest miejsce na zamontowanie drabinki

Silniki EGR i SCR
Nowością, która weszła na rynek wraz z pojawieniem się modelu FM jest oszczędny 11-litrowy silnik (10,8 dm3) przeznaczony do ciągników siodłowych. D11B to 6-cylindrowa rzędówka dostępna w dwóch wariantach mocy: 287 kW (390 KM) i 316 kW (430 KM) przy 1800-1900 obr/min. Maksymalny moment obrotowy tej jednostki wynosi odpowiednio: 1880 przy 1000-1400 obr/min i 2100 Nm przy 1100-1300 obr/min. Dzięki zastosowaniu technologii selektywnej redukcji katalitycznej SCR, silnik D11 spełnia zarówno normę emisji spalin Euro 4, jak i normę Euro 5.
Model FH 2008 nadal napędza nowoczesna jednostka D13A, która przed dwoma laty zastąpiła silnik D12D. Jednak w ofercie szwedzkiego producenta pojawił się również silnik oznaczony symbolem D13B. Różnica pomiędzy dwoma jednostkami napędowymi polega głownie na sposobie spełniania normy czystości spalin. D13A to tradycyjny układ SCR, natomiast D13B został wyposażony w układ recyrkulacji spalin EGR. Silniki Volvo montowane w FH to 13-litrowe (12,8 dm3), 6-cylindrowe jednostki.
D13A jest regulowany na moce: 294 kW (400 KM) przy 1400-1800 obr/min, 324 kW (440 KM) przy 1400-1800 obr/min, 353 kW (480 KM) przy 1400-1800 obr/min oraz 382 kW (520 KM) przy 1500-1800 obr/min. Maksymalny moment obrotowy dla tego typu silnika wynosi odpowiednio: 2000, 2200, 2400 Nm przy 1050-1400 obr/min i 2500 Nm przy 1050-1450 obr/min. 6-cylindrowa rzędówka ma górny wałek rozrządu i pompowtryskiwacze.
Przy stopniu sprężania (18,1:1) maksymalne ciśnienie wtrysku paliwa wynosi ok. 2000 barów.
Jednostka napędowa D13B (6 cylindrów, pojemność 16,1 dm3) występuje w trzech konfiguracjach mocy 294 kW (400 KM), 324 kW (440 KM) przy 1450-1800 obr/min oraz 368 kW (500 KM) przy 1500-1800 obr/min. Maksymalny moment obrotowy to odpowiednio: 2000, 2150 Nm w zakresie 1000-1400 obr/min oraz dla najmocniejszej jednostki 2400 Nm przy 1050-1450 obr/min. Przy identycznych parametrach, jak w D13A (skok tłoka 158 mm, średnica cylindra 131 mm) silnik D13B ma obniżony stopień sprężania do 15,9:1.
FH16 to najmocniejsza ciężarówka koncernu Volvo przeznaczona do najtrudniejszych zadań, czyli transportów ładunków ponadnormatywnych. Silnik tej ciężarówki jest oznaczony symbolem D16E i jest regulowany na jedna z trzech mocy: 397 kW (540 KM), 426 kW (580 KM) przy 1450-1800 obr/min oraz 485 kW (660 KM) przy 1500-1800 obr/min. Maksymalny moment obrotowy tych jednostek wynosi odpowiednio: 2600, 2800 i 3100 Nm w zakresie 1000-1450 obr/min.

I-Shift lub 9 i 14 biegowe manuale
Dwuzakresowa skrzynia 12-biegowa z półbiegami zapewnia automatyczną zmianę przełożeń lub sterowanie ręczne. Nowe oprogramowanie umożliwia większą precyzję sterowania. Bufor danych i pamięć Volvo I-Shift są odpowiednio większe: pięciokrotnie i trzykrotnie w stosunku do poprzednich wersji. Zmieniony bufor danych ułatwia dostosowanie skrzyni do różnych obciążeń pojazdu oraz indywidualnych wymagań użytkownika. Można ją zastosować w pojazdach tworzących zestawy drogowe o masie 60 lub nawet 130 ton.
I-Shift jest szybka, mocna i dobrze spełnia swoje zadania w silnikach rozwijających moment obrotowy do 2500 Nm. Dobrze sprawdza się również w jazdach miejskich, w korkach ulicznych i podczas wolnej jazdy na placu manewrowym.
Skrzynia I-Shift ma zwartą budowę, co umożliwia montowanie jej w pojazdach o krótszym rozstawie osi. Elektronika steruje kompaktowym zwalniaczem i dodatkowym hamulcem zainstalowanym na skrzyni biegów. Dzięki zastosowaniu skośnych zębów w przekładni planetarnej skrzynia pracuje ciszej.
Innym rodzajem skrzyń stosowanych w Volvo FH i FM jest skrzynia z typoszeregu Powertronic. Jest ona w pełni automatyczna. Zaprojektowano ją do ciężkich pojazdów pracujących w trudnych warunkach, np. na budowie. Jej główną zaletą jest to, że zmiana przełożeń zawsze następuje płynnie, bez przerywania transferu mocy.
Skrzynie Powertronic występują w 3 wersjach z 5 lub 6 przełożeniami. Mogą one przenosić 2500 Nm momentu obrotowego, czyli o 300 Nm więcej niż starsze modele. W Powertronic możliwa jest także ręczna zmiana biegów.

Pod podłogą
Warto również zwrócić uwagę na inne elementy układu napędowego, które dzięki sprawdzonym rozwiązaniom są stosowane także w nowych modelach Volvo. Przekładnia hydrokinetyczna montowana w FH i FM daje większą siłę napędową. Zwiększono też moment obrotowy dla POM, który wynosi obecnie 850 Nm.
Osie przednie w Volvo mogą występować w trzech wersjach: FA-LOW – niska oś przeznaczona do podwozi z najniższą, niską lub średnią wysokością ramy (dop. nacisk do 8 ton); FA-HIGH – wysoka oś przednia przeznaczona do podwozi z wysoką ramą o dop. nacisku do 9 ton; FA-HIGH podwójna – stosowana w konfiguracjach podwozi 8x2 i 8x4, gdzie dop. nacisk wynosi do 18 ton.
Zastosowane w ciężarówkach Volvo osie tylne charakteryzują się szybszymi przełożeniami, co eliminuje potrzebę korzystania z nadbiegu. Obniżono także ich masę – w zależności od typu osie są lżejsze o 40–230 kg. 7 rodzajów osi tylnych ze zwolnicami daje więcej możliwości w doborze układu napędowego. Optymalna konfiguracja napędu nie tylko wpływa na cenę pojazdu, ale daje także wymierne wyniki jeśli chodzi o jego eksploatację.
Osie wleczone są dostępne w trzech wersjach: jako niekierowane (z ogumieniem pojedynczym lub bliźniaczym), samosterowne lub kierowane elektrohydraulicznie. W ciągnikach siodłowych oraz w podwoziach może występować oś pchana, która jest oferowana jako niekierowana lub kierowana z ogumieniem pojedynczym lub bliźniaczym.

Co nowego w kabinie
Tak jak w poprzednich wersjach model FH jest dostępny w 4 rodzajach kabin: dziennej, niskiej sypialnej, Globetrotter oraz Globetrotter XL. Dwie pierwsze kabiny znajdą zapewne zastosowanie w pojazdach z zabudową wywrotki, dwie kolejne są przeznaczone dla transportów długodystansowych. Wiele spośród przeprowadzonych w kabinie FH i FM zmian jest widocznych gołym okiem.


Zamiast górnej leżanki można zamontować na tylnej ścianie dodatkowe szafki

Wskaźniki są bardziej czytelne, a dostępne trzy wersje deski rozdzielczej spełniają wszystkie możliwe oczekiwania. Wyświetlacz o zwiększonej rozdzielczości i nowe oprogramowanie sterujące w zakresie dodawania nowych funkcji dostosowuje pulpit sterowniczy do współczesnych wymagań użytkowników.
Zmieniony fotel kierowcy jest on jeszcze wygodniejszy, bardziej ergonomiczny, zapewnia lepsze podparcie boków i ma grubszą tapicerkę. W opcji producent oferuje fotel kierowcy z wentylacją. Na oparciach widnieje logo firmy. Nowa jest także leżanka: zmieniono materac na grubszy, lepiej dopasowujący się do kształtu ciała. Dolne łóżko ma teraz regulowany podgłówek. Wprowadzono przyjemniejszą kolorystykę wnętrza.


Za dopłatą otrzymamy również fabryczny alkotest

W kabinach FH i FM jest dużo praktycznych schowków i uchwytów, np. uchwyt na dokumenty, okulary, długopisy, kieszenie do montażu urządzeń audio. Nowością jest uchwyt na kubek i popielniczka w segmencie środkowym. Zmianie uległo również oświetlenie wnętrza, światło do czytania jest teraz mocniejsze.
Godnym uwagi jest też obrotowy stolik zamocowany obok szuflad pod dolną leżanką. Aby zwiększyc bezpieczeństwo kierowcy, w kabinie FH znalazło sie także miejsce na mały sejf.


W nowym Volvo pojawił się składany obrotowy stolik

Szwedzkie innowacje
Lifting kabiny to nie najważniejsza kwestia, na której skupili się konstruktorzy Volvo. To co najważniejsze zwykle bywa ukryte i jest niedostępne z zewnątrz. Śledząc zmiany wprowadzone w nowej wersji ciężarówki zwracamy również uwagę na systemy ułatwiające jazdę oraz rozwiązania służące poprawie ekonomiki transportu.
Bezprecedensowym wydaje się być opracowany przez szwedzkich inżynierów Driver Alert – układ monitorowania reakcji kierowcy. Zachowanie prowadzącego pojazd jest stale poddawane analizie systemu komputerowego, do którego spływają również dane z LKS (asystenta pasa ruchu) oraz z czujników prędkości i kąta znoszenia bocznego pojazdu. Wszystkie te sygnały są podstawą do oceny reakcji kierowcy podczas jazdy. Gdy w dłuższym okresie czasu zachowanie kierowcy wzbudzi podejrzenia systemu, wówczas włącza się alarm dźwiękowy i na wyświetlaczu wskaźników pojawia się komunikat ostrzegawczy. Driver Alert działa dwustopniowo, najpierw ostrzeżenia są delikatne, w późniejszym czasie, gdy prowadzący ignoruje komunikaty, sygnał alarmowy staje się bardziej głośny. Inną nowościa jest układ LCS (Lane Changing Support) ułatwiający zmianę pasa ruchu. Gdy w pobliżu kabiny od strony pasażera znajduje się inny pojazd, system ostrzega kierowcę ciężarówki przed zjechaniem na prawą stronę. Volvo jest również pierwszym producentem, który w samochodzie ciężarowym zamontował czujnik deszczu. W zależności od intensywności opadów, system monitorujący dostosowuje prędkość pracy wycieraczek. Ciekawostką, występującą w opcji są także reflektory doświetlające zakręt. Kierunkowy strumień światła działa powyżej prędkości 40 km/h i jest wysyłany w tę stronę, w którą skręca jadący pojazd.Producenci pojazdów, w ostatnim czasie, dokonali olbrzymiego postępu, jeśli chodzi o konstruowanie bardziej bezpiecznych, ekologicznych i ekonomicznych pojazdów. Jednak już dziś wiadomo, że to nie ostatnie ich słowo. Coraz większą rolę w kierowaniu samochodem odgrywa elektronika i telematyka, czy więc dane nam będzie w niedługim czasie, wzorem rozwiązań z techniki lotniczej, poznać również automatycznego pilota, – ciężarówki?

Volvo Trucks na IAA w Hanowerze - zobacz film

(MB)

Ostatnie artykuły