Filmy

Ponad pół wieku z 2 CV

Citroën 2 CV skończył 60 lat. Z okazji Światowego Salonu Samochodowego w Paryżu 2008 oraz dla uczczenia urodzin tego kultowego samochodu Citroën prezentuje 2 CV w kreacji Hermès oraz dwa projekty bezpośrednio nawiązujące do znakomitego poprzednika: prototyp C-Cactus i specjalną edycję C3 Pluriel Charleston.

Up do date: 2 CV Hermès
2 CV, który wsławił się zamiłowaniem do przygód i podróży uczestnicząc w Rajdzie Afryki w 1973 roku i stanął na podium wyścigu samochodowego w 1972 roku w wersji 2 CV Cross, zainspirował swą wszechstronną osobowością wielkiego francuskiego kreatora Hermès. Słynna marka rymarska przygotowała mu wystrój na miarę: obicia z naturalnej skóry paneli drzwi, wstecznego wewnętrznego lusterka, gałki dźwigni zmiany biegów, kierownicy i osłony przeciwsłonecznej kierowcy. Dwie kanapy są pokryte płócienną tkaniną Hermès w połączeniu z naturalną skórą. Wystrój dopełnia płócienna tapicerka Hermès na składanym dachu i wewnętrznych elementach karoserii w tylnej części samochodu.

Retrodesign: C3 Pluriel Charleston
Pierwotna wersja Charleston została opracowana dla modelu 2 CV w 1980 roku. C3 Pluriel Charleston nawiązuje do silnych wartości emocjonalnych, utożsamiając się ze swym legendarnym poprzednikiem, z którym łączą go te same geny kreatywności, optymizmu i stylistyki. C3 Pluriel Charleston będzie dostępny w sprzedaży we Francji pod koniec tego roku oraz na początku 2009 roku w niektórych krajach europejskich.
C3 Pluriel Charleston świętuje również sześćdziesiąte urodziny 2 CV na swojej stronie internetowej www.c3plurielcharleston.com, gdzie można wygrać 10 przejażdżek po Paryżu modelem 2 CV Charleston między 7 października i 7 listopada 2008 roku.

Concept-car: C-Cactus
Prototyp C-Cactus jest również godnym następcą 2 CV. Obydwie epoki różnią się zasadniczo kontekstem społecznym, gospodarczym i środowiskowym, lecz podzielają to samo wyzwanie : jak osiągnąć jeszcze więcej minimalizując środki ?
Zarówno w przypadku 2 CV jak i C-Cactus, podjęcie nowych kierunków projektowania (optymalizacja liczby części, ciężaru, zużycia paliwa i ceny..) otworzyło możliwości stworzenia samochodu dostępnego dla szerokiego grona klientów, skoncentrowanego na podstawowych wartościach jakimi są jakość, styl i przestronność wnętrza. Z tą jednak różnicą, że współczesne dążenia nie sprowadzają się już do możliwości „przejechania przez orne pole z koszykiem jaj na siedzeniu, tak by jaja się nie stłukły” lecz stawiają sobie za cel jak najmniejsze zużycie paliwa i rozwiązania przyjazne środowisku.

W ramach obchodów urodzin kultowego samochodu w Cité des sciences et de l’industrie de la Villette została zorganizowana wystawa poświęcona 2 CV, którą można zwiedzać od 15 kwietnia do 30 listopada 2008 roku.

materiały: Citroën Polska

Ostatnie artykuły