Filmy

Actros III w wersji budowlanej

Podczas Międzynarodowego Salonu Pojazdów Użytkowych IAA 2008 w Hanowerze swoją premierę miał również Mercedes Actros w wersji pojazdu budowlanego. Nowy Actros budowlany prezentuje się równie atrakcyjnie jak model dalekobieżny, jest jednak dodatkowo wyposażony w liczne udogodnienia, pozwalające na bezpieczną i bezawaryjną pracę w surowych warunkach budowlanych, co eliminuje uciążliwe i drogie naprawy. Dodajmy tu np., że wersje budowlane są oferowane w dużo większej konfiguracji napędów, niż samochody poruszające się wyłącznie po drogach utwardzonych.

Budowlany Actros ma również w przedniej części bardzo wytrzymałą płytę ochronną ze stali szlachetnej o grubości 4 mm, która chroni przed uszkodzeniami chłodnicę i silnik. Innym rozwiązaniem przydatnym na budowie jest zoptymalizowane wejście. Jest ono dostosowane do obciążeń poprzecznych i odporne na korozje. Może być również zastosowane w poprzednich modelach. Stopnie wejściowe dostępne są w dwóch wersjach - dla napędu na wszystkie koła i dla pojazdów napędzanych tradycyjnie. Bardzo praktyczne są osłonięte lusterka boczne. Ich wytrzymałe obudowy wykonane są z tworzywa sztucznego, odpornego na uderzenia i zarysowania. Nowością jest również stalowe okratowanie reflektorów, które efektywnie chroni je przed uszkodzeniem. Do szczególnie narażonych na uszkodzenia części pojazdu budowlanego należy też zbiornik paliwa, dlatego został on od spodu zabezpieczony ochronną płytą.

Nowy Actros, z ergonomicznie zaprojektowaną kabiną kierowcy, ma wiele innowacyjnych elementów wyposażenia. Jednym z nich jest wskaźnik stanu akumulatora, po raz pierwszy zainstalowany w budowlanym samochodzie ciężarowym. Nowością w tego typu pojeździe jest także czujnik deszczu i światła oraz liczne elementy wyposażenia zwiększające komfort jazdy. Szczególnie przydatna jest jednoczęściowa poręcz na dachu kabiny kierowcy – takie rozwiązanie służy większemu bezpieczeństwu i wygodzie. Nowy układ napędowy z automatyczną skrzynią biegów Mercedes PowerShift Offroad i ekonomicznymi silnikami.

W Actrosie budowlanym zastosowano nowy automatyczny system zmiany biegów Mercedes PowerShift Offroad – inaczej skonfigurowany, z funkcjami uwzględniającymi inne środowisko pracy niż trasa. Na budowie szczególnie ważna jest szybka i precyzyjna zmiana biegów, co eliminuje ryzyko utknięcia na nierównym terenie lub utraty prędkości na stromych podjazdach. W surowych warunkach budowy szczególnie przydatne są sprawdzone funkcje systemu Mercedes PowerShift, jak tryb manewrowania, tryb wybujania i cztery biegi wsteczne. Dotyczy to również precyzyjnego sterowania skrzynią biegów dzięki zintegrowanemu systemowi czujników nachylenia czy ulepszonemu systemowi zapobiegającemu szarpaniu. Skrzynia biegów otrzymała też specjalnie skonstruowane, wykute ze stali wyjątkowo trwałe ramiona przekładni.

W budowlanej wersji Actrosa zastosowano zaawansowane technologicznie jednostki napędowe OM 501 LA i OM 502 LA. Oferta obejmuje sześć 11,9-l itrowych silników V6 o mocy 235 kW (320 KM) do 350 kW (476 KM) i trzy 15,9-litrowe silniki V8 o mocy 375 kW (510 KM) do 440 kW (598 KM). Silniki te, wyposażone w wyjątkowo ekonomiczną i przyjazną środowisku technologię BlueTec, sprawdziły się już setkach tysięcy pojazdów.

Przyjazne i dopasowane nadwozie to istotne kryterium przy wyborze pojazdu. W zastosowaniach budowlanych szczególnie często potrzebne są zabudowy specjalne. Nowy Actros budowlany jest znakomicie do tego przygotowany. Przesuwana rura wydechowa za kabiną kierowcy pozwala za pomocą kilku prostych manewrów dopasować auto do rozmaitych nadwozi o różnej wysokości. Składa się ona z rury końcowej z wkładką i dwóch zacisków ze stali szlachetnej i może być wysuwana na wysokość aż 4 m. Możliwość regulacji dotyczy również kierunku wydmuchu. Rozwiązanie to pozwala uniknąć uciążliwych, a niekiedy i niefachowych dodatkowych przeróbek.
Szeroka oferta pojazdów obejmuje modele Actrosa budowlanego z napędem 4x2, 6x2 i 6x4 oraz 8x4 i 8x8/4. W produkcji znajdują się także ciągniki siodłowe 4x2 i 6x2/4. Dostępne są fabryczne wersje zabudowy i wyposażenia dla podstawowych segmentów branży budowlanej, między innymi – jako nowość - wywrotka Meiller.

Trzy wywrotki prezentowane na Międzynarodowym Salonie Pojazdów Użytkowych stanowiły przegląd oferty nowego Actrosa budowlanego. Wywrotka z napędem na wszystkie koła Actros 1841 AK z kabiną kierowcy typu M i wywrotką trójstronną Meiller to przykład dwuosiowej wersji pojazdu. Actros 2646 LK 6x4 to trzyosiowa wywrotka z zawieszeniem pneumatycznym, z kabiną kierowcy typu M i trójstronną wywrotką Meiller. Flagowym modelem wśród klasycznych wywrotek jest 4148 AK 8x4/4 z kabiną kierowcy typu M i wywrotką tylnozsypową Carnehl. Jak wszystkie pojazdy czteroosiowe, jest on wyposażony w system wyrównania obciążenia przednich osi.


materiały: Daimler AG
fot. MB

Ostatnie artykuły