Filmy

Nowości w ciężarówkach DAFZ uwagi na fakt, iż wielu przedsiębiorców transportowych planuje wymianę pojazdów w swoich flotach z dużym wyprzedzeniem, już teraz - podczas targów IAA 2008 w Hanowerze - firma DAF Trucks zaprezentowała nowości roku 2009. Zmodernizowane wersje popularnych serii CF oraz XF105 pojawią się na rynku w czerwcu przyszłego roku.

Wnętrze CF i XF
Zmianą, która jest najbardziej widoczna to nowa stylistyka wnętrza. Obecnie wnętrze kabiny jest jeszcze bardziej atrakcyjne dzięki zastosowaniu nowych materiałów i zmianie kolorystyki. Wykończenie w wersjach kolorystycznych „łagodny żółty” (tapicerka ścian i dachu, materace i zasłony), „czerń palona” oraz „ciemny beż” (deska rozdzielcza, panele drzwi oraz fotele) jeszcze bardziej podkreśla charakter cenionych przez klientów wnętrz modeli CF i XF105 oraz uwydatnia ilość wolnego miejsca w kabinie, której przestrzenność jest wyznacznikiem w tej klasie. W kabinie XF105 Super Space Cab zastosowano wyjątkową dwukolorową deskę rozdzielczą. Górną część utrzymano w ciemniejszej tonacji, zaś dolną w jaśniejszej. Wszystkie modele CF oraz XF105 są obecnie wyposażone w fotele z luksusową, „tłoczoną” tapicerką. W zagłówku wytłoczone jest logo DAF.


Nowa kolorystyka wnętrza w XF105

Zmiany w układzie napędowym
Układ napędowy został udoskonalony. W ofercie znajdują się teraz mocny i wydajny silnik PACCAR PR o pojemności 9,2 l dla modeli CF75 oraz PACCAR MX o pojemności 12,9 l dla pojazdów CF85 oraz XF105. Niższe zużycie paliwa zapewniły wewnętrzne modyfikacje silnika, a także udoskonalenie układu przeniesienia napędu. Jedną z najważniejszych nowości jest 12-biegowa manualna skrzynia biegów (ZF Ecosplit) poprawiająca komfort i wydajność zmiany przełożeń. Nowa przekładnia, montowana jako wyposażenie standardowe, jest również o 30 kilogramów lżejsza od oferowanej obecnie 16-biegowej. W ofercie DAF Trucks pojawi sie również nowy intarder o mniejszych wymiarach oraz jeszcze szybszym czasie reakcji.
Aby zapewnić większe możliwości w dostosowaniu układu napędowego do określonego zastosowania pojazdów, rozszerzono ofertę dostępnych przełożeń tylnych osi. Jako uzupełnienie najszybszego wariantu o wartości 2,53:1 wprowadzono przełożenie 2,80:1.


Silnik Paccar 12,9 l do pojazdów CF85 i XF105

Bezpieczeństwo
Od czerwca 2009 roku pojazdy serii CF i XF105 będzie można zamówić z opcjonalnymi układami Adaptive Cruise (tempomat adaptowalny) i Forward Collision Warning (układ ostrzegania przed uderzeniem przodem pojazdu). Tempomat adaptowalny jest odpowiedzialny za utrzymanie odległości od pojazdu jadącego z przodu w równej, co najmniej minimalnej zaprogramowanej wartości. W razie potrzeby prędkość pojazdu jest redukowana. W zależności od wymaganej siły hamowania jest to realizowane kolejno poprzez dostosowanie dawkowania paliwa, załączenie hamulca silnikowego, intardera i hamulców zasadniczych. Tempomat adaptowalny wyposażony jest w funkcję ostrzegania przed uderzeniem przodem pojazdu, która uprzedza kierowcę o konieczności odpowiedniej reakcji, by uniknąć kolizji.


Ron Bonsen - szef marketingu i sprzedaży DAF Trucks prezentuje targowe nowości

Pojazdy spełniające normę EEV
Po zamontowaniu pasywnego filtra sadzy możliwe jest uzyskanie zmniejszenia emisji cząstek stałych o dalsze 50 proc. W związku z tym spełniane są wymagania normy EEV w zakresie emisji spalin. Do niedawna uważano, że osiągnięcie takich wartości jest możliwe wyłącznie w przypadku jednostek zasilanych gazem.


DAF LF - model z silnikiem EEV

DAF LF - hybrydowa ciężarówka
W styczniu 2008 roku rozpoczął się ostatni etap procesu wdrażania ciężarówki hybrydowej serii LF – tzw. testy drogowe. Obejmują one testowanie pojazdów przez klientów w Wielkiej Brytanii i na kontynencie. Ciężarówka hybrydowa jest wyposażona w silnik PACCAR o pojemności 4,5 litrów i mocy 160 KM, połączony ze skomputeryzowaną skrzynią biegów Eaton Autoshift. Silnik elektryczny, zamontowany między sprzęgłem a skrzynią biegów, może pełnić zarówno funkcję napędu, jak i generatora prądotwórczego. Energia uwalniana podczas hamowania jest gromadzona w akumulatorach litowo-jonowych do późniejszego wykorzystania podczas jazdy. W zależności od sposobu wykorzystania, technologia hybrydowa firmy DAF może przynieść znaczne oszczędności w zakresie zużycia paliwa oraz zmniejszenie wartości emisji w samochodach dostawczych. Jak zapowiada szefostwo firmy DAF Trucks produkcja hybrydowych samochodów ciężarowych serii LF rozpocznie się w 2009 roku.


DAF XF105 w limitowanej serii na 80-lecie firmy

materiały: DAF Trucks, fot. MB

Ostatnie artykuły