Filmy
  • Artykuły
  • Renault Premium - ciężarówka dla flot

Renault Premium - ciężarówka dla flot

W gamie pojazdów ciężarowych Renault Premium Route zajmuje drugie miejsce po flagowym okręcie francuskiego koncernu - Magnum. Zamierzeniem konstruktorów było zbudowanie pojazdu przeznaczonego głównie dla flot, gdzie auta muszą spełniać określone kryteria.

W odróżnieniu od większego Magnum, Premium ma przede wszystkim znacznie mniejszą kabinę. To auto konstruowane z myślą o transportach średniodystansowych, w którym wygodne miejsce odpoczynku znajdzie tylko jeden kierowca. Mniejsze Renault nie oznacza gorsze. Poziom wyposażenia, w zależności od zasobności portfela kupującego, niczym nie będzie ustępował Magnum, a nowoczesna stylistyka i rasowy wygląd sprawiają, że samochód całkiem dobrze się prezentuje.

Premium Route II to pojazd o bardzo nowoczesnej linii nadwozia. Ta ciężarówka może się podobać i jak dotąd nie było słychać krytycznych głosów pod jej adresem. Przeciwnie, samochód naszpikowany nowatorskimi rozwiązaniami budzi pozytywne wrażenia, a kto ma porównanie do wersji poprzednie z pewnością doceni starania konstruktorów z Renault. W bogatszych wersjach wyposażenia (Excellence), samochód ma ksenonowe lampy przednie.

Zaletą reflektorów z gazowyładowczymi źródłami światła jest m.in. to, że przy mniejszej mocy znacznie skuteczniej oświetlają drogę w porównaniu z klasycznymi reflektorami z żarówkami halogenowymi. Barwa świateł z reflektorów ksenonowych pozwala na lepsze rozpoznanie w ciemności barw: zielonej, czerwonej i żółtej. Nowością w Premium są otwierane od wewnątrz schowki po obu stronach kabiny. Schowki, co prawda nie są zbyt duże, jednak doskonale nadają się do trzymania narzędzi, trójkąta itp.

Kabina Premium Route może nie należy do największych, ale przy swoich rozmiarach zapewnia sporo wygody. W wersji z Optidriverem, którego dźwignia znajduje się pod kierownicą, kierowca może swobodnie poruszać się po wnętrzu kabiny.
Projektanci pomyśleli również o schowkach i szufladach na drobiazgi. Pod leżanką znajduje się miejsce na 22-litrowa lodówkę. Dla wymagających jest możliwość zamontowania w schowku nad przednią szybą kuchenki mikrofalowej, kamery z monitorem do obserwacji drogi za pojazdem, automatycznej klimatyzacji (również postojowej) oraz skórzanych foteli z podłokietnikami.

Sercem Renault Premium II są 11-litrowe silniki DXi 11. Nowoczesna 6-cylindrowa jednostka została opracowana w zakładach Renault w Venissieux. Silnik z pojedynczą głowicą, w której znajduje się wałek rozrządu, ma po 4 zawory na cylinder i jest regulowany na moce: 270 kW (370 KM) przy 1900 obr/min, 295 kW (410 KM) przy 1900 obr/min lub 331 kW (450 KM) przy 1900 obr/min. Najwyższy moment obrotowy ma silnik 450 DXi – 2140 Nm w zakresie 1000–1300 obr/min. W stosunku do starszych wersji Premium nowe jednostki zyskały 10 KM mocy więcej. Pozostałe nowości to m.in.: elektroniczny, wysokociśnieniowy wtrysk paliwa (pompowtryskiwacze umożliwiają wtrysk wielostopniowy przy maksymalnym ciśnieniu 2000 barów.) sterowany przez moduł elektroniczny najnowszej generacji (EMS), turbosprężarka z zaworem "wastegate" w wersjach 410 i 450 KM (zawór odciążający) oraz układ rozrządu z tyłu silnika.
Zgodnie z obowiązującym prawem dotyczącym emisji spalin, pojazdy Renault są wyposażone w układ redukcji spalin SCR Euro 5. 60-litrowy zbiornik na AdBlue wystarcza na przejechanie 2000 km. Silnik spełniający normę Euro 5 zużywa 5–6 proc. roztworu mocznika w stosunku do spalanego paliwa.
Silnik może współpracować z jedną z sześciu skrzyń biegów (5 mechanicznych i 1 zautomatyzowana). Warto wspomnieć, że skrzynie mechaniczne mają mechanizm zmiany biegów w układzie H – co oznacza, że biegi 5–8 są nałożone na biegi 1–4. W celu zmiany biegów wystarczy nacisnąć przycisk znajdujący się w dźwigni zmiany biegów. W opcji możliwe jest wyposażenie pojazdu w 12 biegową skrzynię zautomatyzowaną Optidriver+.

Zastosowanie zautomatyzowanej skrzyni przekładniowej, która jest lżejsza od skrzyni manualnej, pozwala na dodatkowe obciążenie pojazdu ładunkiem o wadze do 70 kg.
Premium Route jako ciągnik siodłowy z napędem 4x2 ma przednie zawieszenie na resorach parabolicznych, natomiast tylne stanowią miechy pneumatyczne. Rozwiązanie takie, dość powszechnie stosowanie obecnie w pojazdach tego typu, w przypadku Renault sprawdza się doskonale. Zawieszenie pracuje miękko, ale pojazd pewnie trzyma się drogi. Pneumatyczne jest także zawieszenie kabiny.
Warto również zwrócić uwagę na hamulec pomocniczy – Optibrake o mocy 275 kW (327 KM) przy 2300 obr/min. Używanie retardera podczas zjazdów ze wzniesień poprawia skuteczność hamowania oraz znacznie wydłuża trwałość elementów zasadniczego układu hamulcowego. Montowany w Premium układ EBS steruje wszystkimi hamulcami znajdującymi się w pojeździe.

Rodzina odnowionych ciągników siodłowych Premium to pojazdy należące do najlżejszych w swojej klasie. Warto o tym pamiętać, gdy trzeba będzie walczyć o każdy kilogram masy własnej zestawu przy transporcie np. materiałów sypkich. Nowa ciężarówka Renault to również wyższy komfort prowadzenia - opływowy kształt kabiny eliminuje szumy powstałe w związku z oporami powietrza, a dobrze wygłuszona kabina sprawia, że odgłosy pracy silnika są słyszalne tylko w niewielkim stopniu. Znacznie poprawiono charakterystykę zawieszenia, co wpłynęło dodatnio na prowadzenie samochodu w koleinach i na wąskich nierównych drogach.
Renault Premium Route to samochód, który pewnością zasługuje na uwagę klientów. Prawidłowo serwisowany z pewnością szybko się odwdzięczy, choćby niskim zużyciem paliwa. Mając już za sobą choroby „wieku dziecięcego”, odważnie wkracza w wiek dojrzały zdobywając po drodze wszystkie górskie szczyty.

tekst i foto: Michał BąkOstatnie artykuły