Filmy

Superb konfrontuje konkurentów

W Wielkopolsce, w malowniczych okolicach Rydzyny, odbył się test porównawczy Nowej Škody Superb. Uczestnicy mieli okazję skonfrontować najnowszy model Škody z jego konkurentami: Fordem Mondeo, Volkswagenem Passatem, Toyotą Avensis, Renault Laguną i Citroenem C5.

Jazdy próbne Nową Škodą Superb i modelami konkurencyjnymi odbyły się na trasie o długości ok. 200 kilometrów, prowadzącej m.in. przez malownicze okolice Rydzyny, uznawanej za jedną z największych atrakcji historycznych Wielkopolski. Kolejnym elementem testu była prezentacja atutów modelu w formule Ośrodka Badawczo - Rozwojowego Škoda Auto, zainstalowanej w jednym z pawilonów Międzynarodowych Targów Poznańskich. Odwiedzając poszczególne moduły, goście mieli okazje poznać systemy zmiennego otwierania pokrywy bagażnika Twindoor, adaptacji świateł przednich ASF oraz nagłośnienia sound system, połączonego z obsługą dotykowego panelu najnowszego radia Bolero. Spotkanie było również okazją do wypróbowania asystenta parkowania oraz zapoznania się z rozwiązaniami technicznymi, które kryje pod maską nowy Superb.Uczestnicy prezentacji bardzo dobrze ocenili Nowego Superba w zestawieniu z pozostałymi autami. Docenili fakt, że Škoda okazała się bezkonkurencyjna w wygospodarowaniu przestrzeni - dysponuje największą ilością miejsca dla osób podróżujących z tyłu oraz wyjątkowo dużą pojemnością bagażnika - 565 l. Pod tym względem dorównuje jej tylko VW Passat. Kierowcy zapoznający się z walorami Nowego Superba ocenili wysoko także poziom biernego i aktywnego bezpieczeństwa. Najnowszy model Skody posiada w standardzie cztery poduszki powietrzne,poduszkę kolanową i dodatkowo dwie poduszki do wyboru jako opcja. Wyposażenie na tym poziomie oferuje jedynie Citroen C5.

Reflektory biksenonowe z systemem adaptacji ASF są w Nowym Superbie dostępne w standardzie już od drugiej wersji wyposażenia - Ambition. Konkurenci reflektory tego typu oferują jako opcję, a jako standard tylko w najbogatszych wersjach. Podobnie z asystentem parkowania, który poza Nowym Superbem, jako opcję oferuje tylko Passat.

Duże zainteresowanie uczestników prezentacji wzbudziła również zróżnicowana oferta silnikowa Nowego Superba. Wbrew wcześniejszemu dystansowi, po jazdach testowych dobrze oceniono możliwości najsłabszego silnika benzynowego - 1.4 TSI/92 kW. Jak się okazało, dzięki odpowiednio wykorzystaniu mocy 125 KM zgodnie z koncepcją downsizingu, bez problemu radzi on sobie z przyspieszaniem nawet tak dużej limuzyny jak Nowy Superb. To znakomity rezultat, ustępujący tylko Citroenowi C5, którego jednostka 1.8i 16V dysponuje mocą o 2 KM większą. Silnik Škody Superb osiąga bowiem moment obrotowy 200 Nm już przy 1500 obr./ min, podczas gdy konkurenci by osiągnąć 150 Nm potrzebują minimum 3800 obr./min.Niestety, tym razem nie było możliwości przetestowania najmocniejszego silnika benzynowego 3.6 FSI V6. Szkoda, bo budził duże zainteresowanie uczestników prezentacji, a w odniesieniu do konkurencji nie ma sobie równych. Osiąga moc 260 KM i moment obrotowy 350 Nm przy 2500-5000 obr./min. Zbliżonymi parametrami dysponuje tylko silnik VW Passata o mocy 250 KM. Prędkość maksymalna najmocniejszej wersji Superba również zostawia konkurencję w tyle, wynosi bowiem 250 km/h. Do 100 km/h samochód ten rozpędza się w 6,5 s, podczas gdy najszybszy wśród porównywanych modeli VW Passat, by osiągnąć tę prędkość potrzebuje 6,9 s.

Podczas prezentacji duże zainteresowanie wzbudziło użycie systemu Haldex czwartej generacji, które dzięki zastosowaniu dwóch niezależnych sprzęgieł umożliwia płynną zmianę prędkości w trybie automatycznym. W dodatku przekładnia automatyczna w Nowej Škodzie Superb jest dostępna z czterema spośród sześciu silników - dwoma benzynowymi i dwoma diesla. Tylko VW Passat oferuje dla tej skrzyni biegów więcej, bo cztery silniki benzynowe i dwa diesla. Uczestnicy prezentacji z zainteresowaniem przyjęli też fakt, że Nowy Superb jest dostępny w wersji z napędem 4x4 dla dwóch silników benzynowych i jednego diesla. Poza Passatem inne porównywane auta nie mają napędu na obie osie.

Podczas prezentacji porównawczej w Rydzynie jej uczestnicy orzekli, że pod niemal wszystkimi względami Nowy Superb zyskuje znaczną przewagę nad konkurencją. Szansę na jego znakomity sukces rynkowy przypieczętowuje atrakcyjna cena, zamykająca się w granicach od 76 300 do 160 000 PLN przy bardzo bogatym wyposażeniu nawet w podstawowej wersji.

materiały: Skoda Auto Polska

Ostatnie artykuły