Filmy

Warto wiedzieć

Jaka jest przyczyna przenikania spalin do kabiny pasażera? Zastanawiało się nad tym kilkuset uczestników konkursu internetowego zorganizowanego przez Akademię Bezpiecznego Samochodu.Edukacyjne konkursy internetowe związane ze stanem technicznym samochodu odbywają się już od kilku miesięcy. Pytania dotyczą poszczególnych części i materiałów eksploatacyjnych w samochodzie. Ostatnio Internauci zdobywali wiedzę na temat układu wydechowego.

Układ wydechowy to jeden z najważniejszych elementów samochodu. Jego zadaniem jest m.in.: odprowadzenie na zewnątrz spalin z silnika samochodu, ograniczenie poziomu hałasu i optymalizacja pracy silnika. Jest on szczególnie narażony na wysokie temperatury i korozje, a trwałość zależy od sposobu i warunków eksploatacji samochodu. Usterki polegają najczęściej na mechanicznym (np. przez wyrzucane spod kół kamienie) lub korozyjnym przedziurawieniu blaszanych ścianek rur lub tłumików.

Nieszczelność układu wydechowego może objawiać się głośniejszą pracą silnika. Do kabiny może dostawać się bezwonny, trujący gaz, jakim jest tlenek węgla. Kampania Akademia Bezpiecznego Samochodu apeluje do kierowców, by pamiętali o profilaktycznych wizytach w warsztatach, co najmniej dwa razy w roku. Zminimalizuje to z pewnością niebezpieczne zagrożenia w naszym aucie.

www.abs.org.pl.

Ostatnie artykuły