Filmy

Volvo Trucks przed targami IAA

Rok 2008 to dla konstruktorów szwedzkiego koncernu okres wytężonej pracy. Podczas międzynarodowych targów pojazdów użytkowych w Hanowerze, Volvo Trucks zaprezentuje nie tylko nowe wersje swoich ciężarówek, ale także innowacyjne rozwiązania obejmujące systemy bezpieczeństwa, podniesienie komfortu pracy kierowcy oraz rozwiązania dotyczące ekologii oraz ekonomiki transportu.Głównym elementem stoiska Volvo Trucks będzie nowa gama samochodów ciężarowych Volvo. Podczas wystawy pojazdy te zostaną po raz pierwszy poza granicami Szwecji zaprezentowane publicznie. Przy projektowaniu nowej gamy pojazdów, Volvo Trucks skoncentrowało się na optymalizacji otoczenia kierowcy i wprowadzeniu najnowocześniejszych systemów bezpieczeństwa. Goście wystawy będą mieli również okazję z bliska przyjrzeć się pierwszej na świecie w pełni funkcjonalnej, dużej śmieciarce z napędem hybrydowym, w której zastosowano wiele nowatorskich rozwiązań technicznych.

Nowa wersja FM
Wychodząc naprzeciw szczególnym potrzebom występującym w transporcie ładunków ciekłych i sypkich luzem oraz w innych zastosowaniach, w których zasadnicze znaczenie ma mała masa własna pojazdu, Volvo wprowadza na rynek ciągniki siodłowe Volvo FM 4x2 i 6x2 z silnikiem 11-litrowym. Nowa jednostka napędowa D11B, która zostanie pokazana na wystawie, jest o około 140 kg lżejsza od silnika D13. Dla klientów oznacza to dużą ładowność pojazdu, a jednocześnie doskonałe osiągi silnika i niskie zużycie paliwa. Volvo FM z silnikiem 11-litrowym jest wyposażone w skrzynię biegów I-Shift i jedyną w swoim rodzaju nową kabinę LXL.Skrzynia biegów I-Sync dla transportu miejskiego
Z myślą o transporcie miejskim i regionalnym Volvo Trucks wprowadza do swojej oferty Volvo I-Sync – nowoczesną zautomatyzowaną skrzynię biegów, przeznaczoną dla pojazdów dystrybucyjnych Volvo FL. Dzięki ograniczeniu potrzeby ręcznej zmiany przełożeń, nowa skrzynia biegów znacznie zwiększa komfort i przyjemność prowadzenia samochodu ciężarowego w mieście i obszarach o dużym natężeniu ruchu drogowego. Ułatwia także kierowcy koncentrowanie się na obserwacji sytuacji na drodze. Skrzynia biegów będzie prezentowana na stoisku.

Wyższy poziom komfortu
Kabina nowego Volvo FH charakteryzuje się całkowicie przeprojektowanym wnętrzem, zapewniającym większą wygodę podczas pracy i większy komfort wypoczynku w luksusowych warunkach. Jest nie tylko bardziej przestronna, ale także oferuje nowoczesne oświetlenie i więcej miejsca w schowkach oraz jest przygotowana do stosowania najnowocześniejszych systemów audiowizualnych.
Jednak nic nie może równać się z Volvo FH16. Każdy jego element jest wyjątkowy. Aby poczuć emocje, jakie wzbudza ten ekskluzywny samochód ciężarowy, goście wystawy będą mogli z bliska przyjrzeć się FH16 8x4 przeznaczonemu do transportu ciężkiego.Innowacje w dziedzinie bezpieczeństwa
Odwiedzający stoisko Volvo będą mogli również dowiedzieć się więcej o nowoczesnych systemach bezpieczeństwa, takich jak np. zastosowany po raz pierwszy w samochodzie ciężarowym układ monitorowania reakcji kierowcy, wykrywający subtelne zmiany w sposobie prowadzenia pojazdu przez kierowcę. Pokazane zostaną również inne nowe rozwiązania, m.in. takie jak czujnik deszczu, reflektory doświetlające zakręt i eliminujący martwe pole układ wspomagania zmiany pasa ruchu, wyposażony w czujnik radarowy wykrywający obecność innych pojazdów po stronie pasażera.
Zapobieganie poślizgowi lub przewróceniu się pojazdu – to zadanie nowoczesnego układu stabilizacji toru jazdy ESP (Electronic Stability Program), opracowanego przez Volvo. Układ ESP wykorzystuje czujniki monitorujące zachowanie się pojazdu na drodze i w razie potrzeby automatycznie uruchamia hamulce poszczególnych kół w celu odzyskania stateczności i „wyprostowania” zespołu pojazdów. Obecnie układ ESP jest dostępny również w podwoziach samochodu ciężarowego 6x2 holujących przyczepę oraz w pojazdach holujących dwie przyczepy.

Czystsza przyszłość już dziś
W 2006 r. Volvo Trucks przedstawiło swój pierwszy równoległy napęd hybrydowy – przełomowe rozwiązanie pod względem cichobieżności, emisji spalin i wydajności. Układ ten stanowi połączenie silnika wysokoprężnego z silnikiem elektrycznym. Do ładowania akumulatorów jest wykorzystywana energia odzyskiwana podczas hamowania. W kwietniu bieżącego roku zaprezentowano dwie śmieciarki Volvo z napędem hybrydowym. Pojazdy te będą testowane w regularnej eksploatacji w dwóch szwedzkich przedsiębiorstwach komunalnych. To pierwsze na świecie w pełni funkcjonalne śmieciarki z hybrydowym układem napędowym. Jedna z nich zostanie pokazana na stoisku Volvo.
W 2009 r. Volvo rozpocznie produkcję hybrydowego Volvo FE Hybrid, przeznaczonego do dystrybucji miejskiej i wywozu odpadów. Pojazd ten zaprojektowano z myślą
o 15-20-procentowej redukcji zużycia paliwa i emisji dwutlenku węgla oraz niskiej emisji hałasu, gwarantowanymi przez silnik elektryczny. Po zastosowaniu dodatkowego zestawu akumulatorów zasilających mechanizm zgniatania odpadów istnieje możliwość zmniejszenia zużycia paliwa i emisji dwutlenku węgla przez pojazd aż o 30 procent.Inne elementy ekspozycji Volvo
Oprócz tego co wzbudza największe zaciekawienie przedstawicieli branży transportowej, czyli nowe wersje pojazdów, Volvo Trucks ma do zaprezentowania także inne nowości dla swoich klientów i miłośników ciężarówek odwiedzających w tym roku targi w Hanowerze:

▪ Nowa oferta silników spełniających normę emisji spalin EEV (Enhanced Environmental friendly Vehicles). Silniki te charakteryzują się niższą emisja cząstek stałych. Zostaną wprowadzone na rynek w 2009 r.
▪ Nowa, rozszerzona kolekcja materiałów reklamowych i odzieży Volvo Trucks, w tym ekskluzywna kolekcja FH16.
▪ System obserwacyjny Over View Surveillance System, zaprojektowany we współpracy z Toshiba Corporation, zamontowany w hybrydowej śmieciarce Volvo – zapewniający kierowcy możliwość obserwacji otoczenia pojazdu z góry („widok z lotu ptaka”).
▪ Zlokalizowana na zewnątrz hali wystawowej wyjątkowa kabina-symulator, w której goście będą mogli osobiście doświadczyć „dachowania” samochodu ciężarowego. Bezpieczeństwo jest również tematem przewodnim ekspozycji w naczepie prezentacyjnej Volvo.
▪ Alcolock, pionierski analizator stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu, uniemożliwiający uruchomienie silnika pojazdu w przypadku, gdy stężenie alkoholu w organizmie kierowcy przekracza dopuszczalny poziom.

(MB)
materiały: Volvo Trucks

Ostatnie artykuły