Filmy

Nowe Eurocargo na start

Koncern Iveco wprowadza na rynek odnowioną wersję popularnej ciężarówki Eurocargo. Jest to rodzina ciężarówek klasy średniej o maksymalnych możliwościach adaptacji do potrzeb klientów dzięki dostępności silników w wielu wariantach mocy, rozstawów osi, wariantów skrzyń biegów i zawieszeń oraz dużej ładowności.

Począwszy od 6 t DMC, nowe Eurocargo występuje z kabiną dzienną MLC lub sypialną MLL, także w wersjach jako wywrotka. Od masy 7,5 t dostępne są wersje ze sprzęgiem przyczepowym oraz wywrotki a przy dmc. 8,0 t oferowana jest kabina załogowa MLD. W całym zakresie mas dopuszczalnych zachowano ofertę rozstawów osi modelu Eurocargo poprzedniej generacji. Dostępne są również wersje z napędem 4x4 o 11,5 t DMC oraz 15 t, z kabinami MLC i MLL.

Trochę historii
Od premiery w 1991 r. do dnia dzisiejszego, Iveco wyporodukowało ponad 430 000 egzemplarzy Eurocargo. O jego popularności wśród użytkowników świadczy chociażby fakt, że Eurocargo w Europie zajmowało zawsze pierwszą lub druga pozycję pod względem sprzedaży w swoim segmencie. Wprowadzenie silnika Tector w 2000 r. oraz zmiana stylistyki kabiny w 2003 r. jeszcze bardziej wzmocniły pozycję Eurocargo jako preferowanego przez użytkowników samochodu w segmencie średnim.
Obecnie, w 2008 roku mamy do czynienia z najnowszym wcieleniem tego pojazdu, jeszcze bardziej produktywnym i konkurencyjnym niż kiedykolwiek, gotowym na podjęcie nowych wyzwań i spełniającym potrzeby operatorów flot w jeszcze lepszy i bardziej kompleksowy sposób.

Stylistyka
Najbardziej oczywistą i wyróżniającą cechę nowej rodziny zauważamy z przodu pojazdu: nowe Eurocargo ma charakterystyczny wygląd opracowany przez centrum projektowe Iveco Style Centre. Pozostaje on w zgodzie z potrzebami określonymi przez klientów, ponieważ atencja dla użytkownika oznacza również zapewnienie mu atrakcyjnie wyglądającej ciężarówki.

Zaadoptowanie osłony chłodnicy i oznaczeń w analogiczny sposób jak w nowych modelach Stralis i Trakker stwarza dodatkowe możliwości dla użytkowników na umieszczanie swoich własnych oznaczeń i barw firmowych. Plastikowy zderzak w barwach naturalnych, który może być również dostępny w kolorze nadwozia, harmonijnie komponuje się z pozostałymi elementami przedniej części nadwozia. Dostępny jest również jednoczęściowy zderzak stalowy, istotny czynnik redukcji kosztów gamy Eurocargo zwłaszcza dla modeli wywrotek i innych wersji wykorzystywanych w trudniejszych warunkach. Zderzak ten polakierowany jest na ciemnoszary kolor aby pasował kolorystycznie do pozostałych elementów plastikowych.

Po obu stronach kabiny sypialnej MLL umieszczono schowki o dużej pojemności. Zewnętrzny dostęp umożliwiają elektrycznie uruchamiane zamki, dostęp od środka możliwy jest po uniesieniu leżanki.

Wnętrze
Wewnątrz kabiny wszystkie elementy zostały odnowione. Nowa deska rozdzielcza składa się z centralnie umieszczonej konsoli z przełącznikami, w której można również umieścić panel obsługowy systemu nawigacji satelitarnej Iveco – o ile taki zostanie zamówiony. Deska rozdzielcza cechuje się komfortem i ergonomią obsługi dzięki wzbogaconemu i funkcjonalnemu wyposażeniu. Poprawiono lokalizację najczęściej wykorzystywanych przełączników, nowe są również duże wyloty nawiewów powietrza.

Nowa jest także konsola centralna, w której w dogodnym miejscu umieszczono dźwignię hamulca parkingowego oraz przełączniki blokad mechanizmów różnicowych i konwerter 24/12 V (jeśli został objęty specyfikacją). Na kolumnie kierownicy znalazły się zoptymalizowane przełączniki obejmujące wiele funkcji, w tym manualne przełączanie biegów w zautomatyzowanej skrzyni biegów oraz funkcje tempomatu o ile znalazł się on w wyposażeniu samochodu.

Koło kierownicy jest nieco większe niż w poprzednim modelu – ma obecnie średnicę 470 mm, a jego położenie jest regulowane. Umieszczono na nim także błyszczące, szare logo Iveco. Nowa tablica wskaźników zawiera kontrolkę sygnalizującą przepalenie żarówki świateł stopu oraz wszystkie wskaźniki, które były tam umieszczone poprzednio. Dodatkowo, podczas uruchamiania pojawia się logo Iveco.

W nowych panelach drzwi umieszczono zmodyfikowany podłokietnik, kieszenie o powiększonej objętości, oraz przyciski sterujące ogrzewanych i elektrycznie regulowanych lusterek zewnętrznych (jeśli występują), a także przyciski sterujące będących na wyposażeniu elektrycznych podnośników szyb – jest to więc dalsze udoskonalenie środowiska pracy kierowcy. Nowe, bardziej ergonomiczne fotele, pokryte tapicerką wykonaną z mieszanki bawełny i mikrowłókien gwarantują wysoki komfort. Siedzenie kierowcy oraz pojedyncze siedzenie pasażera (jeśli występuje) mają zintegrowane bezwładnościowe pasy bezpieczeństwa oraz zagłówki i opcjonalnie dostępne są z zawieszeniem pneumatycznym. Nowym elementem poprawiającym bezpieczeństwo jest sygnalizacja niezapiętych pasów kierowcy. Uciążliwy sygnał akustyczny przypomni o tej konieczności w momencie, gdy samochód ruszy z miejsca a kierowca nie zapnie swojego pasa bezpieczeństwa.

W standardowym wyposażeniu znajduje się podwójne siedzisko dla pasażerów w kabinach MLC i MLD, z możliwością wyboru pokrycia winylowego lub materiałowego. Nowa tapicerka materiałowa ma ciemnoszary kolor z jasnoszarym wzorem przypominającym patronat Iveco nad drużyną All Blacks. Tapicerkę przedłużono na boki siedziska i na boki podstawy fotela. W podstawie fotela umieszczono przełącznik otwierający elektrycznie zewnętrzny schowek narzędziowy występujący w kabinach MLL po stronie kierowcy i pasażera oraz przełączniki sterujące wywrotem skrzyni samowyładowczej „Tipper Body Control”, jeśli taka występuje w samochodach z kabiną MLC.

Silniki i skrzynie biegów
Nowe Eurocargo napędzają sprawdzone silniki z rodziny Tector – opracowane i produkowane przez FPT, Fiat Powertrain Technologies jako część programu NEF – rodziny silników która już zdążyła zademonstrować swoje wyjątkowe własności pod względem osiągów, zużycia paliwa i niezawodności. Silniki 4-cylindrowe o pojemności skokowej 3,9 litra są regulowane na moce 140, 160 i 182 KM. Silniki 6-cylindrowe o pojemności 5,9 l dostępne są w wariantach mocy 217, 251, 279 i 299 KM. Wszystkie silniki oferowane są w wersjach spełniających normy toksyczności spalin Euro 5, które zaczną obowiązywać od października 2009 r. Szczególne wersje silników oferowane są do tzw. zastosowań ratowniczych, w których nie dokonuje się redukcji rozwijanego momentu obrotowego. Modele w wariancie ratowniczym dostępne są jako zamówienia specjalne zgodne z dyrektywą europejską 2006/51/EC.

Oprócz 5-biegowej skrzyni manualnej ZF, którą stosowano już w Eurocargo poprzedniej generacji, nowe Eurocargo otrzymało skrzynie ZF o 6 i 9 przełożeniach. Wszystkie są wyposażone w system wspomagający Servoshift. 6-biegowe wersje skrzyni ZF dostępne są także w wersji Eurotronic z automatyczną obsługą sprzęgła i mechanizmu zmiany biegów. O ile obsługa sprzęgła w skrzyniach zautomatyzowanych zawsze realizowana jest w trybie automatycznym, przełączanie biegów może odbywać się automatycznie lub manualnie – w zależności od decyzji kierowcy. We wszystkich modelach skrzyń ZF stosowany jest syntetyczny olej przekładniowy wymagający wymiany dopiero po 300 000 km. Skrzynie 5-biegowe Allison, w pełni automatyczne z przetwornikiem hydrodynamicznym dostępne są w modelach o powyżej 7,5 t DMC. Przekładnie te zapewniają kierowcy podwyższony komfort prowadzenia. Wszystkie modele z automatyczną skrzynią biegów Allison S3000 można opcjonalnie wyposażyć w retarder hydrauliczny.

Bezpieczeństwo
Wszystkie modele z silnikami o mocy powyżej 180 KM wyposażone są standardowo w wydechowy hamulec silnikowy, w wersjach z silnikami o mocy 140 i 160 KM jest to opcja dodatkowa. Sterowanie pracą hamulca silnikowego odbywa się za pomocą dźwigni umieszczonej z prawej strony na kolumnie kierownicy w jednym lub dwóch trybach pracy: hamulec zostaje uruchomiony po zwolnieniu pedału przyspieszenia lub po naciśnięciu pedału hamulca.
W modelach 6- i 10-tonowych stosowane są hamulce hydrauliczno-pneumatyczne, w modelach powyżej 11 t DMC – całkowicie pneumatyczne. Wszystkie Eurocargo 6 i 10 t DMC otrzymały nowe hamulce tarczowe z tarczami o większej średnicy i powiększonej grubości - pozwala to na ich większe zużycie zanim konieczna stanie się wymiana tarcz.

Hamulce robocze wyposażone są w układ przeciwblokujący ABS. Dostępny jest także układ przeciwdziałający poślizgowi kół napędzanych ASR, ułatwiający ruszanie z miejsca na śliskich lub luźnych nawierzchniach i obniżający tym samym zużycie opon. System stabilizacji elektronicznej ESP występuje jako opcja w modelach z pneumatycznym układem hamulcowym. System ten realizuje wybiórcze hamowanie poszczególnych kół, utrzymując tym samym kierunek jazdy i zabezpieczając także przed przewróceniem, praktycznie w każdych warunkach drogowych. Hill-holder czyli pomoc przy ruszaniu na wzniesieniu występuje jako opcjonalna pomoc dla kierowcy. Po załączeniu tej funkcji hamulce robocze pozostaną zablokowane przez ok. 1 s co umożliwia przeniesienie nogi z pedału hamulca na pedał przyspieszenia i płynne ruszenie pod górę, bez obawy, że samochód zacznie staczać się do tyłu.
Dodatkowym wyposażeniem nowego Eurocargo w zakresie bezpieczeństwa jest dźwiękowy sygnał ostrzegawczy informujący o niezałączonym hamulcu parkingowym przy otwartych drzwiach po stronie kierowcy.

Zawieszenie
Wszystkie modele nowego Eurocargo wyposażone są w zawieszenie mechaniczne na resorach parabolicznych osi przedniej i tylnej. Cięższe wersje lub przeznaczone do bardziej wymagających zadań można wyposażyć w zawieszenie wielopiórowe lub wzmacniane resory paraboliczne w modelach o 15 i 16 ton DMC.
Tylne zawieszenie pneumatyczne dostępne jest we wszystkich modelach 4x2, a pneumatyczne zawieszenie przednie w modelach od 8 do 15 t DMC (za wyjątkiem wersji „EL”). W wersjach od 6 do 14 t stosowane są dwa miechy powietrzne zawieszenia tylnego, w wersjach od 15 do 19 t DMC – zastosowano 4 miechy powietrzne.

Łatwa zabudowa
Eurocargo jest produkowane przez Iveco jako przeznaczone do zabudowy podwozie z kabiną, a więc każdy samochód wymagać będzie interwencji firmy zabudowującej, aby wyposażyć go w nadwozie dostosowane do specyficznych potrzeb transportowych użytkownika końcowego. Aby w maksymalnym stopniu ułatwić i przyspieszyć montaż, bez jakiegokolwiek uszczerbku dla jakości fabrycznej, Eurocargo zostało wyposażone w szereg ułatwień. Wymienić można bogatą ofertę przystawek odbioru mocy PTO firm ZF i Hydrocar łączonych ze wszystkimi rodzajami skrzyń biegów oraz przystawki Iveco Multipower montowane bezpośrednio na silnikach w wersjach o mocy 280 o 300 KM. Przystawki odbioru mocy uruchamiane są elektrycznie a ich sterowanie realizuje tempomat oraz moduł rozszerzający, który wymienia dane za pośrednictwem szyny CAN. dzięki takim rozwiązaniom działanie PTO może zostać dopasowane precyzyjnie do wymagań klienta.

Dostępne połączenia elektryczne pozwalają na jednoczesną obsługę do 3 trybów pracy przystawek odbioru mocy, pozostałe złącza udostępniają szereg sygnałów logicznych wykorzystywanych do sterowania różnymi trybami pracy różnych systemów pojazdu.

materiały: Iveco PolandOstatnie artykuły