Filmy

W Magnum jesteś królem


Flagowy okręt koncernu Renault Trucks po raz kolejny zmienia swoje oblicze. Zapowiedziana na końcu roku premiera nowej wersji francuskiej ciężarówki udowadnia, że to z pewnością nie ostatnie słowo inżynierów Renault w sprawie modernizacji kultowego pojazdu. Zanim jednak będziemy mogli dosiąść najnowszego dzieła stylistów z Lyonu, przekonajmy się o zaletach pojazdu, który jest obecnie w sprzedaży.

Charakterystyczny wygląd kabiny, pomimo wielu modernizacji, sprawia, że pojazd jest chyba najbardziej rozpoznawalną ciężarówką poruszającą się po drogach Europy. Bardzo wysoka kabina z dużą płaską szybą wzbudza respekt na drodze (wysokość kabiny bez spoilera 3,75 m).


Stanowisko dowodzenia

To wrażenie wielkości przekłada się na obszerne wnętrze, które dostarcza użytkownikowi dużo wygody. Pomimo wielu modernizacji, jakie następowały w kilkunastoletniej historii Magnum, jego cechą charakterystyczną nadal pozostała płaska podłoga o powierzchni niemal 5 m2. Wygoda w poruszaniu się wewnątrz jest największą zaletą francuskiego monstrum. Duża pojemność kabiny i wielość zamontowanych w niej szafek i schowków jest wynikiem specyficznej konstrukcji, która umożliwiła bardzo efektywne zagospodarowanie wnętrza.


Część wypoczynkowa

W Magnum (w wersji Solo Excellence) może być m.in. zamontowany rozkładany stolik, składana leżanka do pozycji dwóch foteli i obracany fotel pasażera. Oprócz wydajnej klimatyzacji na uwagę zasługuje wyposażenie dodatkowe takie jak np.: kamera cofania, fabryczny system GPS, kuchenka mikrofalowa oraz lodówka.

Przyjaciel kierowcy
Oznaczenie umieszczone z boku kabiny 460 DXi informuje, że w pojeździe znajduje się silnik, który w przedziale 1400-1900 obr/min. osiąga moc 339 kW (460 KM). Moment obrotowy, który jest decydującym parametrem mającym wpływ na jakość prowadzenia pojazdu wynosi 2300 Nm w zakresie 1100–1400 obr/min. Prezentowana 6-cylindrowa jednostka spełnia normy czystości spalin Euro 5 w technologii SCR. Zbiornik na AdBlue miał w tym pojeździe pojemność 60 l. Nie jest to najmocniejszy silnik z oferty Renault montowany w Magnum, ale w zupełności wystarcza, gdy pojazd ma być użytkowany w transporcie długodystansowym. Dobrze wygłuszona kabina Magnum daje pełen komfort dla uszu. Do wnętrza dociera tylko cichy pomruk wydobywający się spod podłogi i szum powietrza opływającego wystające elementy kabiny.


460 DXi to mocne serce

Silnik Renault może współpracować z dwoma rodzajami skrzyń biegów: 16-biegową mechaniczną ZF oraz zautomatyzowaną Optidriver II o 12 przełożeniach do przodu. Nasz prezentacyjny pojazd był wyposażony w skrzynię Optidriver drugiej generacji. Niewątpliwą zaletą zautomatyzaowanych skrzyń biegów jest to, że kierowca podczas jazdy może skupić swoją uwagę na drodze, bez konieczności analizowania poprawności wybranego biegu. Wpływa to na większy komfort prowadzenia pojazdu i zwiększa bezpieczeństwo jazdy. Optidriver to również poprawa ekonomiki użytkowania pojazdu. Bardziej efektywny dobór przełożeń przedkłada się na niższe spalanie oraz zmniejsza zużycie podzespołów pojazdu. W efekcie ciężarówka rzadziej odwiedza stacje serwisowe wydatnie wpływając na zmniejszenie kosztów utrzymania.


Takie wejście tylko w Magnum

W porównaniu ze skrzyniami mechanicznymi, Optidriver ma też inne zalety. Zadziwić może precyzyjne dobieranie przełożeń i krótki czas zmiany biegów. Sterowany elektronicznie pneumatyczny moduł zmiany biegów sam wybiera najkorzystniejsze w danej chwili przełożenie, uwzględniając obciążenie pojazdu i prędkość jazdy. Prowadzenie 40-tonowego zestawu nie sprawia trudności nawet początkującemu kierowcy.
W momentach, gdy potrzebna jest większa moc, czyli przy wyprzedzaniu lub w trakcie wjeżdżania na strome wzniesienie, mocne wciśnięcie pedału gazu do podłogi uaktywnia system Optifuel. Podnosi on moment obrotowy silnika o 200 Nm. poprawiając dynamikę silnika i nie redukując przy tym biegu.
Pozostając przy nowościach należy również zauważyć starania, jakie Renault Trucks poczyniło dla poprawy bezpieczeństwa wprowadzając zmodernizowane układy hamulcowe. Optibrake+ (w opcji) to czterostopniowy retarder, w którym maksymalna moc zwalniania (na kole) wynosi 332 kW przy 2300 obr/min. Wykorzystanie czwartego położenia dźwigni tego urządzenia zwiększyło moc hamowania silnikiem o 15 proc.
W czasie, gdy jakość naszych dróg nadal pozostawia wiele do życzenia dobrym rozwiązaniem jest pneumatyczny układ zawieszenia stosowany w Magnum. Powietrzne miechy doskonale amortyzowały napotkane nierówności. Zaletą tego rozwiązania jest również to, że w zależności od warunków drogowych, można obniżyć zestaw o 100 mm lub go podwyższyć o 150 mm.


Na długich trasach sprawdza się najlepiej

Istotnie w Magnum można poczuć się królem. Bynajmniej nie za to, że z góry patrzy się na innych użytkowników dróg, lecz za to, że francuski koncern dał kierowcom nowoczesny komfortowy i bezpieczny pojazd. Przy okazji też wykreował niepowtarzalny styl wzornictwa, który nieco odbiega od popularnych konstrukcji europejskich trucków.

(MB)

Renault Magnum - galeria zdjęć


Ostatnie artykuły