Filmy
  • Artykuły
  • Prawdziwe przeżycie - Mercedes Actros 1848

Prawdziwe przeżycie - Mercedes Actros 1848

Mercedes-Benz jest marką, która występuje we wszystkich segmentach pojazdów użytkowych. O jej popularności niech świadczy fakt, że samochody Daimlera stanowią około 40 procent niemieckiego rynku ciężarówek. W Polsce sytuacja wygląda nieco inaczej i chyba nadszedł wreszcie czas, aby to zmienić.Pierwsze Actrosy pojawiły się na drogach Europy już w 1996 r. rewolucyjne zmiany objęły nie tylko stylistykę pojazdu, lecz także nowe jednostki napędowe (tradycyjnie już w układzie widlastym). Druga ulepszona wersja największej ciężarówki niemieckiego koncernu została zaprezentowana w 2004 r. podczas targów IAA w Hanowerze. Rok później nowy Actros zdobył tytuł ciężarówki roku.Zaglądamy do wnętrza
W transporcie długodystansowym liczy się przede wszystkim wygodna kabina. Pokonując setki tysięcy kilometrów kierowca musi mieć zapewniony wysoki komfort jazdy oraz możliwość dobrego wypoczynku. W ofercie producenta znajdują się dwa podstawowe typy kabin przeznaczonych do transportu dalekobieżnego.
Actros z kabiną typu L jest najbardziej popularną ciężarówką. Choć wewnątrz kabiny środek podłogi zajmuje kilkunastocentymetrowy tunel silnika (ograniczający swobodne poruszanie się) to jej zaletą jest niżej osadzony pokład. W przypadku konieczności częstego wsiadania i wysiadania z kabiny, takie rozwiązanie z pewnością jest mniej uciążliwe dla kierowcy.
Jednak coś za coś. Użytkownicy spędzający więcej czasu w długich podróżach z pewnością wybiorą największy typ kabiny z całkowicie płaską podłogą. Podwyższenie poziomu wnętrza o jeden stopień sprawiło, że jakość wypoczynku nabrała zupełnie innego wymiaru. Megaspace to mały pokój, w którym da się logicznie poukładać wszelkiego rodzaju przedmioty.Pod dolną leżanką można zamontować dwa wysuwane kufry, gdzie w jednym z nich mieści się 25 l lodówka. Również pod łóżkiem po bokach znajduje się miejsce na sporych rozmiarów bagaż, do którego jest dostęp także od zewnątrz. Funkcjonalność tej kabiny może zaskoczyć każdego, nawet przy rozłożonym stoliku jest jeszcze miejsce do swobodnego poruszania się po jej wnętrzu. Na uwagę zasługują również schowki umieszczone nad przednią szybą. Oprócz dużych zamykanych boksów (środkowy boks może pomieścić mały telewizor), kierowca ma do dyspozycji głębokie półki na podręczne mapy lub laptopa.

Deska rozdzielcza to przykład ergonomii połączonej z funkcjonalnością. Nie znajdziemy tam niepotrzebnych niczemu nie służących zagłębień, wszystko zdaje się być dokładnie przemyślane i na swoim miejscu. Całości dopełnia wzorowo wykonana tapicerka, do której użyto wysokiej jakości materiałów.Również cześć przeznaczona do wypoczynku nie budzi zastrzeżeń. Dolna leżanka jest wykonana z wysokogatunkowego materaca piankowego i ma wymiary 60 x 202 cm. Materac jest wyjmowany i kierowca ma możliwość wyczyszczenia go lub przeniesienia do innego pojazdu. Górne składane łóżko jest szersze i przez to bardziej komfortowe (80 x 202 cm), dzięki przesuwnym elementom stelaż można dostosować do ciężaru użytkownika.
Z zewnątrz w kabinie Megaspace po obu stronach znajdują się dwa dodatkowe schowki służące do przechowywania narzędzi.

Mniej paliwa więcej mocy
Actrosy są napędzane silnikami w układzie widlastym o pojemności 12 lub 16 l. Dostępne jednostki są regulowane na moce od 320 do 478 KM (6-cylindrowe silniki OM 501 LA) i od 510 do 598 KM (8-cylindrowe silniki OM 502 LA).
Od połowy 2005 r. opcjonalnie w sprzedaży pojawiły się silniki spełniające normy czystości spalin Euro 4 lub 5. BlueTec, bo tak nazywa się nowoczesny system zastosowany w silnikach Mercedesa, charakteryzuje się wyższym maksymalnym ciśnieniem w cylindrze pozwalającym uzyskać lepsze spalanie. Wydajniejsze spalanie uwalnia mniej szkodliwych cząstek, które są dodatkowo neutralizowane poprzez układ redukcji katalitycznej spalin SCR. Jednak kluczową rolę w jednostkach napędowych Mercedesa odgrywa system sterowania pracą silnika Telligent, który w mikrosekundowych odstępach dostosowuje wtrysk paliwa do aktualnej sytuacji na drodze. Regulacja wtrysku, w połączeniu z ciśnieniem wtrysku wynoszącym do 2200 barów, daje optymalną mieszankę, a tym samym znacznie podnosi stopień sprawności silnika.Z jednostką napędową może współpracować manualna lub zautomatyzowana skrzynia biegów. Najnowsza zautomatyzowana przekładnia Mercedesa PowerShift charakteryzuje się prostszą konstrukcją, gdyż wyeliminowano z niej skomplikowany układ synchronizatorów.
Trzeba zauważyć, że znacznie poprawiła się kultura pracy nowej skrzyni. PowerShift o 12 lub 16 przełożeniach błyskawicznie dostosowuje odpowiedni bieg do warunków jazdy. Przełączanie następuje wtedy, gdy wskazówka obrotomierza przekracza zielone pole. Większa część czasu pracy silnika przypada na 1000–1500 obr/min., co skutkuje m.in. mniejszym zużyciem paliwa, nawet o ok. 3,6 proc.
Dodatkowe funkcje, które oferuje PowerShift nie tylko podnoszą komfort prowadzenia pojazdu, lecz także w znacznym stopniu wpływają na bezpieczeństwo. W środkowej części konsoli znajduje się grupa przycisków służących polepszeniu trakcyjności pojazdu w ekstremalnych warunkach. Znajdziemy tu m.in. włącznik programu kołysania (ułatwia wyjazd z zasp, zagłębień terenu), Eco-Roll (odłączony napęd, pojazd swobodnie się toczy), Power (zmiana biegów przy wyższych obrotach), tryb manewrowy (ułatwia podjazd do rampy i cofanie z naczepą).W Actrosie bezpiecznie
Mercedes nie byłby Mercedesem gdyby nie miał zamontowanych wysokiej jakości systemów bezpieczeństwa. Część z nich uruchamia się dopiero w ekstremalnych warunkach, jednak niektóre ułatwiają jazdę i sprawiają, że kierowca czuje się pewniej na drodze. W Actrosach oprócz standardowego ESP, ASR i ABS jest dostępny m.in. system utrzymywania stałej odległości. Polega to na tym, że zadana na tempomacie prędkość jazdy może być automatycznie zmniejszona, kiedy przed ciężarówką pojawi się pojazd jadący z mniejszą prędkością. Actros utrzyma wtedy bezpieczną odległość i ponownie przyspieszy, gdy droga przed nim będzie wolna.
Innym ciekawym rozwiązaniem jest tzw. „ jeżdżące oko”. Montowany na życzenie system identyfikuje pasy ruchu i sygnalizuje każdorazowe przekroczenie linii bocznych z prawej lub lewej strony jezdni.Od pojawienia się na rynku nowego Actrosa minęło już kilka lat. W tym czasie inżynierowie z Daimlera stopniowo wprowadzali pewne modyfikacje, czego przykładem są nowoczesne jednostki napędowe BlueTec, skrzynie biegów PowerShift oraz systemy Telligent.
Kabina największej ciężarówki z gwiazdą nie budzi zastrzeżeń, a mimo to już chyba niedługo zobaczymy kolejne wcielenie Actrosa. Czy można skonstruować pojazd jeszcze lepszy? Tego dowiemy się już w najbliższych miesiącach, gdy firma Daimler ogłosi swoje plany na rozpoczynający się właśnie rok.

(MB)

Mercedes Actros 1848LS - dane techniczne

Zobacz galerię zdjęć

Zobacz film

Ostatnie artykuły