Filmy

MAN TGX i TGS

Oficjalne premiery nowych ciężarówek klasy ciężkiej MAN TGX/TGS przewidziane są pod koniec października 2007 r. na targach RAI w Amsterdamie. Przedtem jednak nowe pojazdy mogliśmy zobaczyć na polskiej premierze mającej miejsce w Niepołomicach k. Krakowa w otwartej niedawno montowni samochodów ciężarowych firmy MAN Nutzfahrzeuge.

Przed czterema laty przystąpiono do prac nad zaprojektowaniem następcy TGA. Celem konstruktorów z Monachium było stworzenie nowych pojazdów jeszcze lepiej spełniających życzenia kierowców i wymagania przedsiębiorców. TGX/TGS miał być jeszcze bardziej niezawodny, ekonomiczny, komfortowy i bezpieczniejszy.
Prace projektowe i testy nowych typoszeregów kosztowały ponad 100 mln. euro. Wydaje się więc, że nie jest to tylko powierzchowny „lifting”, a całkiem poważna zmiana. Potwierdzeniem tych słów niech będą zapewnienia konstruktorów TGX i TGS, którzy przy budowie ciężarówek wykorzystali ponad 6 tys. nowych części. Flagowe okręty z emblematem lwa na masce sprawiają wrażenie bardziej nowoczesnych. Oba pojazdy wyróżniają się doskonałą aerodynamiką. Ich współczynnik oporu powietrza, w porównaniu do poprzednika TGA, jest lepszy o ok. 4 procent, a szumy spowodowane wiatrem zostały zmniejszone o ok. 30 procent.
Podczas konstruowania nowych typoszeregów projektanci z MAN-a konsekwentnie dążyli do obniżenia masy własnej pojazdów. Ciężarówki TGX/TGS, w zależności od typu, mają większą o 120 kg ładowność w porównaniu do poprzedniego modelu.MAN TGX zastąpi model TGA z największymi kabinami: XXL, XLX i XL, co oznacza, że samochód ten doskonale sprawdzi się w przewozach międzynarodowych. MAN TGS z kabiną L i M został skonstruowany z myślą o użytkownikach poruszających się na krótszych trasach, do tzw. dystrybucji, jako pojazdy budowlane lub komunalne. TGS wyposażony w kabinę LX może być stosowany w transporcie krajowym na dłuższe dystanse.
Wnętrze kabiny jest zaprojektowane bardzo ergonomicznie i zapewnia kierowcy dużą możliwość ruchu. Już na pierwszy rzut oka widać odważną stylistykę kokpitu oraz doskonałe materiały wykończeniowe. Komfort odpoczynku i poczucie wygody zapewniają duże leżanki oraz praktyczne schowki do przechowywania rzeczy. Niski tunel środkowy umożliwia wygodne przejście miedzy siedzeniami.
Napęd modeli TGX/TGS zapewnia jeden z sześciocylindrowych rzędowych silników serii D20 CR lub D26 CR o mocach od 235 kW (320 KM) do 397 kW (540 KM) dostępnych w wersji Euro 4 lub Euro 5.
Całkowicie nową konstrukcją w ofercie MAN jest ośmiocylindrowy silnik w układzie widlastym. Jest to najmocniejsza obecnie w Europie jednostka napędowa stosowane seryjnie w pojazdach ciężarowych, która uzyskuje moc maksymalną 500 kW (680 KM) i moment obrotowy 3 000. Nm. W nową jednostkę V8 Common Rail Euro 5 będą wyposażone pojazdy przeznaczone do przewozów dalekobieżnych i w transporcie ciężkim.
TGX/TGS weszły już do produkcji i do końca maja 2008 r. będą produkowane równolegle z modelem TGA.

(MB)

Ostatnie artykuły