Filmy
  • Artykuły
  • Lexus wiedzie prym w napędach hybrydowych

Lexus wiedzie prym w napędach hybrydowych

Lexus jest jedyną marką luksusową z aktualnie dostępną szeroką gamą modeli z napędem hybrydowym. Od roku 2005 w Europie sprzedano niemal 30000 samochodów tej marki wyposażonych w układ napędowy Lexus Hybrid Drive.W reakcji na oczekiwania nabywców oraz w rezultacie coraz większej troski o środowisko naturalne, marka Lexus wprowadziła szeroką gamę modeli z hybrydowym układem napędowym Lexus Hybrid Drive: RX 400h – pierwszy na świecie model hybrydowy w wyższej klasie SUV, GS 450h – hybrydowa limuzyna o wysokich osiągach, oraz flagowy model LS 600h / LS 600h L.

Wszystkie te modele są wyposażone w pełni hybrydowy układ napędowy, który bez wątpienia stanowi „czystszą”, bardziej wyrafinowaną i mocniejszą pod względem osiągów alternatywę w odpowiednich segmentach rynkowych. Od roku 2005 Lexusa z napędem hybrydowym wybrało niemal 30000 nabywców. W Europie zachodniej ponad 50% nabywców modelu GS oraz 80% nabywców modelu RX wybrało wersje z napędem hybrydowym.

LS 600h
Nowy Lexus LS 600h stanowi najdoskonalszy wyraz aktualnego poziomu techniki motoryzacyjnej. W jego 5-litrowym silniku V8 zastosowano unikalny układ zasilania w systemie D-4S (łączącym wtrysk do kolektora dolotowego z wtryskiem bezpośrednim) oraz mechanizm zmiennych faz rozrządu VVT-iE po stronie dolotowej, by uzyskać wyższe osiągi przy równoczesnym obniżeniu poziomu emisji zanieczyszczeń oraz hałasu i drgań. Możliwości jednostki spalinowej zostały dodatkowo wzmocnione przez układ napędu hybrydowego. Dwufunkcyjna, elektronicznie sterowana bezstopniowa przekładnia napędowa umożliwia równomierne, liniowe przekazywanie mocy i w efekcie całkowicie płynne przyspieszanie. Współpracuje ona z układem napędu na cztery koła, wyposażonym w międzyosiowy mechanizm różnicowy o podwyższonym tarciu ze sprzęgłem mechanicznym typu TORSEN®, zapewniając doskonałe własności jezdne i stabilność w każdym aspekcie dynamicznej jazdy. To perfekcyjnie dobrane połączenie pozwoliło uzyskać osiągi odpowiadające wolnossącej jednostce V12, przy zużyciu paliwa w cyklu mieszanym 9,3 l na 100 km i emisji CO2 wynoszącej 219 g/km – wartościach nie ustępujących najczystszym jednostkom diesla w segmencie.

Dodatkowo, wprowadzona po raz pierwszy w historii Lexusa wersja o wydłużonym rozstawie osi LS 600h L oferuje specjalne wyposażenie audio-wizyjne z tyłu kabiny oraz niespotykane w tym segmencie funkcje relaksujące tylnego fotela – z możliwością masażu w pozycji wypoczynkowej i podnóżkiem podpierającym nogi oraz stopy.

GS 450hGS 450h jest pierwszą na świecie tej klasy limuzyną z napędem hybrydowym. Klasyczne połączenie umieszczonego z przodu silnika z przekazywaniem napędu na koła tylne stanowi solidny fundament dla doskonałych osiągów. W jego 3,5-litrowym silniku benzynowym V6 po raz pierwszy w tym segmencie zastosowano układ zasilania D-4S, zwiększający osiągi i sprawność spalania. W cyklu mieszanym GS 450h zużywa 7,9 l paliwa na 100 km i emituje jedynie 186 g/km CO2 – są to jedne z najniższych wartości w tym segmencie.

Wkrótce zadebiutuje zmodernizowany GS 450h z delikatnie zmienioną stylizacją przednich świateł oraz udoskonalonymi elementami wykończenia wnętrza. Można go będzie zamówić również z elektronicznie sterowanymi aktywnymi drążkami stabilizatora oraz samonośnym ogumieniem kół.

RX 400h
RX 400h rewolucjonizuje segment ekskluzywnych modeli SUV, oferując unikalne połączenie wysokich osiągów (200 kW / 272 KM), umiarkowanego zużycia paliwa (8,1 l na 100 km w cyklu mieszanym) oraz niskiej emisji CO2 (192 g/km).

IS FIS F jest wyczynową wersją znanego modelu IS. Jego podrasowany 5-litrowy silnik V8, współpracujący z unikalną 8-przełożeniową skrzynią biegów ze sportowym systemem przełączania biegów Direct Sport Shift, rozwija moc 400 KM oraz moment obrotowy ponad 500 Nm. Samochód rozpędza się od 0 do 100 km/h w czasie 4,9 s. Ograniczona elektronicznie do 270 km/h prędkość maksymalna oraz emisja CO2 wynosząca 285 g/km stawiają IS F w gronie najsilniejszych i równocześnie najczystszych sportowych sedanów w segmencie.

Toyota Motor Poland Co., Ltd.

Ostatnie artykuły