Filmy

Volvo w Polsce

Grupa Volvo jest jednym z czołowych światowych producentów samochodów ciężarowych, autobusów, maszyn budowlanych, morskich i stacjonarnych układów napędowych, oraz podzespołów i usług dla branży lotniczej. Grupa Volvo dostarcza również kompletne rozwiązania finansowe i serwisowe. Założona w roku 1927 firmaVolvo zatrudnia dzisiaj około 100 000 osób, prowadzi działalność produkcyjną w 19 krajach i jest obecna na ponad 180 rynkach.

W Polsce marka Volvo jest znana od lat czterdziestych ubiegłego stulecia, kiedy to nawiązane zostały pierwsze kontakty handlowe. Kontakty te umocniły się i poszerzyły najpierw poprzez import do Polski pojazdów ciężarowych, później również samochodów osobowych.
Dzięki inwestycjom rzędu 85 mln dolarów, działalność produkcyjna Volvo na rynku polskim została skoncentrowana we Wrocławiu, który wkrótce stał się centrum przemysłowym Volvo w Polsce.

Kamienie milowe działalności przemysłowej Volvo Polska
- rok 1993 – zarejestrowano spółkę Volvo Truck Poland oraz rozpoczęto montaż przemysłowy samochodów ciężarowych Volvo w fabryce w Jelczu,
- rok 1995 – powstanie nowej fabryki ciezarowek we Wrocławiu. Rejestracja spółki Volvo Bus Poland,
- rok 1996 – otwarcie fabryki autobusów we Wrocławiu,
- rok 2000 – zakończenie rozbudowy i otwarcie we Wrocławiu największej europejskiej fabryki autobusów Volvo,
- rok 2002 – uruchomienie linii produkcyjnej maszyn budowlanych.

Obecnie we Wrocławiu znajduje się jedyne w Europie Centrum Przemysłowe kompletnych autobusów Volvo, w którym produkowane są autobusy miejskie, międzymiastowe i turystyczne. Także we Wrocławiu znajduje się jedyna na świecie fabryka koparko-ładowarek Volvo. Obecnie rozwijane jest tam także centrum administracyjne i usługowe (usługi informatyczne – Volvo IT i finansowe – Volvo Business Services). We Wrocławiu działają również Volvo Parts, czyli magazyn cześci zamiennych dla samochodów ciężarowych oraz podwozi autobusowych Volvo i Volvo Logistics.

Sprzedażą i serwisem oferowanych przez Grupę Volvo rozwiązań transportowych i usług finansowych w Polsce zajmują się niżej wymienione organizacje rynkowe:
- Volvo Polska, Samochody Ciężarowe
- Volvo Polska, Autobusy
- Volvo Maszyny Budowlane Polska
- Dogodne formy finansowania zakupu pojazdów oferuje siostrzana firma VFS Usługi Finansowe Polska.

Otwarcie Centrum Volvo
Mając na uwadze fakt, iż dalszy rozwój Volvo w Polsce warunkuje realizacja nowych inwestycji, które pozwolą na świadczenie usług na jeszcze wyższym poziomie, w lutym 2004 r. Volvo podjęło decyzję o budowie w okolicach Warszawy wzorcowego, wielofunkcyjnego Centrum Volvo, obejmującego wiele dziedzin działalności w ramach Grupy Volvo, realizowanych przez Volvo Trucks, Volvo Buses, Volvo Construction Equipment, Volvo Financial Services i Volvo Penta.

Teren pod realizację inwestycji (o powierzchni 6,4 ha), zlokalizowany w Młochowie k. Nadarzyna został zakupiony w styczniu 2005 r.
Pół roku później, realizowana przez Volvo Polska inwestycja została wsparta środkami finansowymi pochodzącymi z Unii Europejskiej, w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego – Wzrost Konkurencyjności Przedsiębiorstw.
Stosowne porozumienie pomiędzy Ministrem Gospodarki i Pracy, a Volvo Polska zostało podpisane w dniu 25 lipca 2005 r.
W październiku 2005 zostały rozpoczęte prace budowlane, a w kwietniu 2007 obiekt uzyskał pozwolenie na użytkowanie.

11 maja br. dokonano uroczystego otwarcia Centrum Volvo, obiektu w którym działalność prowadzić będą firmy spod znaku Volvo, reprezentujące na polskim rynku n/w obszary biznesowe w ramach Grupy Volvo:
- Volvo Trucks
- Volvo Buses
- Volvo Construction Equipmet
- Volvo Financial Services

Oficjalna inauguracja działalności Centrum Volvo odbyła się z udziałem ważnych osobistości:
- Ambasadora Królestwa Szwecji – Tomasa Bertelmana,
- Wiceministra Gospodarki – Elżbiety Wilczyńskiej,
- Wiceprezesa Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych – Wojciecha Szelągowskiego,
- Wójta Gminy Nadarzyn – Janusza Grzyba.

W uroczystości inauguracji Centrum Volvo wzięli też udział przedstawiciele zarządów Volvo AB i wchodzących w skład Grupy Volvo obszarów biznesowych, wśród których znaleźli się:
- Jorma Halonen - Wiceprezes Zarządu i Zastępca Dyrektora Naczelnego AB Volvo,
- Roar Isaksen – Wiceprezes Volvo Truck Corporation i Prezes Europejskiej Dywizji Volvo Trucks,
- Carl - Gustaf Göransson – Prezes Volvo Construction Equipment na Region Europy Centralnej,
- Holger Mandel – Prezes Regionu Europy Centralnej w Volvo Financial Services
Licznie reprezentowani byli również klienci i partnerzy biznesowi Volvo
oraz przedstawiciele mediów, w tym redakcja MOTOLeasing.pl.
Łącznie na inaugurację przybyło ok. 1700 osób.

Prezentacja Centrum w Młochowie
Dzięki możliwościom, jakie oferuje nowoczesny i doskonale wyposażony obiekt, Volvo jeszcze bardziej podniesie standard obsługi klienta. Otwarcie Centrum w tym rejonie wpłynie na polepszenie jakości oferowanych przez firmę usług serwisowych, diagnostycznych, edukacyjnych oraz umożliwi utworzenie minimum 65 nowych miejsc pracy.
W zakresie usług szkoleniowych, świadczonych przez Centrum Volvo, szwedzki koncern planuje nawiązanie bliższej współpracy ze średnimi i wyższymi szkołami technicznymi i innymi instytucjami prowadzącymi szkolenia specjalistyczne. Celem tej współpracy ma być także pomoc we właściwym przygotowaniu kandydatów do ewentualnej pracy w organizacji Volvo.
Umiejscowienie Serwisowego Centrum Szkoleniowego w nowym obiekcie Volvo w Młochowie pozwoli również na rozwój na szerszą skalę szkoleń realizowanych metodą e-learningu.
Istnienie wzorcowej, wielofunkcyjnej stacji obsługi umożliwi również prezentowanie
i wdrażanie standardów Volvo w innych własnych stacjach serwisowych, w stacjach partnerów, w tym także w krajach Regionu Europy Środkowo-Wschodniej.
Całkowita powierzchnia obiektu wynosi 7668 m2, w tym 4076 m2 zajmuje powierzchnia warsztatowa, na terenie której znajdują się:
- warsztaty naprawcze samochodów ciężarowych i autobusów, w skład których wchodzą:
- 7 przelotowych naw warsztatowych, w tym:
- stanowisko wyposażone w podnośnik najazdowy oraz system dystrybucji i monitoringu oleju,
- 6 przelotowych naw warsztatowych, w których znajdują się stanowiska napraw mechanicznych, wyposażone w mobilne bezprzewodowe podnośniki kolumnowe,
- 2 przelotowe nawy warsztatowe dla napraw blacharskich i powypadkowych z pełnym oprzyrządowaniem do pomiaru i naprawy ram i kabin pojazdów ciężarowych, autobusów i naczep,
- okręgowa stacja kontroli pojazdów wraz z laboratorium naprawy i legalizacji tachografów,
- ekologiczna myjnia wyposażona w system recylkulacji wody,
- bogato zaopatrzony magazyn części zamiennych, przygotowany na 6000 pozycji katalogowych,
- warsztat naprawczy maszyn budowlanych składający się z jednej przejazdowej nawy warsztatowej, magazynu części zamiennych oraz podzespołowni;
- serwisowe Centrum Szkoleniowe, w skład którego wchodzą dwie sale szkoleń teoretycznych oraz jedno stanowisko szkoleń praktycznych;
- na terenie obiektu w Młochowie znajdują się również:
- biura sprzedaży samochodów ciężarowych, autobusów oraz maszyn budowlanych Volvo (nowych i używanych),
- biura Zarządu Regionu Centralno-Wschodniego Europejskiej Dywizji Volvo Truck Corporation,
- biuro VFS Usługi Finansowe, zapewniające Klientom możliwość dogodnego sfinansowania zawartych transakcji,
- punkt sprzedaży i serwisu lekkich samochodów ciężarowych marki Nissan (prowadzony przez Volvo Truck Center),
Dla ekspozycji pojazdów przeznaczonych do sprzedaży, na terenie obiektu znajdują się również place ekspozycyjne dla nowych i używanych samochodów ciężarowych, autobusów i maszyn budowlanych.

Jubileusz Volvo
Uroczyste Otwarcie Centrum Volvo w Młochowie zbiegło się w czasie
z obchodami jubileuszu 80-lecia firmy. Tyle bowiem lat upłynęło od czasu, kiedy pierwszy samochód osobowy Volvo zjechał w dniu 14 kwietnia 1927 r. z linii produkcyjnej w Geteborgu. Wtedy też gotowa była już dokumentacja techniczna pierwszego pojazdu ciężarowego firmy Volvo – Serii 1 – który zaprezentowano w lutym 1928 r.
W tym roku mija również 15. rocznica działalności biznesowej Volvo Trucks w Polsce.

źródło: Volvo Polska

Ostatnie artykuły