Filmy
  • Artykuły
  • KH-kipper - wywrotki na ciężarówkach i nie tylko

KH-kipper - wywrotki na ciężarówkach i nie tylko

Firma powstała w 1997 r. zajmując się produkcją różnego typu wywrotek. W ofercie tego producenta znajdują się m.in.: zabudowy samowyładowcze (wywrotki 3-stronne, wywrotki dwustronne, wywrotki tylnozsypowe w technologii Roelofs Kipperbouw), skrzynie stałe z burtami z profili aluminiowych lub stalowych (typu Fuhrman), naczepy oraz przyczepy samowyładowcze i specjalistyczne wg technologii GS Meppel. Wywrotki KH-kipper mogą mieć izolowane skrzynie ładunkowe, podłogi podgrzewane spalinami, hydraulicznie otwierane dachy oraz burty. Od 2002 r. zakład posiada certyfikat zarządzania jakością ISO 9001:2000 w projektowaniu i produkcji wywrotek, przyczep i naczep.
Wywrotki tylnozsypowe przeznaczone do ciężkich pojazdów to główny produkt firmy KH - kipper. Zabudowy te są montowane na podwoziach 3 i 4 osiowych o DMC od 24 do 32 t z różną konfiguracją przeniesienia napędu od 6x4 do 8x8. Wywrotki tego rodzaju wytwarzane są głównie ze stali trudnościeralnych typu Hardox, XAR i AR. Zastosowanie takich materiałów i solidnej konstrukcji nośnej podłogi i ścian bocznych pozwala na długą i bezpieczną pracę w trakcie eksploatacji wywrotki. Przeznaczeniem wywrotek tylnozsypowych jest głównie transport piasku, kruszyw, węgla i mas bitumicznych.
Szczególnym rodzajem wywrotki tylnozsypowej jest skrzynia ładunkowa bez tylnej burty. Jest ona przeznaczona do pracy w bardzo ciężkich warunkach (np. kopalnie) i jest stosowana na pojazdach poruszających się po drogach nieutwardzonych i o ładowności znacznie przekraczającej dopuszczenia do ruchu drogowego.

Wywrotka Dwustronna z burtą otwieraną hydraulicznie - W2H
Jest to klasyczna prostokątna zabudowa z siłownikiem pod podłogą dodatkowo wyposażona w opcję hydraulicznego otwierania lewej burty. Burta ta, tzw. HYDROBOARD, opuszcza się płynnie w dół od pozycji pionowej o 170˚. Przy opuszczeniu burty o 90˚ możliwy jest wysyp ładunku na bok w pewnej odległości od pojazdu (np. przy sypaniu wałów bądź zasypywaniu wykopów wzdłuż drogi). Dzięki zastosowaniu prawej burty stałej uzyskujemy dużo sztywniejszą zabudowę, co wiąże się również z jej wydłużeniem trwałości.

Wywrotka Tylnozsypowa typu rynna - W1R
Zabudowa jest przeznaczona głównie do transportu materiałów sypkich i masy bitumicznej. Jej zalety to kształt zapobiegający pozostawaniu przewożonego materiału wewnątrz przestrzeni ładunkowej oraz niska waga. Siłownik hydrauliczny zamocowany na przedniej ścianie umożliwia wyładunek do tyłu. Zabudowy typu rynna są standardowo wykonane ze stali trudnościeralnych (podłoga Hardox, burty Domex). Maksymalne pojemności to ok. 20m3 na podwoziu 4-osiowym i ok. 16m3 na podwoziu 3-osiowym.


Ostatnie artykuły