Filmy

Przybywa Volkswagenów z napędem 4Motion

W Volkswagenie napęd na cztery koła nie jest przywilejem jedynie aut terenowych. Napęd 4Motion znajduje się w ofercie większości modeli – od Golfa po Sharana w osobowych i od Caddy po Craftera w użytkowych. W porównaniu do wyniku osiągniętego w 2015 roku sprzedaż osobowych Volkswagenów z napędem 4Motion w 2016 roku wzrosła aż o 61 procent, z 2291 do 3699 egzemplarzy. Niemal co drugi sprzedany w 2016 roku w Polsce nowy Tiguan wyposażony był napęd na cztery koła.

Większe bezpieczeństwo – W każdych warunkach, nawet podczas jazdy drogą o gładkiej i bardzo przyczepnej nawierzchni, samochód ze stałym napędem na 4 koła jest bardziej bezpieczny niż auta z napędem kół tylko jednej osi. Wynika to nie tylko ze znacznie lepszej trakcji i możliwości przeniesienia momentu obrotowego do każdego z kół, ale również z uwagi na bardziej równomierny rozkład masy samochodów z napędem na 4 koła niż aut z napędem na jedną oś.

Większe możliwości podczas jazdy poza utwardzonymi drogami – oprócz napędu na 4 koła ważnym parametrem samochodów przystosowanych do jazdy poza drogami utwardzonymi jest wielkość prześwitu. W Pasacie Alltracku wynosi on 174 mm (czyli o 27,5 mm więcej niż w Passacie Variancie), a w Tiguanie 4Motion – 200 mm. Możliwości tych modeli Volkswagena do jazdy poza utwardzonymi drogami zwiększają ponadto tryb jazdy offroadowej. W Tiguanie, na przykład, kierowca ma możliwość dopasowania parametrów jazdy do warunków na drodze za pomocą pokrętła, którym uruchamia się system 4Motion Active Control. W trybie offroad zapewnia on bezpieczne i sprawne poruszanie się w trudnych warunkach terenowych.

Lepsze osiągi – napęd na cztery koła 4Motion to podstawa nie tylko większych możliwości jazdy w terenie, ale przede wszystkim świetnych właściwości jezdnych i jak najlepszych osiągów samochodu. Właśnie dlatego napęd 4Motion to obowiązkowe wyposażenie Golfa z serii R – najmocniejszego kompaktowego Volkswagena wszech czasów. Dzięki silnikowi o mocy 310 KM i napędowi na cztery koła nowy Golf R z przekładnią DSG przyspiesza od 0 do 100 km/h w zaledwie 4,6 s. Co ważniejsze, dzięki napędowi 4Motion Golf R zapewnia osiągi na najwyższym poziomie niezależnie od rodzaju nawierzchni – na suchym lub mokrym asfalcie, a nawet na drodze o luźnej nawierzchni.

Możliwość holowania przyczepy o większej masie – Passat Alltrack i Tiguan, wyposażone w napęd na 4 koła 4Motion, świetnie sprawdzają się również w roli konia pociągowego. Na wzniesienie o nachyleniu wynoszącym nawet 12% Passat Alltrack potrafi wjechać z przyczepą, której masa własna wynosi 2200 kg. Jeszcze bardziej imponujące w tej dziedzinie są możliwości Tiguana, który może ciągnąć przyczepę o masie własnej do aż 2500 kg.

W gamie modeli Volkswagena o wiele łatwiej wskazać samochody, które nie występują w wersji z napędem na cztery koła 4Motion niż te, które mogą być w niego wyposażone. W gamie aut osobowych napęd 4Motion jest dostępny dla poniższych modeli:

Golf
Golf Variant
Golf Alltrack
Golf R
Golf R Variant
Passat
Passat Variant
Passat Alltrack
Sharan
Tiguan
Touareg

W przypadku użytkowych modeli Volkswagena, bez wyjątku, każdy z samochodów można wyposażyć w napęd 4Motion:

Caddy
T6 (Transporter, Caravelle, Multivan i Clifornia)
Crafter
Amarok.

Ostatnie artykuły