Filmy

Święta w ciszy

Święta i wizyty teściów w Twoim domu mogą być bardzo stresujące. Gorzej, gdy te dwa wydarzenia zbiegają się w czasie.

Z najnowszej ankiety przeprowadzonej na zlecenie Forda wynika, że większość respondentów uznaje wizyty teściów w święta Bożego Narodzenia za uciążliwe*. Najgorszym nawykiem teściów jest gadatliwość, co potwierdza 1 na 5 ankietowanych, a na kolejnych miejscach respondenci umieścili zbyt głośne mówienie oraz wyrażanie krytycznych opinii na temat umiejętności rodzicielskich swoich dorosłych dzieci. Nic więc dziwnego, że w tym świątecznym okresie dochodzi do największej liczby rozwodów.

A co, jeśli udałoby się zagłuszyć gadanie i narzekanie teściów korzystając z tego samego systemu aktywnego redukowania hałasu, który jest stosowany w wielu słuchawkach, ale bez potrzeby zakładania słuchawek. Ford uważa, że w ciągu najbliższych 5-10 lat będziecie mogli wybrać co - a przede wszystkim kogo - chcecie słuchać.

- Wystarczy umieścić mikrofony i głośniki w odpowiednich miejscach, a dzięki systemowi aktywnego redukowania hałasu będzie można zdecydować, którą osobę chcecie słyszeć, a której nie,- powiedział dr Ralf Heinrichs, ekspert Forda ds. dźwięku. Rozwiązanie to doskonale sprawdzi się po zakończeniu świątecznej kolacji, gdy najedzeni domownicy - i często również znajdujący się pod wpływem alkoholu - przystąpią do entuzjastycznych rozmów przeradzających się w kłótnie. W takiej sytuacji dobrze będzie rozsiąść się w fotelu z systemem redukowania hałasu zintegrowanym w zagłówku.

System aktywnego redukowania hałasu, który nie wymaga stosowania słuchawek, jest już wykorzystywany w samochodach Forda. Rozwiązanie to wykrywa niepożądane hałasy poprzez mikrofony umieszczone ponad głowami kierowcy i pasażera i niweluje je za pomocą fal dźwiękowych w przeciwfazie, które są generowane przez system audio samochodu i wzmacniacze.

Kolejnym etapem rozwoju tej technologii będzie stworzenie osobistych stref audio. Dzięki mikrofonom i wzmacniaczom zlokalizowanym w zagłówkach, podróżujący mogliby rozmawiać przez telefon, słuchać muzyki lub oglądać telewizję, nie przeszkadzając innym pasażerom. W takim przypadku nie będzie również konieczności zakładania na głowę słuchawek.

Umieszczenie mikrofonów i słuchawek w zagłówkach umożliwi również łatwiejszą komunikację pomiędzy osobami podróżującymi w samochodzie, więc na przykład rodzice siedzący z przodu będą mogli rozmawiać z dziećmi siedzącymi z tyłu bez potrzeby odwracania głowy i odrywania wzroku od drogi. Możliwe będzie również niwelowanie wszelkich hałasów rozpraszających uwagę kierowcy.

- Takie rozwiązanie może się pojawić w samochodach w ciągu najbliższych 5-10 lat, powiedział Heinrichs. A jeśli jest to możliwe w samochodach, można wprowadzić ten system również w domach. Ford już teraz wykorzystuje tę technologię w swoich modelach, aby redukować hałas silnika. W przyszłości kierowcy i pasażerowie będą również mogli ‘zagłuszać’ innych podróżujących, muzykę czy rozmowy telefoniczne.

Z ankiety zleconej przez Forda wynika, że święta spędzone z teściami bardziej dają się we znaki kobietom, niż mężczyznom. 1 na 3 ankietowanych wolałby uniknąć spotkania z teściami lub przynajmniej skrócić czas takiego spotkania. Sposoby na uniknięcie kontaktu z teściami to m.in. przedłużanie zmywania naczyń, symulowanie choroby lub udawanie zapracowanego.

* W grudniu 2016 roku Ford zlecił przeprowadzenie ankiety firmie Opinion Matters na 5 015 respondentach z Francji, Niemiec, Włoch, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii.

Ostatnie artykuły