Filmy
  • Aktualności
  • Pierwszy na świecie rekord manewru J-turn z zasłoniętymi oknami

Pierwszy na świecie rekord manewru J-turn z zasłoniętymi oknami

Nissan Juke ma na koncie kolejny wyczyn. Tym razem popularny kompaktowy crossover został wykorzystany do ustanowienia pierwszego na świecie rekordu zawracania o 180 stopni z jazdy tyłem z zasłoniętymi oknami — wyłącznie na podstawie obrazu z inteligentnego systemu kamer 360°.

Kaskader Paul Swift obrócił samochód o 180 stopni, jadąc z zasłoniętymi oknami i określając swoje położenie wyłącznie według obrazu z czterech kamer zamontowanych w nadwoziu Nissana Juke.

Uzyskany wynik był identyczny, jak przy zawracaniu z odsłoniętymi oknami. Jadący tyłem crossover obrócił się w praktycznie w miejscu - na odcinku o zaledwie 18 cm dłuższym niż mierzy jego nadwozie - i kontynuował jazdę przodem.

Inteligentny system kamer 360° w Nissanie zapewnia kierowcy widok z góry na samochód i jego otoczenie. Obraz z czterech kamer jest cyfrowo łączony i wyświetlany na ekranie systemu NissanConnect w desce rozdzielczej, dzięki czemu parkowanie jest prostsze i bezpieczniejsze.

Paul Swift tak skomentował swój bezprecedensowy wyczyn: -Nie polecam kierowcom parkowania z obrotem przy użyciu systemu kamer 360°, tak jak ja to zrobiłem. Chciałem tylko potwierdzić, jak bardzo technologia AVM w pojazdach marki Nissan może być pomocna w codziennej jeździe.

Inteligentny system kamer 360° Nissana ma także funkcję ostrzegania o poruszających się obiektach, która informuje kierowcę o obecności na przykład pieszego lub zwierzęcia w pobliżu pojazdu. Dzięki temu kierowca lepiej zdaje sobie sprawę z tego, co dzieje wokół samochodu.

Inteligentny system kamer 360° jest częścią wizji inteligentnej mobilności Nissana, zgodnie z którą w przyszłości prowadzenie samochodu ma być bezpieczniejsze i bardziej przyjazne dla środowiska. Jest on także jednym z głównych elementów technologii jazdy autonomicznej ProPilot rozwijanej przez firmę Nissan. Pierwszy Nissan z systemem ProPilot zostanie wprowadzony w Europie już w przyszłym roku obrachunkowym (2017).

Doświadczony kaskader podjął wyzwanie na terenie zakładów Nissan Manufacturing UK w Sunderland, gdzie co roku produkowanych jest ponad 100 000 egzemplarzy modelu Juke.

Popisy kaskaderskie i ustanawianie rekordów to nie pierwszyzna dla Nissana Juke. Kompaktowy crossover ma już na koncie rekord najszybszego przejazdu jednej mili na dwóch kołach.

Stewart Callegari, dyrektor generalny ds. zaawansowanego planowania w Nissan Europe, powiedział: -Ten wyczyn doskonale odzwierciedla obietnicę marki Nissan - ekscytujące innowacje. Realizując tę obietnicę, opracowujemy technologie, które sprawiają, że prowadzenie pojazdu staje się prostsze i bezpieczniejsze. Temu celowi służy także system kamer 360°.

Juke w edycji specjalnej N-Vision, dostępnej u dealerów Nissana, jest standardowo wyposażony w inteligentny system kamer 360°, a także w dodatkowe systemy ułatwiające panowanie nad pojazdem, takie jak ostrzeżenie o niezamierzonej zmianie pasa ruchu i ostrzeżenie o pojeździe w martwym polu.

Nissan Juke to najpopularniejszy kompaktowy crossover w Europie, sprzedany w większej liczbie egzemplarzy niż jakikolwiek inny model - prawie 760 000 od premiery rynkowej w 2010 roku.

Inteligentny system kamer 360° należy do wyposażenia standardowego Nissana Juke w wersji Tekna i jest dostępny jako opcja w wersjach Acenta, N‑Connecta oraz Nismo RS.

Ostatnie artykuły