Filmy

10 lat produkcji Kia Motors na Słowacji

Od czasu swego przybycia na Słowację, firma Kia Motors zainwestowała już ponad 1,7 mld € (Euro), tworząc co najmniej 20.000 nowych miejsc pracy w samym zakładzie produkcyjnym i wśród 40 najważniejszych dostawców. Działająca na co dzień w systemie trój-zmianowym Kia Motors Slovakia zatrudnia bezpośrednio ok. 3800 osób wytwarzających gamę modelową Kia cee’d, Sportage i Venga z przeznaczeniem na eksport do 95 krajów całego świata – obok rynku lokalnego. Samochody z kierownicą po prawej stronie (RHD) stanowią 14% produkcji zakładu Żylina – a na drogach Słowacji porusza się już niemal 40.000 pojazdów pochodzących z jedynej europejskiej fabryki samochodów Kia.

Początkowa kwota nakładów na budowę fabryki Żylina wyniosła 700 mln €. Tym niemniej Kia nie przestała inwestować w rozwój produkcji nowych modeli oraz wdrażanie nowatorskich technologii, czego efektem jest obecny poziom inwestycji na poziomie 1,7 mld €. Kolejne inwestycje Kia w Żylinie na innowacje bieżącego portfolio modelowego sięgnęły w roku 2016 kwoty 60 mln €, a kolejne 170 mln € na ten cel przewidziane jest w roku 2017.

W tym okresie Kia Motors Slovakia odprowadziła na rzecz władz Słowacji ok. 320 mln € w formie podatku korporacyjnego (czyli CIT). Licząc łącznie wszelkie podatki, opłaty celne oraz opłaty akcyzowe Kia przekazała do budżetu państwowego i samorządowego regionu Żylina czterokrotnie więcej niż uzyskane poprzednio subsydia oraz ulgi podatkowe.

Zakład Kia Żylina zatrudnia obecnie ok. 3800 osób w średnim wieku 35 lat, przy czym najdłuższy stażem pracownik firmy związany jest z tą firmą od ponad 12 lat. Ponad 800 osób pracuje w Kia Motors Slovakia od dziesięciu lat i ponad 2800 osób od lat co najmniej pięciu – potwierdzając tym samym status Kia Motors jako jednego z najważniejszych pracodawców w kraju. Kia zwraca ogromną uwagę na rozwój zawodowy swoich pracowników, czego wyrazem jest organizacja 8900 kursów szkoleniowych dla załogi od roku 2006. Od momentu rozpoczęcia produkcji seryjnej pojazdów, Kia Motors Slovakia dofinansowała ponad 2.160.000 obiadów dla swych pracowników w zakładowej restauracji.

Mówi Jan Taliga, szef tłoczni Kia Motors Slovakia: Z wielkim sentymentem wspominamy moment, gdy pierwsza Kia cee’d zjechała z linii produkcyjnej Żyliny. Jako pierwszy słowacki pracownik firmy byłem świadkiem nie tylko pierwszych etapów rozwoju produkcji, lecz także jej ekspansji w systemie dwu – a potem trzy-zmianowym. Praca dla Kia dała mi szansę doskonalenia umiejętności zawodowych – lecz także satysfakcji z mojej roli w zespole, który chce coś osiągnąć.

W ciągu ostatnich 10 lat najpopularniejszą gamą modelową fabryki Kia w Żylinie był cee’d z 45-procentowym udziałem w produkcji ogólnej – przed modelem Sportage, aktualnym bestsellerem Kia w Europie. Czarny, biały i srebrny to najczęściej wybierane przez klientów europejskich kolory lakieru nadwozia.

Z fabryki w Żylinie wyjeżdżają codziennie dwa pełne pociągi oraz 90 naczep samochodowych z 1400 samochodami z przeznaczeniem w 95% na rynki międzynarodowe. Począwszy od roku 2006 najwięcej pojazdów trafiało do Rosji (18%), Wielkiej Brytanii (21%), Niemiec (9%), Hiszpanii (6%) oraz Włoch (6%). Zakład Żylina wyprodukował ponadto całą serię unikalnych pojazdów flotowych dla Polskiej i Słowackiej Policji Państwowej, Poczty Republiki Czeskiej, słowackich wypożyczalni samochodów oraz – największej firmy farmaceutycznej i prowidera usług mobilnych w Polsce.

W fabryce Żylina działają równolegle dwa zakłady produkujące jednostki napędowe. Chociaż silniki Diesla o pojemności 1,6 litra należą do najczęściej produkowanych na Słowacji (stanowią 20% liczby silników zmontowanych na dzień dzisiejszy) – to jednak z 3,8 mln jednostek napędowych (wytworzonych do dnia dzisiejszego) aż 53% stanowią silniki benzynowe. Niemal połowa tej produkcji eksportowana jest do fabryki Hyundai Motor Manufacturing w czeskim mieście Nošovice.

Ostatnie artykuły