Filmy
  • Artykuły
  • Czy warto oszczędzać na ubezpieczeniu samochodu firmowego?

Czy warto oszczędzać na ubezpieczeniu samochodu firmowego?

Jest kilka sposobów na to, aby ubezpieczenie auta nie było bardzo obciążające dla firmowego budżetu, a jednocześnie nie traciło na zakresie ochrony.

Porównuj!
Podstawowe ubezpieczenie OC najtaniej wybierzesz przez porównywanie ofert. Jest to nieco czasochłonne zajęcie, jednak niezbędne, jeśli zależy nam na najmniej kosztownym rozwiązaniu. Oczywiście możesz polegać na rekomendacji osób trzecich, pamiętaj jednak, że każdy przypadek traktowany jest przez ubezpieczyciela osobno. Oferta, która sprawdziła się w przypadku rodziny lub znajomych, może nie być dostatecznie dobra dla Twojej firmy.

Zapłać wszystko od razu
Dzięki wpłaceniu całej kwoty jednorazowo wysokość ubezpieczenia będzie niższa. Rozłożenie płatności na raty w większości przypadków powoduje, że całość opłaty jest większa niż w przypadku zapłacenia całości z góry za cały rok.

Kup więcej niż jedno ubezpieczenie
Ubezpieczyciele mogą przyznawać tym większe zniżki, im więcej produktów się u nich kupi. Ubezpieczenie OC może kosztować Cię najmniej, kiedy zakupisz je w pakiecie z ubezpieczeniem AC lub jakimkolwiek innym. Każde dodatkowe ubezpieczenie może sprawić, że ubezpieczyciel przygotuje dla Twojej firmy tańszy pakiet.

Naucz swoich ludzi nie popełniać błędów
To rozwiązanie sprawdza się szczególnie w przypadku dużych firm, w których mowa o ubezpieczaniu flot samochodowych. W takiej firmie ze względu na dużą rotację pracowników i zmianę kierowców poszczególnych aut składki liczy się na podstawie historii ubezpieczeniowej całej firmy i liczby kolizji czy wypadków, jakie miały miejsce.

Aby zminimalizować ryzyko powodowania stłuczek przez pracowników, właściciel takiej firmy może wprowadzić w zespole system nagród i kar dla kierowców oraz weryfikację umiejętności pracowników odpowiedzialnych za prowadzenie firmowych samochodów. Przydatny może stać się również monitoring i cykl szkoleń dotyczący podnoszenia kwalifikacji pracowników. Takie praktyki z pewnością obniżą częstotliwość kolizji i staną się punktem wyjścia do negocjacji ceny i zakresu ubezpieczenia.

Zaproponuj wkład własny
Kolejnym sposobem minimalizacji kosztów ubezpieczenia jest zdecydowanie się na wkład własny lub franszyzę redukcyjną. W przypadku franszyzy redukcyjnej z każdego odszkodowania zostanie potrącona wcześniej ustalona kwota. Jeżeli wysokość odszkodowania jej nie przekracza, nie zostanie ono w ogóle wypłacone, a przedsiębiorca będzie musiał pokryć koszty naprawy szkody na własną rękę. Zanim zdecydujesz się na franszyzę, zastanów się, czy takie rozwiązanie w dłuższej perspektywie będzie dla Twojego przedsiębiorstwa opłacalne.

Ostatnie artykuły