Filmy
  • Artykuły
  • FLOTOWE TRENDY 2015: praktycznej wiedzy nigdy za wiele

FLOTOWE TRENDY 2015: praktycznej wiedzy nigdy za wiele

Wiedza i doświadczenie zawodowe idą w parze. Przekonali się o tym uczestnicy konferencji FLOTOWE TRENDY 2015, którą 17 marca 2015 r., w Warszawie, zorganizował magazyn EuroFlota. W salach konferencyjnych Sound Garden Hotel spotkało się blisko 180 osób zawodowo zainteresowanych zagadnieniami związanymi z autami firmowymi oraz ofertą branży flotowej. Patronat medialny nad tym ciekawym wydarzeniem objął portal MotoLeasing.pl

Zamiarem organizatorów było pokazanie, w formie wykładów, prezentacji i minidebaty, zagadnień dotyczących trendów w procesie zarządzania i finansowania aut firmowych oraz usług wspomagających administrowanie flotą, a także flotowej przyszłości motoryzacji. Wydarzenie zbiegło się z okrągłą rocznicą wydania 150. numeru magazynu EuroFlota, który od 2002 roku przekazuje wiedzę konieczną do efektywnego zarządzania parkiem samochodowym w firmach, w tym informacje na temat rozwoju samochodowego rynku flotowego i zachodzących na nim zmian ofertowych.

Obecność na FLOTOWYCH TRENDACH bardzo licznej grupy menedżerów związanych z polskim rynkiem flotowym tak od strony odbiorców, jak i dostawców jego oferty potwierdziła trafność dobranej przez nas tematyki. Ogromne zainteresowanie konferencją pokazuje, że przedstawiciele branży flotowej są otwarci na nowe, inspirujące wyzwania – powiedział Paweł Baran, redaktor naczelny EuroFloty.

Także uczestnicy pozytywnie komentowali spotkanie. Marcin Rokicki z SuperFlota zaznaczył, że „spotkania konferencyjne organizowane przez magazyn EuroFlota dużo wnoszą do naszych codziennych zawodowych zajęć. To właśnie możliwość spotkania z decydentami branży flotowej, osobami, które współtworzą zarówno rynek krajowy jak i europejski, oraz poznanie nowych kierunków i trendów rozwojowych podnoszą atrakcyjność tego typu imprez. Spotkanie w ramach konferencji FLOTOWE TRENDY wniosło wiele wiedzy merytorycznej, dało również możliwość spotkania się z ludźmi branży flotowej, podzielenia się uwagami i wymiany doświadczeń zawodowych.

Krzysztof Kopysiewicz, kierownik floty samochodowej APC Instytut, zwrócił uwagę, że każde kolejne spotkanie organizowane przez magazyn „EuroFlota” przyciąga coraz więcej uczestników oraz wystawców, co świadczy o tym, że organizatorzy podążają we właściwym kierunku i trafiają w potrzeby flotowców.
W grupie ekspertów, którzy uczestniczyli w imprezie, byli specjaliści, którzy w istotny sposób kreują rynek flotowy w naszym kraju.
Pogłębioną analizę polskiego rynku motoryzacyjnego na tle pozostałych krajów europejskich przedstawił Jakub Faryś, prezes Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego. Oprócz wnikliwej statystyki, ekspert PZPM zaprezentował najistotniejsze problemy legislacyjne branży, kierunki rozwoju aut firmowych oraz tendencje w minimalizowaniu kosztów we flotach. Z kolei Grzegorz Czarnecki, dyrektor ds. sprzedaży korporacyjnej i prokurent Grupy Masterlease, w swoim wykładzie odniósł się szczegółowo do problematyki branży CFM. Wskazał m.in. na szanse i problemy związane z momentem przejścia z floty własnej na Full Service Leasing.
Sposób pozyskania auta dla firmy w ramach wynajmu średnioterminowego, który łączy w sobie najlepsze cechy wynajmu krótko- i długoterminowego, przedstawił Roman Świderski, kierownik produktu wynajmu średnioterminowego w wypożyczalni samochodów Express.
Praktyczny wymiar miała prelekcja eksperta BestDrive Dariusza Wójcika pt. "Opony w optymalnym flotowym modelu biznesowym". Dyrektor sieci serwisów BestDrive w Polsce, która należy do koncernu Continental, w swoim wykładzie odniósł się do najnowszych trendów w dziedzinie obsługi i wymiany opon we flotach i próbował odpowiedzieć na pytanie: Jakie konsekwencje wywołało wejście w życie dyrektywy unijnej w zakresie obowiązku stosowania czujników ciśnienia opon we wszystkich nowych autach wyprodukowanych po listopadzie 2014?.

Idealnie wpisała się w tematykę alternatywnych napędów prezentacja Bartosza Kosowskiego, kierownika szkoleń i jakości AUDI w Volkswagen Group Polska, który poruszył temat elektryfikacji branży motoryzacyjnej – mówił, jakie oczekiwania mają klienci, szczególnie w segmencie Premium, wobec samochodów elektrycznych, czym różnią się między sobą koncepcje samochodów z napędem elektrycznym i jakie są na rynku propozycje takich aut. Dopełnieniem wykładu była prelekcja Bartłomieja Siuchnińskiego, kierownika działu sprzedaży flotowej – Departament Finansowania i Zarządzania Flotą w VW Bank Polska, nt. trendów związanych z mobilnością oraz nowoczesnych produktów w finansowaniu flot.

W trakcie spotkania nie zabrakło drażliwej kwestii dotyczącej sfery podatkowej. Zarządzanie podatkowe flotą samochodów, w tym najnowsze regulacje praktyki w zakresie podatku VAT i CIT, zaprezentowali Mirosław Michna oraz Łukasz Piwowarczyk, eksperci KPMG – znanej międzynarodowej sieci firm audytorsko-doradczych.
Zaproszeni eksperci z VOTUM SA, Tomasz Stanisławski, zastępca dyrektora Departamentu Korporacyjnego, i Waldemar Konik, biegły sądowy z zakresu rekonstrukcji wypadków drogowych, przedstawili, jak wygląda nowa rzeczywistość dochodzenia odszkodowań w obszarze samochodowych szkód rzeczowych i osobowych i jak mogą to wykorzystać zarówno firmy, jak i osoby prywatne.
Z kolei Michał Basaj, dyrektor oddziału Bemo-Motors w Warszawie, podjął się zadania wyjaśnienia zagadnień związanych z rolą samochodów służbowych w polityce zatrudnienia i motywacji pracowników.

FLOTOWE TRENDY 2015 podsumowała minidebata w trakcie prezentacji Katarzyny Pydych, dyrektora generalnego Instytutu Keralla Research. Podstawą dyskusji, w której udział wzięli Grzegorz Czarnecki, dyrektor ds. sprzedaży korporacyjnej, i prokurent Grupy Masterlease, Jacek Częścik, prezes SKFS, oraz Bartłomiej Siuchniński, kierownik działu sprzedaży flotowej – Departament Finansowania i Zarządzania Flotą w VW Bank Polska, było najnowsze badanie Instytutu Keralla, dotyczące tendencji i kryteriów doboru samochodów do flot w MŚP.

(ww)

Ostatnie artykuły