Filmy
  • Artykuły
  • Karty kredytowe - co o nich wiemy

Karty kredytowe - co o nich wiemy

Od jakiegoś czasu banki, wychodząc naprzeciw potrzebom swoich klientów wprowadzają szereg nowych usług bankowych, które nie wymagają od osób z nich korzystających dodatkowych skomplikowanych czynności.

Chcąc przyciągnąć jak największą liczbę klientów oferują im często darmowe rachunki oszczędnościowo-rozliczeniowe z szerokim pakietem również bezpłatnych usług. W skład tego pakietu oprócz popularnego już dostępu do konta przez Internet wchodzą często darmowe przelewy, wypłaty z bankomatów, karty debetowe. Również starają się zaoferować karty kredytowe, które na zachodzie od dawna są bardzo popularne. Chociaż na tą formę kart decyduje się nadal niewielu ludzi w Polsce, stale rośnie liczba ich użytkowników.

Wzmożone korzystanie z zadłużania się w pewnym stopniu zostało zatrzymane, ponieważ banki zaczęły stosować bardziej restrykcyjną politykę kredytową, dokładniej sprawdzając wiarygodność klienta. I tak boom kredytowy został ograniczony przez instytucje finansowe, które de facto go wywołały. Pomimo restrykcji karty kredytowe nadal są chętnie wydawane przez banki, bo zadłużenie takiej karty jest oprocentowane wyżej niż kredytów przyznawanych do rachunków bieżących. Mając karty kredytowe możemy swobodnie dokonywać nimi transakcji finansowych. A będąc zdyscyplinowanym w liczeniu finansów możemy swobodnie korzystać ze środków przyznanego limitu kredytowego.

Korzystanie z takiej karty jest też w pewnym stopniu zabezpieczeniem w niektórych transakcjach finansowych. Takim ciekawym przypadkiem może być opłacenie wymarzonych i długo oczekiwanych wyjazdów urlopowych. Kupując wycieczkę objazdową lub wczasy stacjonarne w biurze podróży, a płacąc kartą kredytową, mamy możliwość odzyskania przekazanych środków w przypadku problemów naszego touroperatora. Bez względu na to czy nasz urlop jeszcze się nie rozpoczął, czy też jesteśmy na lotnisku z bagażami, a także gdy zostajemy pozbawienia dachu nad głową w ośrodku wczasowym, w którym dopiero co zdołaliśmy się trochę rozpakować i zadomowić. W ostatnich latach takich przypadków było wiele. Dochodziło do dramatów ludzi, którzy odkładając ciężko zarobione pieniądze liczyli na chwilę wytchnienia. Płacili organizatorowi wyjazdu za zapewnienie im wypoczynku na pięknych i słonecznych plażach, nie tylko morza śródziemnego, a później okazywało się, że sprzedawca oferty nie wywiązywał się ze swoich zobowiązań.

Ostatnie artykuły