Filmy
  • Artykuły
  • Samochód – sposób na pożyczkę

Samochód – sposób na pożyczkę

Pożyczki pozabankowe na dobre rozgościły się w polskiej rzeczywistości. Pionierem na szerszą skalę był brytyjski Provident, który jest obecnie absolutnym liderem sektora niebankowego (nie licząc quasi-bankowych SKOKów). W podobnym momencie zaczęły się rozwijać chwilówki, które w ciągu kilku ostatnich lat zaistniały również w internecie.

To wszystko to drobne pożyczki niezabezpieczone. Klienci niekorzystający z banków, poszukujący większych kwot musieli się zwracać do lombardów. Tam jednak zawsze trzeba było zostawić coś wartościowego, żeby potem wykupić po wyższej cenie. Nowością funkcjonującą od niedługiego czasu na rynku jest pożyczka pod zastaw samochodu z możliwością jego użytkowania. W odróżnieniu od kredytu bankowego zabezpieczonego na pojeździe, w przypadku pożyczek prywatnych mniejsze znaczenie ma historia kredytowa klienta a liczy się przede wszystkim wartość zastawu. Z kolei w przeciwieństwie lombardu nie trzeba zostawiać auta, dalej można nim jeździć podczas spłaty pożyczki. Ktoś, kto szybko potrzebuje gotówki na krótki okres może skorzystać z takiej opcji zamiast sprzedawać swój samochód.

Aby otrzymać pożyczkę trzeba przede wszystkim posiadać własne auto wolne od kredytu albo leasingu i co do którego nie ma roszczeń osób trzecich. W przechowanie zatrzymywana jest karta pojazdu, niekiedy wymagany jest komplet zapasowych kluczyków. W zamian można otrzymać szybką gotówkę bez większych formalności ciesząc się możliwością użytkowania samochodu jakby nic się nie zmieniło.

Trzeba się liczyć z tym, że pożyczki pozabankowe są zdecydowanie łatwiejsze w uzyskaniu ale droższe niż kredyty bankowe. Nadają się do krótkoterminowego finansowania w sytuacji, w której inne opcje są już wyczerpane. Pożyczki z zabezpieczeniem są alternatywą dla niewielkich pożyczek niezabezpieczonych – można otrzymać wyższą kwotę zazwyczaj uzależnioną tylko od wartości potencjalnego zastawu. Również takie kwestie jak historia wpisów w KRD lub udokumentowanie bieżących dochodów są traktowane znacznie łagodniej.

Ostatnie artykuły