Filmy
  • Artykuły
  • VB Leasing Polska - podsumowanie 2006 roku i plany na przyszłość

VB Leasing Polska - podsumowanie 2006 roku i plany na przyszłośćVB LEASING – ciągle w górę
Szósty rok działalności VB LEASING w Polsce okazał się być rekordowym rokiem w działalności spółki. Podpisano 10 930 umów o łącznej wartości sfinansowanych aktywów ok. 1,08 mld zł. Oznacza to ponad 56-procentowy wzrost w stosunku do 2005 r., gdy wartość nowej sprzedaży wyniosła 688,8 mln zł. Ubiegłoroczny wynik finansowy (zysk netto) spółki to 19,1 mln zł, co oznacza wzrost ok. 33 procent w stosunku do 2005 r. Tegoroczny plan zakłada, że wartość sfinansowanych w 2006 r. ruchomości wyniesie
1,43 mld zł.

Trochę historii
VB Leasing Polska S.A. jest spółką należącą do austriackiej firmy VB Leasing International Holding GmbH, która istnieje od 1994 r. Rok później zaczęły powstawać spółki córki holdingu, m.in. w Czechach, na Słowacji, Słowenii i na Węgrzech.
W 1999 r. zarząd holdingu podjął decyzję o wejściu na polski rynek usług leasingowych. Początkowo przejęto 51 procent udziałów Dolnośląskiego Towarzystwa Leasingowego, a następnie, w 2000 r. – dalsze 49 procent. Spółka przyjęła nazwę Volksbank-Leasing Polska. W 2002 r. została wprowadzona dla wszystkich spółek-córek holdingu wspólną nadrzędną markę – VB LEASING. Konsekwentnie realizowana strategia, dobra koniunktura na rynku maszyn i urządzeń oraz środków transportu, a także wzrost popytu inwestycyjnego przełożyły się na bardzo dobre rezultaty sprzedaży i wyniki finansowe. Obecnie spółka posiada swoje oddziały w największych miastach Polski i współpracuje z 30 autoryzowanymi przedstawicielami.

Struktura sprzedaży
O prawie 70 procent wzrosła wartość leasingowanych przez VB LEASING maszyn i urządzeń (z ok. 194 mln zł w 2005 r. do 327 mln zł w 2006 r.). O wyniku tym zadecydowały bardzo dobre efekty sprzedażowe spółki w segmencie maszyn budowlanych (wzrost o ponad 170 procent), rolniczych (wzrost o ok. 170 procent), przemysłowych i sprzętu medycznego. O ponad 80 proc. zwiększyła się wartość sfinansowanych przez firmę samochodów osobowych (z ok. 99 mln zł w 2005 r. do ok. 180 mln zł w roku ubiegłym), natomiast w segmencie ciężkich środków transportu wzrost wyniósł ponad 42 procent (z ok. 309 mln zł w 2005 r. do ponad 451 mln zł w 2006 r.).
Pod względem sprzedaży zdecydowanie najlepszy dla VB LEASING był IV kwartał roku, w którym to comiesięczny wynik wyniósł ponad 100 mln zł.
Wśród nowych umów leasingu ruchomości w ujęciu wartościowym dominowały środki transportu drogowego (65,6 procent) oraz maszyny i urządzenia (30,3 procent). Cechą charakterystyczną portfela spółki jest systematycznie rosnący udział leasingu maszyn, urządzeń i technologii, co odzwierciedla aktualną tendencję rynku leasingu w Polsce. Pozostałą część nowego portfela VB LEASING stanowi sprzęt IT (0,9 proc.) i inne środki trwałe (3,1 procent).
2006 r. był dla VB LEASING rekordowy także pod względem osiągniętego zysku netto. Po wzroście o 32,6 procent wyniósł on ponad 19 mln zł.
„Po raz pierwszy w historii spółki przekazaliśmy w leasing aktywa o wartości ponad 1 mld zł. W porównaniu do 2005 r. uzyskaliśmy ponad 56-proc. wzrost sprzedaży. Oznacza to, że rozwijamy się bardzo dynamicznie, szybciej niż rynek” – podsumował Marek Forster, prezes zarządu VB Leasing Polska SA.

Najważniejsze wydarzenia minionego roku
Rok 2006 dla VB LEASING to nowości w ofercie. Jedną z nich jest produkt car fleet management - Firmowa Flota, która obejmuje zarówno część finansową (leasing operacyjny związany z pozyskaniem pojazdów), jak i pakiet obsługi serwisowej.
Dzięki kooperacji z siostrzaną spółką Immoconsult, VB LEASING zaproponował klientom leasing nieruchomości. Dwa kolejne nowe produkty – Jaguar Leasing i Land Rover Leasing – to efekt bardzo dobrej współpracy spółki z bankiem FCE. Natomiast nowość w sektorze rolnym – program URSUS Finansowanie Fabryczne – został przygotowany wraz ze spółką BUMAR.
„Szczególny nacisk kładziemy też na bezpieczeństwo naszych klientów, dlatego w ubiegłym roku wprowadziliśmy do oferty dwie nowości ubezpieczeniowe. VB LEASING Truck Assistance to specjalny pakiet oferowany nieodpłatnie w pierwszym roku trwania umowy leasingu samochodu ciężarowego. Jesteśmy pierwszą firmą leasingową, która zaoferowała klientom takie rozwiązanie. W grudniu ub. r. zaproponowaliśmy kolejny oryginalny produkt ubezpieczeniowy – VB LEASING Adwokat, czyli ochronę prawną naszych klientów, związaną z użytkowaniem przez nich samochodu” – mówi Jarosław Borzymowski, członek zarządu VB LEASING.

Plany i strategie na przyszłość
Jak poinformowano na konferencji, VB LEASING zamierza jeszcze bardziej powiększyć swoją sieć sprzedaży i w dalszym ciągu podnosić poziom obsługi klienta. W najbliższym czasie zostanie wprowadzona standaryzacja i upraszczanie procedur leasingowych.
Celem zarządu jest stworzenie optymalnych warunków do rozwoju firmy i podwyższenie średniej wartości umowy. W tym roku pojawią się również nowe produkty finansowe. Spółka poszerza swoją działalność w zakresie wynajmu długoterminowego i obsługi klientów flotowych. Kontynuując rozwój kooperacji w dziedzinie współpracy z innymi podmiotami, VB LEASING w dalszym ciągu zamierza wprowadzać do swojej oferty nowe produkty brandowe.

(MB)
na podstawie materiałów: VB Leasing Polska

Ostatnie artykuły