Filmy

Auto fleet managera

Podczas ostatniej konferencji FlotyAutoBiznes zapytaliśmy opiekunów flot, czy mają przydzielone pojazdy służbowe, a jeśli tak to jakiej one są marki. Przy okazji postanowiliśmy dowiedzieć się, które samochody są najpopularniejsze w użytku prywatnym opiekunów flot. To jedyne takie badanie na rynku.

Stanowisko administratora floty wcale nie oznacza, że osoba je piastująca będzie miała do swojej dyspozycji auto. Tylko niewiele ponad połowa ankietowanych posiada pojazd służbowy. Nawet jeśli fleet manager może użytkować samochód, czasem nie ma wyznaczonego konkretnego egzemplarza, tylko korzysta z auta dyspozycyjnego, czyli takiego, którym akurat nikt nie jeździ.

Sklasyfikowaliśmy modele i marki pod względem popularności wśród służbowych i prywatnych pojazdów. Sensacji nie było – zwycięzca od lat ma mocną pozycję wśród samochodów firmowych, posiadając przy tym mający dobre opinie wielu klientów program dla przedsiębiorstw. Ford, bo o nim mowa, odniósł podwójny triumf: zarówno przy podsumowywaniu najlepszej marki, jak i modelu, gdzie palma pierwszeństwa należy do Focusa.
Również pozostałe pozycje nie wzbudzą zaskoczenia – Toyota, Škoda, Opel czy Fiat należą do czołówki jeśli chodzi o sprzedaż pojazdów do przedsiębiorstw. Renault z kolei wprowadza ostatnio coraz więcej nowych modeli i powoli odrabia straty do czołówki. Wśród niewymienionych w tabeli marek warto wspomnieć o obecności w notowaniu Volvo, za którego kierownicą zasiadają głównie członkowie zarządu lub współwłaściciele posiadający w obowiązkach również opiekę nad autami firmowymi. Fleet managerowie jeżdżą również między innymi Nissanami (Note i Navara), Seatami, Citroënami, Peugeotami, Mercedesami, czy Kią.

Także jeśli chodzi o auta prywatne opiekunów flot Ford zajmuje wysokie lokaty – drugie miejsca na podium. Jednak pierwszeństwo, zarówno jeśli chodzi o najbardziej popularny model jak i markę należy do Opla. Według wyników badań, produkowane przez General Motors samochody użytkowane są przez aż 16 proc. ankietowanych fleet managerów. Zdecydowali się oni na Astrę, Corsę lub Vectrę. Za Fordem, z którego gamy ankietowani wymienili aż sześć modeli, znajdują się Fiat, Toyota i Volkswagen.

Drugą piątkę otwiera Honda. Świadczy to o tym, że zainteresowanie administratorów flot wykracza poza tradycyjne marki firmowe. Opiekunowie mają bardzo zróżnicowany gust, o czym świadczy, że w ankietach znaleźliśmy nazwy aż 26 marek. W tabeli na pozycję Inne składają się między innymi Alfa Romeo, Nissan, Mercedes, Subaru, Citroën, Audi czy Suzuki.

Najpopularniejszy model, czego nietrudno się domyślić, jeśli wiemy, że triumfatorem jest Opel, to Astra. Zresztą na wysokich pozycjach znalazły się również Corsa i Vectra. W przeciwieństwie do aut służbowych, tym razem największym zainteresowaniem jeśli chodzi o Fordy cieszył się Mondeo. Opiekunowie flot bardzo chętnie zasiadają również za kierownicę mającego sportowy charakter Civica, choć to nie jedyny model Hondy w zestawieniu. Oprócz znanych i popularnych aut, w ankietach znaleźliśmy również samochody wcale nie tak często spotykane na polskich drogach, jak np. Rover 25, Pontiac Firebird, czy Maserati.

Ponad 80 proc. opiekunów flot deklaruje, że posiada auto prywatne. Nie oznacza to jednak wcale, że pozostałe osoby dojeżdżają do pracy środkami miejskiej komunikacji. Niektórzy bowiem mogą korzystać z samochodów służbowych do celów pozafirmowych. Z tego też powodu niekiedy pojazdami prywatnymi poruszają się żony (mężowie) opiekunów flot.Tomasz Czarnecki - FlotaAutoBiznes

Ostatnie artykuły