Filmy
  • Artykuły
  • Czy sprawdzą się otymistyczne prognozy ZPL?

Czy sprawdzą się otymistyczne prognozy ZPL?

W dniu 31 lipca w Warszawie odbyło się spotkanie przedstawicieli Związku Polskiego Leasingu ( ZPL ). Jednym z głównych tematów obrad było wstępne podsumowanie pierwszego półrocza 2008 r.

O tym, że polski rynek stale rośnie świadczy wzrost usług leasingowych o 18 mld złotych w stosunku do końca 2007 roku. W porównaniu do I półrocza ub. roku jest to przyrost rzędu 16 proc.

Według jednego z wiceprzewodniczących Komitetu Wykonawczego ZPL Andrzeja Krzemińskiego: - ...z fazy boomu gospodarczego Polska przeszła w stan „normalności”, czyli wzrostu na poziomie 15-20 proc. rocznie. Głównymi przyczynami osłabienia koniunktury są: droga ropa naftowa, silna złotówka oraz wzrost płac. Najbardziej odczuły to małe i średnie przedsiębiorstwa, które z reguły są najbardziej podatne na zmiany. Duże firmy jeszcze nie doświadczają tak dotkliwie tych czynników i pełnią rolę stabilizującą, jeśli chodzi o korzystanie z leasingu.Jak mówią przedstawiciele z firm leasingowych jedną z branż, które miały największy wpływ na osłabienie koniunktury, jest segment dużych pojazdów ciężarowych. Nastąpił tu nie tylko spadek nowych zamówień, ale także czasami rezygnacja z tych, już złożonych wcześniej. Nieco lepiej ma się branża aut osobowych, choć i tutaj optymizm z początku roku, odnośnie sprzedaży, już nie jest tak duży.

Branży transportowej daje się we znaki nie tylko drogie paliwo i osłabienie eksportu ze względu na umocnienie złotówki, ale także silna konkurencja cen usług, której nie wytrzymują już słabsze firmy. Kryzys dotknął nie tylko małe podmioty, ale przede wszystkim dużych operatorów logistycznych, którzy dotąd jeździli na granicy opłacalności. Stąd też wiele wcześniej zamówionych pojazdów nie zostało odebranych przez klientów.

ZPL jednak dość optymistycznie patrzy w przyszłość o czym świadczą słowa Wojciecha Nowackiego, jednego z wiceprzewodniczących Komitetu Wykonawczego ZPL – W okresie średnio i długoterminowowym nasza gospodarka nie jest niczym zagrożona. Partycypacja w programach unijnych sprawi, że wiele inwestycji wkrótce ruszy pełną parą... Wtóruje mu Przewodniczący ZPL Mieczysław Groszek - To obecne załamanie być może będzie tylko czasową korektą trendu wzrostowego.Zarząd ZPL zaprezentował statystyki za minione półrocze, jednak przedstawione podsumowanie ma tylko charakter orientacyjny, gdyż nie wszystkie firmy zdążyły nadesłać kompletne dane. Cenną inicjatywą ZPL jest też wprowadzenie jednolitych standardów publikowania danych przez firmy-członków ZPL oraz utworzenie tzw. grupy samochodowej, gdzie publikacje dotyczyłyby nie tylko ilości leaisngowanych aut ale także ich łącznej wartości.

(KM)

Ostatnie artykuły