Filmy

Wynajmujemy coraz więcej!Podobnie jak producenci niektórych środków transportu, również firmy finansujące odnotowują świetne wyniki w sprzedaży usług. Według ostrożnych szacunków obroty w branży finansowej mogą zwiększyć się nawet o 50 procent. Tak dobrej koniunkturze z pewnością sprzyja wiele inwestycji oraz stabilny rozwój gospodarki.

O ile przejście procedur weryfikacyjnych w firmach leasingowych już nie stanowi większych problemów dla przedsiębiorców, o tyle dokonanie wyboru właściwego podmiotu finansującego nasze zakupy nadal może stwarzać trudności. Rynek usług finansowych nieustannie ewoluuje, wzbogacając się o nowe produkty lub korzystne promocje skierowane do określonych branż. Zwykle pod koniec roku można było zaobserwować popyt na wszelkiego rodzaju środki trwałe. Obecnie, jeśli chodzi o środki transportu, przedsiębiorcy częściej dokonują zakupów pojazdów pod konkretne kontrakty, niż tylko ze względów odliczeń podatkowych.
Z danych ZPL, który skupia 33 firmy leasingowe wynika, że w zeszłym roku oddano w leasing ogółem 113 307 pojazdów, tymczasem już w pierwszym półroczu br. firmy leasingowe sfinansowały zakup 76 953 pojazdów. Jeśli podaż samochodów pozostanie na tym samym poziomie, co w pierwszym półroczu 2007, to rok ten będzie bardzo udanym dla leasingu.

Wynajem długoterminowy
Niewątpliwie przyszłością usług finansowych jest wynajem oraz zarządzanie pojazdami – CFM (Car Fleet Management) lub Full Service Leasing. Rynek ten rozwija się bardzo dynamicznie, o czym świadczy udział w rejestracjach nowych pojazdów. Jak podaje „Flota Monitor” w III kwartale br. 17 472 auta znajdują się pod opieką firm z sektora CFM – stanowi to 20 procentowy udział w rynku samochodowym. Firmy z sektora Full Service Leasing (wynajem + zarządzanie flotą pojazdów) zarejestrowały 2793 pojazdy (dane pochodzą od 34 podmiotów z sektora usług finansowych). Liderem w wyłącznym zarządzaniu flotą samochodową jest firma Samset (3999 pojazdy). Oprócz niej w czołówce znajdują się także: Toyota Bielany (1893), Express (1882), LeasePlan Fleet Management (1091). W sektorze Full Service Leasing na pierwszym miejscu znajduje się firma Masterlease, pod opieką, której są 12 498 samochody. Na dalszych pozycjach, jednak również w ścisłej czołówce plasują się firmy: Arval Service Lease Polska (7147), LeasePlan Fleet Management (6680) oraz DaimlerChrysler Fleet Management (5290).
Okazuje się, że udział pojazdów rejestrowanych na potrzeby flot wynosi w Polsce blisko 60 procent. Pojazdy, które cieszą się największym zainteresowaniem klientów flotowych to: Toyota, Opel, Skoda, Ford, Volkswagen, Peugeot, Renault i Fiat (wg IBRM Samar).


Sławomir Wontrucki:Nowi gracze będą pojawiać się na polskim rynku jeszcze przez kilka lat. Równocześnie, zacznie także następować konsolidacja rynku. Tendencją, która pojawi się w najbliższych latach, będzie pozyskiwanie przez firmy CFM klientów indywidualnych i z sektora małych firm.

Dlaczego wynajem
Specjaliści z branży CFM jednym tchem wyliczają zalety wynajmu długoterminowego. Podobno jeszcze więcej zalet ma FSM, wynika to z prostej przyczyny. Podmiot korzystający z tej usługi jest całkowicie odciążony od problemów związanych z zajmowaniem się pojazdami w firmie.
Począwszy od ubezpieczenia po koszty serwisowania i napraw samochodów wszystkim opiekują się pracownicy firm wynajmujących. Również w przypadku kolizji lub w czasie trwania naprawy mają oni obowiązek zapewnić klientowi auto zastępcze.
Firmy zajmujące się wynajmem długoterminowym i zarządzaniem pojazdami kupują dużo i przez to tanio. Klient korzystający z usługi zarządzania parkiem samochodowym może, więc liczyć na to, że jego pojazdy będą należycie obsługiwane i po najkorzystniejszych cenach. Dziś, gdy wiele dużych przedsiębiorstw potrzebuje do prowadzenia działalności kilkadziesiąt lub kilkaset pojazdów, outsourcing zarządzania flotą może być bardzo korzystną propozycją.


Agustín García Gómez:Przy wyborze firmy wynajmu, klienci kierują się w podobnym stopniu ceną, jak i jakością oferowanych usług. Dobra cena przyciąga, zaś dobra usługa przyczynia się do pozyskiwania wiernych klientów.

Doświadczenia z Hiszpanii
Przykłady usług finansowych z branży CFM możemy czerpać z krajów, które już wcześniej poszły tą drogą. Bardzo rozwinięty rynek w tym zakresie jest w Wielkiej Brytanii. Stabilna gospodarka i przepisy podatkowe służą rozwojowi leasingu i wynajmu długoterminowego. Warto jednak zwrócić uwagę na kraje, które częściowo upodobniają się do naszych realiów gospodarczych. Niedawno w Warszawie gościł, na zaproszenie Polskiego Związku Wynajmu i Leasingu Pojazdów i miesięcznika „Forbies”, Augustin Garcia Gómez, przewodniczący Asociación Española de Renting de Vehículos, w skrócie AER (odpowiednik naszego PZWLP). Okazją do przedstawienia warunków wynajmu długoterminowego w Hiszpanii był, odbywający się w Warszawie, Fleet and Leasing Congress. Spotkanie to cieszyło się dużym zainteresowaniem i zgromadziło przedstawicieli firm finansujących oraz klientów flotowych.
Hiszpania w chwili przestąpienia do Unii Europejskiej stała na podobnym stopniu rozwoju co Polska, zarówno w sektorze usług flotowych, jaki i w całej gospodarce. Dziś można powiedzieć, że jest to kraj o dużym potencjale rozwoju gospodarczego, dlatego ich doświadczenia z pewnością przydadzą się polskim specjalistom z branży CFM. W 2006 roku w Hiszpanii zakupiono ogółem 1 953 134 samochody, w tym firmy zajmujące się wynajmem zarejestrowały 185 173 auta. Udział pojazdów flotowych w rynku motoryzacyjnym tego kraju wyniósł 9,48 procent. Patrząc na statystyki AER widać, że hiszpańska gospodarka rozwija się systematycznie, a wraz z nią cały rynek motoryzacyjny.
Struktura klientów flotowych w Hiszpanii jest nieco bardziej rozbudowana niż w Polsce. Duże przedsiębiorstwa stanowią 63 procent udziału w rynku CFM, średnie i małe firmy wypełniają obszar 28 procent, administracja państwowa i osoby fizyczne zajmują odpowiednio 5 i 4 procent udziału rynkowego. Dobrym kierunkiem rozwoju CFM jest obsługa klientów administracji publicznej i sektora komunalnego. Cześć pojazdów służbowych administracji państwowej znajduje się w zarządzaniu firm zewnętrznych.
Na przestrzeni ostatnich lat znacznie poprawił się poziom bezpieczeństwa na hiszpańskich drogach. Klienci korzystający z wynajmu wybierają bogatsze wersje pojazdów wyposażone w więcej systemów bezpieczeństwa. Prawidłowo zarządzana flota samochodowa, charakteryzuje się m.in. tym, że przeglądy samochodów lub wymiana opon następuje w ściśle określonych terminach, ujętych w harmonogramie obsługi serwisowej.

Rynek wynajmu w Hiszpanii 1985–2006

Źródło: AER

(MB)

Ostatnie artykuły