Filmy

Opony, a bezpieczeństwo jazdy

Biorąc pod uwagę klimat w jakim mieszkamy nie trzeba tłumaczyć, iż zmiany aury mają wpływ na komfort jazdy.
Dbając o bezpieczeństwo własne, pasażerów i innych uczestników ruchu drogowego musimy mieć na uwadze stan opon. W związku z powyższym warto nie tylko kontrolować ich zużycie, ale też pilnować regularnych wymian sezonowych. Kierowcy, którzy preferują opony całoroczne nie muszą dokonywać wymian sezonowych, aczkolwiek ich obowiązkiem jest zakup nowych w momencie, kiedy zużycie ogumienia jest zagrożone. Co przez to rozumieć? Przede wszystkim mamy na myśli zużycie bieżnika. Te w bardzo dobrym lub dobrym stanie mają głęboki bieżnik, który nie tylko świadczy o tym, iż są niezużyte, ale też owe głębokie bieżniki odpowiadają za poprawne odprowadzanie wody, jak również dobrej przyczepności opon do podłoża. Używając opon letnich i zimowych trzeba pamiętać o dwóch ważnych sprawach, a mianowicie o regularności wymiany pod kątem danego sezonu, jak także zużycia. Wiadomo, że sezonowe nie niszczą się tak szybko jak całoroczne. Wnika to z faktu, że te drugie użytkujemy przez cały rok, dlatego częściej i dłużej narażone są na kontakt z różnorakim podłożem, w tym też o różnej porze roku. Jakość zupełnie nowych opon także ma znaczenie. W tej chwili na rynku jest mnóstwo firm trudniących się sprzedażą ogumienia do różnorakich pojazdów. Chcąc kupić naprawdę dobrej jakości produkt warto zasięgnąć opinii w sieci. Internauci chętnie wymieniają się informacjami, oraz polecają godnych uwagi sprzedawców. Bez względu na to czy chcemy kupić opony letniepony letnie, zimowe czy całoroczne bez problemu je nabędziemy. Oprócz różnego rodzaju ogumienia można nabyć szereg innych niezbędnych produktów z kategorii motoryzacji. Oczywiście sprawdzonych i zaufanych firm nie brakuje. Dlatego też w następnej kolejności miłośnicy zakupów przez internet bardzo często nabywają opony na profesjonalnych i godnych polecenia witrynach

Statystyki dotyczące opon
Czy Polacy dbają o jakość opon w swoich pojazdach? Biorąc pod uwagę statystyki bywa z tym różnie. Są tacy właściciele samochodów, którzy na tym punkcie są uczuleni. Nie dość, że kontrolują stan opon, to dodatkowo po każdej wymianie na kolejny sezon poddają opony dokładnemu oczyszczeniu i konserwacji. Do tego dochodzi prawidłowe przechowanie i w ten sposób zaoszczędzają na pieniądzach i ewentualnych przykrych niespodziankach na drodze. Druga grupa kierowców to tacy, którzy mówiąc kolokwialnie jeżdżą tak długo, aż uwagę na tzw. łyse opony zwróci im funkcjonariusz policji. W gorszych przypadkach dochodzi do mniejszych lub większych w skutkach wypadków, które dopiero uświadamiają kierowcom, jak duże znaczenie w kwestii bezpieczeństwa ma stan opon. Generalnie mówiąc wiele osób użytkuje opony do momentu, kiedy bieżnik jest prawie niewidoczny. Takie opony zupełnie nie spełniają swojego zadania, oraz nie zapewniają żadnego bezpieczeństwa jazdy. Pocieszające jest jednak to, iż kierowcy coraz bardziej doglądają kwestii opon, a co za tym idzie zmniejsza się ilość wypadków, których głównym powodem są tzw. łyse opony.

Uświadamianie młodych kierowców
O tym jak istotne jest posiadanie bezpiecznych opon w swoim pojeździe powinno się uświadamiać już młodych kierowców. Starsi zazwyczaj częściej mają to na uwadze, ale z młodszymi kierowcami bywa różnie. Można powiedzieć, że skupiają się na szeregu innych także ważnych sprawach, ale bywa, że zapominają o sprawdzaniu opon. Bycie kierowcą czy właścicielem pojazdu zobowiązuje do wielu rzeczy. Najważniejszą jest zapewnienie bezpieczeństwa sobie, naszym pasażerom i innym uczestnikom ruchu drogowego. Zużyte opony mogą być przyczyną naprawdę poważnych konsekwencji, które zupełnie zmienią życie. Dlatego nie warto ryzykować. Musimy pamiętać, że oprócz szeregu innych ważnych części w aucie, to właśnie opony bardzo często są decydujące. To od nich zależy komfort podróżowania o każdej porze roku i w każdych warunkach pogodowych. To od nich bardzo często zależy nasze zdrowie i życie.

Ostatnie artykuły