Filmy

Toyota Yaris - model 2017

Toyota opracowała nową wersję Yarisa, który otrzymał nowy projekt nadwozia i wnętrza oraz nową paletę kolorów. Kabina wygląda nowocześniej, do jej wykończenia użyto nowych kolorów i rozwiązań stylistycznych. We wszystkich wersjach wyposażenia z wyjątkiem podstawowej, pomiędzy przeprojektowanymi zegarami jest umieszczony kolorowy wyświetlacz wielofunkcyjny TFT. Zmiany objęły 900 przeprojektowanych części, kosztowały 90 milionów euro i znacząco wykraczają poza standardowy face lifting, wpływając na styl, osiągi i bezpieczeństwo samochodu.

Sukces Toyoty Yaris
Toyota Yaris jest najpopularniejszym samochodem marki w Polsce i w całej Europie, który systematycznie zwiększa swój udział w segmencie B. W ubiegłym roku jego sprzedaż na kontynencie wzrosła o 6,5 procent do ponad 208 tys. egzemplarzy.

W 2016 roku Yarisa wybrało 18 procent klientów indywidualnych zainteresowanych autami miejskimi, czyniąc go numerem 1 w tej części rynku w Polsce. Udział modelu w segmencie B wynosi 16 procent – to 2. najczęściej wybierany samochód miejski w kraju. Yaris jest też 5. najchętniej kupowanym samochodem na polskim rynku. Od wprowadzenia tego modelu do salonów sprzedano w Polsce 225 tys. egzemplarzy.

Nowy 1.5-litrowy silnik benzynowy
Silnik 1.33 l został zastąpiony przez silnik benzynowy 1.5 l, spełniający rygorystyczną normę Euro 6c, zgodnie z nowym standardem testowania zużycia paliwa i emisji spalin w rzeczywistych warunkach RDE. W porównaniu do poprzednika jednostka ta ma o 10 procent więcej mocy i momentu obrotowego, jest przy tym o 12 procent oszczędniejsza i ma najniższą w tej klasie emisję CO2 (od 75 g/km). Produkcję nowego silnika wdrożono w Toyota Motor Industries Poland w ramach wartego 150 milionów euro programu inwestycji produkcyjnych Toyota Motor Europe.

Wolnossący silnik o pojemności 1496 cm3 ma moc 111 KM (82 kW) i moment obrotowy 136 Nm przy 4400 obr./min. W porównaniu do jednostki 1.33 l, nowa jednostka rozpędza auto od 0 do 100 km/h o 0,8 sekundy szybciej (11,0 zamiast 11,8). Przy wyprzedzaniu na piątym biegu od 80 do 120 km/h zyskujemy ponad jedną sekundę (17,6 zamiast 18,8 s). Inżynierom Toyoty udało się osiągnąć sprawność silnika 1.5 l na poziomie aż 38,5 procent, co kwalifikuje go do ścisłej rynkowej czołówki. Wynik ten uzyskano, stosując wysoki stopień sprężania 13,5:1, chłodzony układ recyrkulacji spalin (EGR) oraz rozszerzony system zmiennych faz rozrządu, umożliwiający przechodzenie z cyklu Otto do cyklu Atkinsona dla zapewnienia optymalnej sprawności w różnych warunkach jazdy.

Dopracowany napęd hybrydowy
W modelu hybrydowym projektanci skupili się na jeszcze cichszej jeździe, szczególnie podczas przyspieszania. Udało się to osiągnąć dzięki nowym mocowaniom silnika, ogranicznikowi przechyłów, przednim półosiom, ramie pomocniczej oraz zmodyfikowanemu układowi dolotowemu powietrza. Oprócz tego w układzie wydechowym zastosowano nowy tłumik pośredni. Przeprojektowane mocowania silnika, amortyzatory i elektrycznie sterowany układ kierowniczy poprawiły komfort jazdy i precyzję prowadzenia. Uzyskano też szybszą reakcję pojazdu na polecenia kierowcy podczas pokonywania zakrętów.

Tryb elektryczny przez ponad 50% czasu jazdy
Toyota wdraża inteligentne narzędzie do gromadzenia danych, które ułatwi europejskim sprzedawcom demonstrowanie klientom, jak działa napęd hybrydowy i jakie rzeczywiste korzyści przynosi. System DRIVECO zbiera podczas jazd próbnych dane o pokonanej odległości, czasie i średniej prędkości, a także o tym, jaka część trasy została przejechana w elektrycznym trybie EV, bez zużywania paliwa i emitowania spalin. Do tej pory badanie objęło 900 Yarisów Hybrid, które pokonały ponad pół miliona kilometrów w różnych warunkach. Analiza wyników wykazuje, że samochody poruszały się w trybie EV średnio przez ponad 54% czasu, osiągając rzeczywiste średnie zużycie paliwa 5,0 l / 100 km. DRIVECO jest już używany w modelach hybrydowych Toyoty w siedmiu krajach Europy, a programy pilotażowe zaplanowano w dziewięciu kolejnych.

Toyota Safety Sense w standardzie
Pakiet systemów bezpieczeństwa czynnego Toyota Safety Sense jest dostępny we wszystkich wersjach Yarisa. Pakiet obejmuje system ochrony przedzderzeniowej PCS z funkcją automatycznego hamowania awaryjnego (AEB), automatyczne światła drogowe (AHB) i funkcję ostrzegania o niezamierzonej zmianie pasa ruchu (LDA), a także, w średnich i wyższych wersjach wyposażenia, funkcję rozpoznawania znaków drogowych.

Wygląd nadwozia
Nowy projekt przodu i tyłu ma mocniej zarysowaną strukturę z naciskiem na linie poziome, podkreślające niskie położenie środka ciężkości. Przeprojektowano też obudowy zintegrowanych świateł przeciwmgielnych. Lampy LED do jazdy dziennej wyposażono w światłowody. Zaprojektowane na nowo lampy z tyłu rozciągają się od błotników aż na pokrywę, która także ma nowy wygląd. Zależnie od wersji wyposażeniowej, tylne lampy mogą mieć światła stop z diodami LED oraz światła pozycyjne ze światłowodami.

Paletę kolorów nadwozia Yarisa uzupełniono o dwa nowe – Nebula Blue i Tokyo Red, zwiększając liczbę dostępnych odcieni do 10. W ofercie pojawiły się trzy nowe wzory kół: 15-calowe srebrne kołpaki, wieloramienne 15-calowe obręcze ze stopów oraz polerowane 16-calowe koła.

Wnętrze
Zmiany we wnętrzu objęły nowe kolory i detale wykończenia oraz nowe wzory tapicerki, a także bardziej ergonomiczny projekt deski rozdzielczej. Zestaw przyrządów na tablicy rozdzielczej ma nowy układ z dwoma analogowymi wskaźnikami po bokach nowego kolorowego wyświetlacza wielofunkcyjnego o przekątnej 4,2 cala. Trójramienna kierownica ma nowy, ciekawy wygląd dzięki wstawkom w kolorze Piano Black. Inne zmiany obejmują nowe nawiewy, błękitne podświetlenie wskaźników oraz łatwiejsze i wygodniejsze w użyciu sterowanie różnymi funkcjami za pomocą ekranu multimedialnego i przycisków na konsoli centralnej.

W wersji podstawowej szara tablica rozdzielcza komponuje się z nową tapicerką z czarnej tkaniny o wyróżniającym się deseniu. W wersji Premium tkanina tapicerki ma fakturę o kolorze przechodzącym od czerni do szarości, zaś tablica przyrządów i miękkie, górne wykończenie drzwi są ciemnoszare i mają fakturę skóry. W wersji Premium z pakietem Style tę samą tapicerkę połączono z czarnym wykończeniem tablicy przyrządów i drzwi.

Nowe wersje: Selection i Dynamic
W ubiegłym roku na rynek trafiła limitowana edycja Selection, która cieszy się ogromną popularnością. Obecnie zyskuje ona status odrębnej wersji wyposażenia, która wprowadza większy wybór kompozycji kolorystycznych nadwozia. Opcja ta została stworzona z myślą o młodszych klientach, dla których ważny jest styl i indywidualny charakter. Cztery odsłony – na początku Selection Sapphire i Selection Passion, a od lata tego roku Selection Pure i Selection Platinium – będą łączone z kontrastowym, czarnym wykończeniem dachu i innych wybranych elementów.

W nowej wersji Dynamic znajdziemy błyszczący, czarny grill, tylne lampy zespolone LED, tylny spojler, nowe 16-calowe obręcze kół ze stopów lekkich (w wersji hybrydowej), chromowany pas wzdłuż dolnej krawędzi okien oraz chromowane wykończenie nakładek drzwi. W kabinie czarna tapicerka wykonana jest częściowo ze skóry, a wyloty nawiewów ozdobiono satynowo chromowanymi ramkami.

W wersji Selection kolorystyka wykończenia wnętrza jest dopasowana do kolorów nadwozia: niebieski towarzyszy połączeniu niebieskiego i czarnego lakieru, burgund – czerwonego i czarnego, ciepły szary – brązowego i czarnego, zaś czarny – białego i czarnego. Detale kolorystyczne obejmują tablicę przyrządów i wykończenie drzwi, a także wstawki w oparciach foteli oraz krawędzie oparć i siedzeń. W wersji Dynamic wnętrze jest czarne, z częściowo skórzaną tapicerką.

Ostatnie artykuły