Filmy

Polska premiera Volvo S90 i V90

11 marca w warszawskim centrum Expo XXI spotkali się przedstawiciele mediów i branży motoryzacyjnej, aby uczestniczyć w polskiej premierze dwóch najnowszych modeli Volvo: S90 i V90. Oba samochody nadal stoją na targach motoryzacyjnych w Genewie. Pierwszy z nich miał tam premierę europejską, drugi - światową. My jesteśmy pierwszym krajem, który ma swoją „narodową” premierę.

Doniosłość spotkania podkreśliła swoją obecnością Pani Ambasador Szwecji w Polsce Inga Eriksson Fogh. W swoim wystąpieniu podkreślała korzenie i szwedzki design marki. Wspomniała także m.in. swój pierwszy samochód Volvo z lat 80. XX w. Premierę uświetnił też koncert Sławomira Uniatowskiego. Niektórzy goście mieli okazję, by sobie potańczyć. Jednocześnie cały czas nie brakowało chętnych, by zasiąść w nowych samochodach. I tak było do samego końca imprezy.

Marka Volvo liczy niemal 90 lat. Obecnie jest w trakcie szybkich zmian. Po zaprojektowanym od nowa flagowym SUV-ie XC90, przyszedł czas na dwa kolejne modele. Brakowało trochę w ofercie dużej limuzyny, mogącej być alternatywą dla konkurencji. Teraz prezesi banków, menedżerowie i wszyscy pozostali zwolennicy obszernych limuzyn mają większy wybór – poszerzony o S90. Także duże kombi, sięgające do historii marki, czyli chociażby serii 240 czy 740 i 760, budziło spore zainteresowanie.

Już na pierwszy rzut oka widać, że Volvo S90 nie jest kontynuacją modelu S80. To samochód zbudowany od nowa. Wnętrze przypomina to znane z nowego modelu XC90, ale przystosowano je do nadwozia luksusowego sedana. Tak jak XC90, także w S90 zastosowano przednie światła LED z charakterystycznym motywem a la „młot Thora”. Niskie nadwozie wpisuje się w trend budowania czterodrzwiowych sedanów o proporcjach coupe. Styliści poświęcili wiele uwagi detalom. We wnętrzu S90 znajdziemy przeszycia z prawdziwej skóry, eleganckie metalowe wstawki, czy piękne kratki nawiewu powietrza umieszczone po obu stronach pionowego ekranu dotykowego.

Volvo V90 to samochód, który czerpie z wieloletniego doświadczenia szwedzkiej marki w projektowaniu rodzinnych kombi. Wyposażono go w najbardziej zaawansowany na rynku pakiet wspomagający bezpieczeństwo jazdy. Żadne inne auto w tym segmencie nie posiada w wersji podstawowej bardziej rozbudowanych funkcji wspomagania bezpieczeństwa aktywnego. Auto wyposażono m.in. w technologię City Safety wzbogaconą o nową funkcję. System sam rozpoznaje znajdujące się na drodze duże zwierzęta, takie jak łosie, jelenie, czy konie, a następnie hamuje jadące auto.

Również od strony własności jezdnych V90 to niezwykle dopracowane auto. Praca bez wytchnienia najlepszych szwedzkich inżynierów przyniosła budzące szacunek efekty. Doskonale zestrojone zawieszenie w układzie wielowahaczowym daje wrażenia z jazdy, które najlepiej oddają dwa słowa: kontrola i przewidywalność.

Volvo S90 dostępne będzie w polskich salonach od początku wakacji, a limuzyna V90 około miesiąc później.


Ostatnie artykuły