Filmy

Lexsus - podsumowanie roku

Zakończył się kolejny rok, bardzo pozytywny dla marki Lexus w Polsce.

Historia sprzedaży Lexusa w Polsce sięga 1997 roku, gdy dwóch nabywców znalazł Lexus GS. Debiut pierwszego modelu LS w roku 1989 był narodzinami marki Lexus., ale na szczególne wyróżnienie zasługują modele hybrydowe Lexusa, których historia zaczęła się od RX400h – wprowadzonego w Polsce w 2005 roku oraz GS450h – w roku 2006 i LS600h – w roku 2007. Kolejne lata to RX450h, CT200h i po raz pierwszy w modelu IS – IS300h. Lexus jest jedyną marką oferującą napęd hybrydowy we wszystkich swoich modelach.

Układ hybrydowy (Lexus Hybrid Drive) łączy w sobie najwyższe osiągi przy znacznym obniżeniu zużycia paliwa oraz zmniejszeniu emisji związków toksycznych.
Naszym nadrzędnym celem jest zadbanie o to, by pojazdy Lexus dostarczały swym użytkownikom wyjątkowych wrażeń: z jednej strony niespotykany w segmencie premium poziom ekonomii i ekologii, z drugiej – doskonałe osiągi, moc i wyrafinowanie.

W ubiegłym – 2013 roku - sprzedano o 50% więcej Lexusów niż w roku 2012! Bilans zamknęliśmy na poziomie 882 aut. W tej ilości największym zainteresowaniem cieszył się Lexus IS – 409 aut, którego kolejna generacja weszła na rynek w połowie roku. Tym większy jest to sukces, gdyż w całym 2013 udział modelu IS w segmencie D Premium wyniósł 11,28 % (od początku sprzedaży nowego modelu – czyli od czerwca 2013 udział ten wyniósł 18,15% co dało mu drugie miejsce w segmencie).

Sporo się działo w Lexusie w 2013 roku: najważniejszym wydarzeniem była premiera IS , także z samochodem w wersji hybrydowej. Agresywne i śmiałe linie nadwozia, komfortowa i doskonale wykończona kabina, osiągi spowodowały duże zainteresowanie klientów. Ich wybór został potwierdzony licznymi nagrodami i pozytywnymi ocenami - Lexus IS300h według szacunków Eurotaxu na rynku polskim będzie miał najlepszą w swojej klasie wartość rezydualną po okresie 3 lat i 120 000 km przebiegu. Ma także najniższe w klasie koszty utrzymania oraz jest liderem w swojej klasie pod względem efektywności energetycznej : emisję CO2 od 99 g/km w połączeniu z mocą zespołu napędowego 223KM i zużyciu paliwa 4,3 l/100 km. Żaden inny luksusowy sedan w segmencie D, czy to z silnikiem benzynowym, czy diesla, a nawet z napędem hybrydowym, nie jest w stanie osiągnąć tak doskonałego rezultatu.

Lexus IS zdobył także maksymalną ilość pięciu gwiazdek w teście Euro NCAP.
W lipcu – na torze Poznań gościliśmy jednego z najbardziej znanych kierowców - Bena Collinsa, który zapraszał do wspólnego testu gości i za kierownicą Lexusa pokazał jakie naprawdę możliwości drzemią pod maską IS-a.
Model GS – to sprzedaż na poziomie 174 samochodów. Ten elegancki sedan o sportowym nadwoziu ma w ofercie silniki benzynowe o pojemności 2,5 oraz 3,5 l oraz dwa systemy hybrydowe 450h i 300h. Ten ostatni – GS300h pojawił się w salonach pod koniec roku i uzupełnił ofertę modelową.

Niemiecki magazyn motoryzacyjny Auto Bild nagrodził Lexusa GS 450h tytułem Mistrza Utrzymania Wartości Rynkowej (Value Champion) 2013. Wyznaczeni przez magazyn eksperci ze Schwacke1 oceniali samochody pod kątem bezwzględnej i procentowej utraty początkowej wartości po czterech latach (użytkowania). Lexus GS 450h okazał się bezdyskusyjnym liderem swojego segmentu.

Magazyn Ward’s Auto nagrodził Lexusa GS450h za najlepsze wnętrze. Lexus GS 450h jest najbardziej wyrazisty, od satynowych, metalowych akcentów po egzotyczny bambus z doskonale wykonaną z najwyższej jakości materiałów tapicerką.

Bogaty wyposażony a jednocześnie powściągliwy. Podświetlenie i poziom rzemiosła w kabinie nie pozostawiają wątpliwości, że Lexus podnosi poprzeczkę dla luksusowych wnętrz.

Sprzedaż pozostałych modeli to: RX - 146, CT200h – 120, LS – 30, , ISF – 2.

Do nagród i wyróżnień należy zaliczyć również test ADAC, który wskazał - jako najlepszy - system Lexus Advanced Pre - Crash Safety (A-PCS) – Zaawansowany System Ochrony Przedzderzeniowej. Bardzo znacznie ogranicza ryzyko obrażeń pieszych i w większości przypadków pozwala ochronić ich życie. Te wyniki zostały podane po ostatnich testach przeprowadzonych przez ADAC dotyczących aktywnej ochrony pieszych.
W roku 2013 J.D. Power and Associates ogłosił, że Lexus przewodzi też luksusowym markom odnośnie satysfakcji klientów w procesie sprzedaży. Lexus zdobył również najwyższe wyróżnienia w dwóch kategoriach na rok 2013 przyznawane przez ALG Awards Residual Value: LS 460 flagowy sedan zwyciężył w klasie samochodów Executive Premium, zaś Lexus GS350 Sport Sedan w klasie Sportowych Sedanów Premium.

Warto wspomnieć o innowacjach, jakie otrzymały poszczególne modele Lexusa: Lexus HotSpot – interaktywna, wyskokoprzepustowa łączność z Internetem, która pozwala na równoczesne korzystanie w kabinie z 5 urządzeń Wi-Fi, z możliwością ich współpracy ze sobą. Dwie osobne anteny 3G zapewniają doskonałą łączność nawet przy dużej prędkości jazdy. Komunikacja odbywa się w systemie 3G i 2G z aktualizacją oprogramowania poprzez sieć. System dostępny jest w modelach IS, GS, CT i RX.
Lexus LS został wyposażony w pierwszy na świecie układ Climate Concierge, w sposób kompleksowy nadzorujący klimat w kabinie.
Nowo wprowadzony układ Climate Concierge daje każdemu z podróżujących modelem LS niespotykane dotąd możliwości uzyskania komfortu cieplnego. Najnowocześniejszy na świecie sterownik układu nadzorującego klimat w kabinie łączy wszystkie zalety wielostrefowej automatycznej klimatyzacji, znanej z dotychczasowej generacji flagowego Lexusa, z możliwością integralnego sterowania podgrzewaniem i chłodzeniem siedzeń oraz podgrzewaniem kierownicy.
 
Lexus przygotowuje się do startów w wyścigach GT - zbudowany na bazie koncepcyjnego Lexusa LF-CC bolid będzie brał udział w wyścigach Super GT. Nowy, hybrydowy samochód będzie rywalizował w klasie GT500 i zastąpi Lexusa SC430, dotychczas występującego w tych wyścigach. To jedyny Lexus wchodzący do zespołów wyścigowych z dużymi szansami na zwycięstwo.

Końcówka roku przyniosła zapowiedzi kolejnych modeli – odnowiony CT200h na wiosnę, mały SUV – LF-NX, który na polskim rynku pojawi się na jesieni a zimą sportowe coupe RC, którego wersja ze znaczkiem F pokazana zostanie na salonie w Detroit już za kilka dni.
Przedłużono także kontrakt z Agnieszką Radwańską - Numer 5 na światowej liście WTA - Agnieszka Radwańska będzie w roku 2014 miała do dyspozycji najnowsze modele Lexusa. Logo Lexus pojawi sie na tenisowym stroju Agnieszki podczas wszystkich turniejów Wielkiego Szlema, Masters oraz w czasie wybranych turniejów rangi Premier i Premier Mandatory.

Bardzo istotnym faktem jest wzrost udziału w sprzedaży modeli z napędem hybrydowym – z 55% w roku 2012 do 61% w roku 2013. Lexus jako pierwsza marka luksusowa wprowadziła system hybrydowy do seryjnej produkcji, a obecna światowa sytuacja gospodarcza potwierdza, jak dalekowzroczne były te rozwiązania.

Ostatnie artykuły