Filmy
  • Artykuły
  • Kiedy kierowca otrzyma zwrot składki OC

Kiedy kierowca otrzyma zwrot składki OC

Postanowiłeś sprzedać samochód? A może chcesz wyrejestrować uszkodzony lub skradziony pojazd? Czy wiesz że w takich sytuacjach możesz ubiegać się o zwrot składki OC?

Przeczytaj jak otrzymać z powrotem pieniądze za niewykorzystany okres ochrony ubezpieczeniowej:

Człowiek najpierw mocno się stara aby kupić najtańsze ubezpieczenie OC dla swojego auta, a potem się okazuje, że niepotrzebnie się tak starał bo np. pojazd został skradziony lub kierowca dostał ofertę pracy za granicą i postanowił szybko sprzedać samochód. W takich sytuacjach można starać się o zwrot składki OC. Jak to wygląda?

Sprzedajesz auto? Jeśli chcesz otrzymać zwrot składki, to...
...przemyśl jak skonstruować umowę kupna-sprzedaży. Masz prawo otrzymać zwrot składki pod warunkiem, że nowy nabywca auta wypowie zawartą przez ciebie umowę OC. To nowy właściciel musi zrezygnować z ubezpieczenia, gdyż z chwilą zakupu pojazdu przeszły na niego prawa i obowiązki zbywcy. Nie ma on jednak takiego obowiązku. Sprzedając samochód możesz wliczyć koszt OC w koszt pojazdu i przekazać ją sprzedającemu z chwilą podpisania umowy. Możesz również dogadać się co do wypowiedzenia umowy ubezpieczenia OC, tak abyś mógł uzyskać zwrot składki za niewykorzystany okres ochrony. Umowy słowne trudno będzie wyegzekwować, dlatego najlepiej zawrzeć w umowie kupna-sprzedaży punkt dotyczący wypowiedzenia polisy.

Ukradli ci auto? Możesz otrzymać zwrot składki OC!
W przypadku kradzieży czy kasacji auta podstawą do otrzymania zwrotu składki OC jest wyrejestrowanie samochodu. Kradzież auta trzeba zgłosić na policji, aby otrzymać zaświadczenie, które potwierdzi zgłoszenie kradzieży. Po dostarczeniu niezbędnej dokumentacji otrzymasz zaświadczenie które należy dostarczyć ubezpieczycielowi. Umowa ubezpieczenia OC zostaje w tym momencie rozwiązana, a kierowca odzyska pieniądze za niewykorzystany okres ubezpieczenia.

Jak przelicza się zwrot składki OC?
Do ostatniej nowelizacji ustawy (ważnej od 1 stycznia 2012 roku) zwrot składki przysługiwał za każdy niewykorzystany pełny miesiąc. Oznaczało to że niewykorzystane 110 dni umowy ubezpieczeniowej kierowca otrzymał zwrot za 3 miesiące (92 dni). Obecnie zwrot składki przysługuje za każdy dzień niewykorzystanego okresu ubezpieczenia tj. w powyższym przykładzie 110 dni. Zwrot w przypadku rozwiązania umowy ubezpieczenia następuje niezwłocznie (nie później niż 14 dni od momentu rozwiązania umowy), a więc nie musisz występować w tym celu z żadnym wnioskiem.

ipolisa.pl

Ostatnie artykuły