Filmy

Toledo powrócił!

Seat Toledo jest jednym z najpopularniejszych modeli SEAT-a od 1991 roku. To wtedy na wystawie Barcelona Motor Show zadebiutowała pierwsza generacja tego średniej wielkości sedana. Po włączeniu firmy SEAT do Grupy Volkswagena Toledo był pierwszym modelem, w którym zastosowano nową technologię koncernu z Wolfsburga.

W 1992 roku SEAT był jednym z głównych sponsorów Igrzysk Olimpijskich w Barcelonie, a w centrum uwagi znów znalazło się stoisko Toledo, który był oficjalnym samochodem Igrzysk.
Pierwszy Toledo, zaprojektowany przez Italdesign Gugiaro w Turynie, zapracował na swoją dziś już niemal legendarną reputację samochodu szczególnie przestronnego i niedrogiego. Choć przy długości 432 cm w żadnym razie nie jest to wielkie auto, uchodziło ono za niezwykle przestronne. Nadzwyczaj praktycznym rozwiązaniem okazało się także zastosowanie w sedanie ogromnej tylnej klapy.
Gdy 26 września 1995 roku Jego Królewska Mość Książę Felipe de Barbon zjeżdżał z linii montażowej w Martoell 10-milionowym SEAT-em, zaszczyt ten spotkał jeden z egzemplarzy Toledo. W tym samym roku pojawił się pierwszy Toledo TDI z silnikiem wysokoprężnym i wtryskiem bezpośrednim.

Na wystawie Paris Motor Show w październiku 1998 roku, SEAT przedstawił drugą generację Toledo. Ponownie wybrano trój bryłową sylwetkę, jednak tym razem z tradycyjną pokrywą bagażnika. Dysponując pojemnością 500 litrów, drugi Toledo także oferował ogromną przestrzeń bagażową.
Kolejny raz na jego stylistykę znaczny wpływ miał Giorgetto Giugiaro. Nowy model posiadał jednak również kilka typowych dla marki cech stworzonych przez SEAT Design, np. logo SEAT zamontowane na ciemnej osłonie chłodnicy czy poziome wloty powietrza po obu stronach. Ogólnie rzecz biorąc, Toledo II miał bardziej płynne linie i robił wrażenie łagodniejszego niż jego kanciasty poprzednik z poziomymi elementami.

Gdy SEAT kończył wytwarzanie Toledo II w 2004 roku, liczba wyprodukowanych egzemplarzy dwóch generacji przekraczała 860 000. W latach 2004-2009 produkowany był oparty na modelu SEAT Altea, Toledo III o wysoko poprowadzonej linii dachu i zaokrąglonym tyle. Ten liczący 446 cm długości model, oferujący od 500 do 1400 litrów przestrzeni ładunkowej, podtrzymując dobrą reputację Toledo jako wyjątkowo przestronnego pojazdu.

Nowy sedan SEAT-a lepiej niż kiedykolwiek łączy design z walorami użytkowymi, dynamikę z ekonomicznością oraz wysoką jakość. Dzięki dużej ilości miejsca, wysokiej uniwersalności oraz doskonałej relacji ceny do osiągów nowy Toledo przemawia do Klientów. Osób szukających praktycznego i niedrogiego sedana wysokiej jakości dla całej rodziny, która nie chce rezygnować z nieprzeciętnej stylistyki i przyjemności z dynamicznej jazdy.

Nowy Toledo to dojrzałe auto: przy długości 4,48 metra posiada duże i szerokie piąte drzwi. Po ich otwarciu oczom ukazuje się przedział bagażowy o pojemności 550 litrów, który można powiększyć do zdumiewających 1490 litrów po złożeniu składanej tylnej kanapy. Tak więc pod względem możliwości przewozowych Toledo może się równać z wieloma autami w wersji kombi. Stosunkowo duży rozstaw osi 2 602 milimetrów (o 80 mm więcej niż w przypadku Toledo II) sprzyja uzyskaniu przestronnego wnętrza i wystarczającej ilości miejsca na nogi wszystkich pasażerów, a szerokie drzwi gwarantują łatwe wsiadanie i wysiadanie.

Jak przystało na całkowicie nowy model, Toledo wyposażono w najnowsze silniki i skrzynie biegów wykorzystywane w Grupie Marek Volkswagena. Topowe wersje posiadają bardzo ekonomiczne jednostki benzynowe TSI i wysokoprężne TDI z układem Common Rail, zaś najmocniejszy silnik benzynowy łączony jest z 7-biegową, zautomatyzowaną i 2-sprzęgłową skrzynią DSG. Jednostki benzynowe oferują moc maksymalną w zakresie od 55 kW (75 KM) do 90 kW (122 KM).

Wersja Ecomotive wyróżnia się emisją CO2 na poziomie 116 gramów na kilometr. Natomiast w połączeniu z silnikiem wysokoprężnym TDI, który dostarcza 77 kW (105 KM) z 1,6 litra pojemności, wersja E-Ecomotive może pochwalić się zużyciem paliwa o wartości 3,9 litra na 100 kilometrów i emisją 104 gramów CO2 na kilometr. W 2013 roku SEAT poszerzy ofertę silników TDI w Toledo o wersję 90-konną.

motoleasing.pl / Iberia Motor Company

Ostatnie artykuły