Filmy
  • Artykuły
  • Siódma generacja Passata już w polskich salonach

Siódma generacja Passata już w polskich salonach

To już siódma generacja tego, sprzedawanego od 1973 r. modelu. Z liczbą ponad 15 mln sprzedanych egzemplarzy, Volkswagen Passat jest jednym z najpopularniejszych samochodów na świecie. Najnowsza jego wersja jest najoszczędniejszym Passatem w historii - średnie zużycie paliwa 4,2 l/100 km, wyposażony w innowacje typu; rozpoznawanie zmęczenia kierowcy, awaryjne hamowanie w mieście, system rozpoznający znaki drogowe, asystent świateł drogowych Light Assist/Dynamic Light Assist, system ostrzegający przy zmianie pasa ruchu Side Assist. Spektrum innowacyjnych technologii wprowadzonych do Passata osiągnęło taki poziom, jaki dotychczas spotykany był tylko w samochodach klasy wyższej i luksusowej.

Lepsza widoczność
O światła drogowe kierowca nie musi już się troszczyć; jeżeli pozwala na to ruch innych pojazdów, są one zawsze włączone. W połączeniu z seryjnymi reflektorami H7, Passat automatycznie zmienia światła w zależności od tego, czy przed nim lub z naprzeciwka jedzie samochód. Ten opcjonalny asystent świateł drogowych nazywa się Light Assist. Jeżeli Passat posiada reflektory bi-ksenonowe, światła drogowe są zapalone przez cały czas i przesłaniane tylko w pewnych miejscach tak, aby nie oślepiać innych uczestników ruchu. Ten wariant asystenta świateł drogowych nosi nazwę Dynamic Light Assist. Oba systemy uaktywniają się przy prędkości powyżej 60 km/h. Podobnie jak Phaeton czy Touareg, Passat ostrzega kierowcę przed pojazdami znajdującymi się w martwym polu (Side Assist). Dzięki umieszczonej z przodu kamerze nowy Volkswagen rozpoznaje znaki drogowe i wyświetla je na ekranie komputera pokładowego. Oprócz znaków ograniczenia prędkości, system rozpoznaje również, w miarę technicznych możliwości, zakazy wyprzedzania i informuje
o nich kierowcę.

Wyższa jakość, lepsze wyciszenie
Najnowsze technologie oraz jeszcze lepsza jakość wykończenia i materiałów wyróżniają nowego Passata spośród konkurencji. Wysokiej jakości materiałów, nowych foteli, poszycia drzwii nastrojowego oświetlenia we wnętrzu nie można nie zauważyć. Zmodyfikowana konsola środkowa oraz nowe aplikacje na tablicy rozdzielczej nadają wnętrzu szlachetności.

Nowy Passat jest ekstremalnie cichy. Materiały wygłuszające, wbudowane w kokpit i drzwi, tłumią odgłosy zewnętrzne oraz odgłosy silnika. Ponadto w przedniej szybie, i opcjonalnie w przednich szybach bocznych, zastosowano nową folię izolującą akustycznie, która jeszcze lepiej wygłusza wnętrze.

Większe bezpieczeństwo
Już poprzednik nowego Passata otrzymał 5 gwiazdek w teście zderzeniowym EuroNCAP. Takie elementy, jak sygnalizacja niezapiętych pasów na tylnej kanapie oraz przednie zagłówki z dodatkową regulacją w poziomie (seryjne od Comfortline) jeszcze bardziej poprawiają bezpieczeństwo. Nowe zagłówki dla kierowcy i przedniego pasażera redukują np. ryzyko urazu odcinka szyjnego kręgosłupa. Nowe systemy wspomagania kierowcy, takie jak np. Side Assist, również w znacznym stopniu wpływają na poprawę bezpieczeństwa. System rozpoznający zmęczenie kierowcy najpóźniej po czterech godzinach ciągłej jazdy, sygnałem akustycznym i optycznym, przypomni o konieczności zrobienia krótkiej przerwy.

Bardziej ekologiczny
Nowy Passat wyznacza standardy również w dziedzinie ekologii. Każdy z dziesięciu silników (o mocy od 77 kW/105 KM do 220 kW/300 KM) jest oszczędniejszy i to nawet o 18 proc. Najmniejszy turbodiesel - 1.6 TDI o mocy 105 KM - zużywa tylko 4,2 l/100 km, co odpowiada 109 g/km CO2. Passat BlueTDI (103 kW/140 KM; zużycie paliwa 4,6 l/100 km), spełnia wymagania normy emisji spalin Euro6 (kategoria N). Downsizing i technologie takie jak system Start-Stop zapewniają redukcję spalania także w przypadku silników benzynowych. Silnik 1.4 TSI (90 kW/122 KM) może służyć za wzór oszczędności. W wersji BlueMotion Technology spala zaledwie 5,9 l paliwa na 100 km. Wszystkie wartości dla Passata Varianta kształtują się na podobnym poziomie (maksymalnie +0,1 litra w porównaniu z Limousine).

Każdy z tych modeli jest bezpiecznym, komfortowym i mocnym samochodem, doskonale nadającym się do długich podróży, bardzo oszczędnym, dysponującym wręcz ekstremalnym zasięgiem. W przypadku Passata 1.6 TDI z BlueMotion Technology, przy 70-litrowym zbiorniku i spalaniu 4,2 litra, zasięg na jednym baku wynosi 1 666 km.

materiały: Volkswagen

Ostatnie artykuły