Filmy
  • Artykuły
  • Fiat powraca do USA z nową <i>Pięćsetką</i>

Fiat powraca do USA z nową <i>Pięćsetką</i>

Fiat powraca na rynek północnoamerykański, przedstawiając nową wersję Fiata 500 - samochodu będącego wyrazem stylu i innowacji technologicznej Made in Italy oraz spadkobiercą legendarnego modelu, który stał się prawdziwą ikoną przemysłu samochodowego. Okazją do prezentacji nowej Pięćsetki jest Międzynarodowy Salon Samochodowy w Los Angeles, odbywający się w dniach 17 - 28 listopada.

Fiat 500 odpowiada na potrzeby nowych pokoleń amerykanów, którzy pragną posiadać niezwykły samochód, charakteryzujący się poszanowaniem środowiska naturalnego, zaawansowaną technologią oraz możliwością dostosowania samochodu do upodobań i potrzeb właściciela. Model produkowany jest w Meksyku i dostępny na rynku w cenie od 15 500 dolarów. To niezwykły czteromiejscowy samochód z segmentu A, który zapewnia niezrównane odczucia podczas jazdy. Pojazd wyposażony jest w nowy silnik MultiAir 1,4 l oraz innowacyjny system komunikacji Blue&Me. Bezpieczeństwo zapewniają seryjnie montowane poduszki powietrzne (dwie przednie, dwie kurtyny boczne, dwie poduszki boczne i jedna chroniąca kolana) oraz inteligentne zagłówki, reagujące i aktywujące się w momencie zderzenia. Całość wyposażenia charakteryzuje się wysoką jakością, dostosowaną do wymagań amerykańskiego rynku, czemu wyraz daje m.in. automatyczna, sześciobiegowa skrzynia biegów.

-Fiat 500 zawsze był właściwym samochodem we właściwym czasie. Fiat 500 zostaje wprowadzony na rynek, jako prawdziwie ekskluzywny samochód, należący do segmentu, który cieszy się coraz większą popularnością w Ameryce Północnej. Oferuje również prestiżowy włoski design, funkcjonalność i osiągi, a to wszystko umiejętnie dostosowane do potrzeb naszego rynku - stwierdziła Laura Soave, menedżer marki Fiat na Stany Zjednoczone.

W Stanach Zjednoczonych gama Fiata 500 składa się z trzech wersji (Pop, Sport i Lounge), z silnikiem 1.4 MultiAir o mocy 101 KM. Można wybierać spośród 14 kolorów karoserii (kolory typu metalik, pastelowe z perłowymi, trójwarstwowymi wykończeniami), 14 kombinacji kolorów i materiałów siedzeń, dwóch aranżacji wnętrza (czarny i kość słoniowa) oraz całej gamy akcesoriów służących do personalizacji samochodu, takich jak: kalkomanie, stylowe dodatki zewnętrzne i wewnętrzne oraz znaki towarowe marki Fiat, dostępne u lokalnych dealerów Fiata.

Właściciel pojazdu może zaopatrzyć się w oprogramowanie eco:Drive - darmową aplikację, która, za pomocą interfejsu Blue&Me, zbiera dane podczas jazdy i analizuje je, aby dostarczyć kierowcy praktycznych, zindywidualizowanych porad, dotyczących redukcji kosztów użytkowania oraz zmniejszenia negatywnego wpływu na środowisko naturalne. To jednak nie wszystko - model jest seryjnie objęty czteroletnią gwarancją do 50 000 mil i czteroletnią, nieograniczoną pomocą drogową, nie wspominając już o trzyletnim programie naprawczym do 36 000 mil, uwzględniającym zwrot wydatków za zużyte elementy oraz za postój samochodu. Amerykańscy klienci mogą bezpośrednio skonfigurować to perfekcyjne połączenie awangardowej technologii i włoskiego stylu, czyli nowego Fiata 500, za pomocą strony internetowej www.fiatusa.com.

W celu zwiększenia wytrzymałości, przeprojektowano strukturę karoserii, zawieszenie zostało przeprojektowane uwzględniając realia rynku w USA tak, aby zachować zwrotność Fiata 500 i jednocześnie zapewnić komfort i ciszę w kabinie, zwłaszcza podczas długich podróży autostradą. ?Zastosowano ponad 20 integracji z elementami karoserii tak, aby zmniejszyć hałas i drgania. Wprowadzono nowy system ABS (Anti-Lock Braking System) z przeprojektowanymi przednimi zaciskami, które zapewniają optymalne parametry hamowania. Zwiększono pojemność zbiornika paliwa do 10,5 gal., ulepszono system klimatyzacji,dostosowując go nawet do ekstremalnych warunków panujących w Ameryce Północnej. Przeprojektowano siedzenie kierowcy i pasażera, w zakresie podłokietników i zagłówków tak, aby zwiększyć komfort podczas jazdy, zwłaszcza na długich dystansach, nowe przednie siedzenia wyposażono w system Easy entry. Zastosowano nowe przyciski sterujące przy kierownicy oraz nową kalibrację siły wspomagania układu kierowniczego w celu zoptymalizowania i zwiększenia stabilności podczas jazdy na autostradzie (szczególnie w przypadku bocznych powiewów wiatru). Zainstalowano nowe urządzenia audio BOSE Energy Efficient Series z sześcioma głośnikami i doskonałej jakości głośnikiem niskotonowym

Technologia MultiAir zastosowana w silniku o 10 proc. zmniejsza zużycie paliwa i poziom emisji CO2, zwiększając jednocześnie o 10 proc. moc. Została ona wyróżniona nagrodą Best of What's New in 2010 przyznawaną przez czasopismo Popular Science. Wyróżnienie to przyznawane jest produktom i awangardowym technologiom, które są znaczącym krokiem naprzód w danej kategorii. Silnik jest idealnie dopasowany do lekkiego Fiata 500 oraz jego wymiarów, typowych dla kategorii aut miejskich i osiąga moc 101 KM (75 KW) przy 6500 obr./min. oraz maksymalny moment obrotowy 133 Nm. przy 4000 obr./min. Dla potrzeb północnoamerykańskiego rynku silnik może być połączony z dwoma mocnymi i niezawodnymi skrzyniami biegów zaprojektowanymi aby zapewnić większą wydajność oraz przyjemność z jazdy.

Tylko w Stanach Zjednoczonych, dostępna jest nowa automatyczna sześciobiegowa skrzynia biegów, która zapewnia płynną zmianę biegów i duże oszczędności paliwa. Funkcja skrzyni biegów Auto Stiuk pozwala również na ręczną zmianę biegów. Po wybraniu trybu Sport, za pomocą przycisku na desce rozdzielczej, program zmiany biegów oraz siła wspomagania układu kierowniczego zostają dostosowane automatycznie do bardziej sportowej jazdy. Wybierając tryb Sport z ręczną skrzynią biegów, zwiększa się czułość pedału przyspieszenia i maleje siła wspomagania układu kierowniczego, sprawiając, że jazda staje się bardziej emocjonująca. Również druga skrzynia biegów - manualna, pięciobiegowa - wyposażona jest w nowe, dostępne tylko na rynku USA, przełożenia przekładni, zapewniające mniejsze zużycie paliwa i lepsze przyśpieszenie. Ta skrzynia biegów seryjnie wyposażona jest w nowe hydrauliczne, samoregulujące sprzęgło, które pozwala na wywieranie tego samego nacisku na pedał sprzęgła przez cały okres eksploatacyjny, co gwarantuje funkcjonowanie niewymagające konserwacji.

Wersja Pop pojazdu, przeznaczona dla tych, którzy poszukują włoskiego stylu, wydajności i indywidualności. Oferuje ona manualną skrzynię biegów, 15-calowe felgi z chromowanymi elementami, opony całosezonowe, siedem seryjnie montowanych poduszek powietrznych, klimatyzację, radio CD/MP3 z dodatkowym wejściem audio, elektryczne podnośniki szyb, centralny zamek, elektrycznie ogrzewane lusterka, tempomat i system EVIC z komputerem pokładowym, wskaźnik średniej oszczędności paliwa oraz system monitorujący ciśnienie w oponach (TPM).

Wersja Sport proponuje zmodyfikowane sprężyny zawieszenia, zmieniona charakterystyka amortyzatorów, inną kalibrację układu kierowniczego i zmienioną konstrukcję układu wydechowego, ręczną skrzynię biegów i dodatkowo w stosunku do wyposażenia Pop, charakterystyczne paski z przodu i tyłu samochodu oraz powiększoną kratkę wlotu powietrza w kształcie plastra miodu. Prócz 16-calowych obręczy kół ze stopów lekkich z wewnętrznymi częściami lakierowanymi w kolorze szarym i oponami całosezonowymi, Fiat 500 wyposażony jest również w zmodyfikowane listwy boczne i spojler dachowy zamontowany na klapie bagażnika, dla podkreślenia sportowego charakteru samochodu. Kabina tego modelu charakteryzuje się sportowymi fotelami, doskonale wpasowanymi w wystrój wnętrza, we wnętrzu znajdują się: system audio BOSE® Energy Efficient Series z sześcioma głośnikami i głośnikiem niskotonowym, skórzana kierownica z przyciskami sterowania audio, system Blue&Me z wejściem USB i funkcją iPod.

Wersja Lounge w stosunku do wersji Popjest bogatsza o: nową automatyczną, sześciobiegową skrzynię biegów z możliwością ręcznej zmiany biegów, chromowane elementy nadwozia w tym chromowane obramowania lusterek, światła przeciwmgielne, szklany dach, 15-calowe obręcze kół ze stopów lekkich z oponami całosezonowymi, siedzenia obite wysokiej jakości materiałem, skórzaną kierownicę z przyciskami sterowania audio, radio SIRIUS Satellite.

- Jako spadkobierca historycznego modelu, nowy Fiat 500, definiuje na nowo koncepcję transportu i nadaje nowy sens indywidualnej ekspresji i indywidualnym możliwościom. W momencie, w którym Ameryka powraca do prostoty, ze szczególnym zwróceniem uwagi na poszanowanie środowiska, nowy samochód doskonale wpasowuje się w aktualnie panujące minimalistyczne podejście, a ponadto oferuje nowoczesną i ekologiczną technologię, której towarzyszy pierwszorzędna jakość, precyzja i styl. - dodaje Laura Soave.

Źródło: Fiat Auto Poland

Ostatnie artykuły