Filmy

Rady na dalekie podróże

Obecnie kierowcy wiedzą już, że wszyscy pasażerowie muszą mieć zapięte pasy, dzieci muszą siedzieć na specjalnych fotelikach, a zagłówki muszą być odpowiednio ustawione. Niestety, wciąż zdarzają się osoby, które ignorują zasady bezpieczeństwa w czasie pakowania bagażu. Poniżej znajdziesz kilka rad Chevroleta, które sprawią, że dojedziesz na miejsce bezpiecznie i będziesz mniej zmęczony.

Trzeba przyznać, że: gdy ma się bagażnik tak duży, jak ten w Captivie, o objętości powyżej 456 l, ma się ochotę po prostu wrzucić do środka bagaże i inny ładunek. Kierowcy, którzy naprawdę dbają o bezpieczeństwo - swoje i swoich pasażerów - dwa razy przemyślą najmądrzejszy sposób załadowania samochodu. Najważniejsza zasada bezpieczeństwa brzmi: Ciężkie przedmioty powinny zawsze znajdować się na dole bagażnika i być dokładnie dociśnięte do tylnego siedzenia, w celu ograniczenia ryzyka związanego z ich wdarciem się do przodu w czasie ewentualnego wypadku. Oto dlaczego: Pełen pojemnik z wodą waży 17 kilogramów. W czasie wypadku te 17 kilogramów przekształca się w ponad pół tony masy uderzającej w tylne siedzenie. W celu ograniczenia siły uderzenia takiego ładunku, ciężkie przedmioty należy umieścić bezpośrednio przy tylnym siedzeniu, oraz zastawić innym bagażem lub przywiązać tak, żeby nie zjechały do tyłu. Jeśli się tego nie zrobi, wszystko może wypaść do przodu w czasie raptownego hamowania lub wypadku.
Poza ciężkimi walizkami, bagaże wakacyjne często składają się z lżejszych przedmiotów, takich jak torby sportowe, maty plażowe, dmuchane materace i gumowe pontony. Powinno się je zapakować w taki sposób, żeby wypełniły puste miejsce wokół cięższych przedmiotów - tak mocno i ciasno, jak tylko się da. Należy unikać pakowania bagaży powyżej linii tylnych siedzeń. Wszystko wystające ponad nimi może wpaść do przodu, narażając pasażerów na obrażenia, w czasie gwałtownego hamowania lub stłuczki. Wersja siedmioosobowa Captivy wyposażona jest w siatkę bagażową w standardzie, aby zapobiec tego typu sytuacjom. Wersja pięcioosobowa może zostać doposażona u dealerów. Zaleca się zabezpieczenie bagażu za pomocą pasów bagażowych. Na przykład Captiva wyposażona jest w standardzie w uchwyty mocujące, zaś pasy bagażowe można zakupić u dealerów. Jeśli z tyłu nie ma pasażerów, należy zapiąć pasy krzyżowo, dla dodania tylnemu siedzeniu dodatkowej stabilności.
Ze względu na cięższy ładunek, należy dostosować ciśnienie w oponach. Poza tym, obciążenie tyłu podnosi przód samochodu. Aby uniknąć oślepiania samochodów nadjeżdżających z naprzeciwka w nocy, światła powinny być odpowiednio ustawione.

Lista kontrolna
Kiedy wyruszasz na długo wyczekiwane wakacje, zapewne ostatnią rzeczą, o której wówczas myślisz są nagłe wypadki na drodze. Niemniej jednak, dobrze jest być przygotowanym na każdą ewentualność. Warto również przejrzeć warunki ubezpieczenia swojego samochodu, szczególnie w przypadku podróży zagranicznych. Aby być przygotowanym w razie wypadku, upewnij się, że zapakowałeś: trójkąt ostrzegawczy, odblaskową kamizelkę ostrzegawczą, zestaw pierwszej pomocy, europejski formularz protokołu z wypadku, latarkę i masz do nich łatwy dostęp.

Dotrzeć do celu
Po upewnieniu się, że samochód jest w dobrej kondycji, a bagaż jest schowany w bezpiecznym miejscu i wszyscy są zapięci pasami, jesteś gotowy do drogi. Nawet gdy masz przed sobą perspektywę wakacji, długa jazda może być męcząca i wykańczająca nerwowo.

Rześkość za kółkiem
Celem długiej podróży jest dojechać bezpiecznie i w dobrym nastroju. Prędkość nie powinna być Twoim głównym celem. Długie podróże wymagają częstych postojów na odpoczynek. Zmęczenie wpływa na koncentrację, opóźnia refleks i ocenę sytuacji oraz zwiększa ryzyko wystąpienia wypadku.
Strzeż się ogólnego dyskomfortu, napięcia w karku, mięśniach rąk i ramion oraz niewyraźnego obrazu. W ten sposób Twoje ciało mówi Ci, że czas na przerwę. Podkręcenie muzyki, kilka łyków kawy czy krótki spacer wystarczy na krótką chwilę, ale nie zlikwiduje zmęczenia. Jeśli zaczniesz być śpiący, zamień się miejscami z innym pasażerem-kierowcą lub zjedź na pobocze i zdrzemnij się chwilkę.

Troska o pasażerów
Pasażerowie, szczególnie dzieci, są bardziej podatni na chorobę lokomocyjną. Leki na nią sprzedawane są bez recepty; większość z nich trzeba wziąć przed podróżą. Przed podaniem dziecku nowego leku skonsultuj się z lekarzem. Zawrotom głowy czy nudnościom można chwilowo zapobiec otwierając okno lub wysiadając na chwilę z samochodu, by zaczerpnąć świeżego powietrza. Zachęć swoje dziecko by patrzyło na zewnątrz i nie skupiało wzroku na punktach w środku samochodu.

Posiłki w podróży
Załaduj przenośną lodówkę sporą liczbą zdrowych przekąsek (suszone lub świeże owoce, batoniki z płatkami zbożowymi, pełnoziarniste krakersy, itd.) Te drobne przekąski mogą okazać się bardzo pomocne szczególnie w momencie, gdy utkniesz w korku i będziesz musiał spędzić kilka godzin w gorącym samochodzie.
Unikaj ciężkich posiłków w trakcie podróży. Gdy spędzasz kilka godzin siedząc, ciężkostrawne potrawy sprawią, ze będziesz się czuł ospały i zmęczony.

Podróże z dziećmi
W czasie długich podróży, podobnie jak w przypadku krótkich, ważne jest by dziecko było zapięte pasem, oraz, w zależności od wieku, by siedziało w foteliku lub na podwyższeniu.
W ciepłe, słoneczne dni, zapewnij dziecku cień: światło słoneczne może być potęgowane przez okno samochodu zwiększając w ten sposób ryzyko udaru lub poparzenia. Umieść na oknach nakładki chroniące przed promieniami słonecznymi i zapewnij swojemu dziecku ochłodę poprzez odpowiednie ubranie, chłodne napoje i klimatyzację.
Znudzone, marudne dzieci mogą stanowić zagrożenie rozpraszając kierowcę! Można uniknąć napadów złości i nudy grając w kilka samochodowych gier. Ponadto, upewnij się, że robisz regularne przystanki, tak by każdy mógł rozprostować nogi i się rozruszać.

Czym zająć dzieci
Długie podróże mogą stać się źródłem cudownych wspomnień, niestety mogą również być niezwykle stresujące. Wielogodzinny pobyt dzieci w samochodzie najczęściej wiąże się z bitwami na tylnym siedzeniu i nieustannym zadawaniem pytania czy "jesteśmy już na miejscu?". Dobrym rozwiązaniem jest zaplanowanie atrakcji i gier, które zapewniałyby wszystkim rozrywkę i odwracałyby uwagę od samej podróży. Dopilnuj, aby w samochodzie znalazł się taki oto podstawowy zestaw: talia kart, książeczki z zadaniami i kolorowanki, papier, ołówki, kredki, naklejki i kilka niewielkich zabawek. Nowoczesne kieszonkowe konsole do gier, przenośne odtwarzacze DVD, CD z muzyką lub opowiadaniami - to kolejne rozwiązania mogące sprawić, że długie podróże dla wielu rodzin staną się o wiele bardziej przyjemne.

Jednakże, dzisiejsi rodzice pamiętając własne doświadczenia z dzieciństwa wiedzą, że elektronika to nie jedyne rozwiązanie. Szczególnie młodsze dzieci lubią spędzać czas, grając w kilka prostych gier z innymi członkami rodziny. Chevrolet stworzył listę przykładowych gier, które sprawią, że długa podróż minie niepostrzeżenie całej rodzinie:

Byłem na zakupach. Jedna z osób zaczyna grę, mówiąc "Byłem na zakupach i kupiłem...". Druga osoba powtarza kwestię wypowiedzianą przez pierwszą oraz dodaje własny przedmiot, itd. Czynność ta jest powtarzana do czasu, gdy jedna z osób lub wszyscy zapomną kto co kupił.

Polowanie na alfabet. Nawet dzieci, które dopiero uczą się alfabetu mogą grać w tę grę. Należy zacząć od litery "A" i znaleźć ją na szyldzie, ciężarówce, budynku lub tablicy rejestracyjnej. Pierwsza osoba, która dotrze do litery "Z" wygrywa. Można grać w tę grę na wyścigi lub wspólnie z całą rodziną.

Parzyste i nieparzyste. Prosta gra dla młodszych dzieci. Polega ona na tym, że gracze obserwują numery tablic rejestracyjnych samochodów skupiając się na ich ostatniej cyfrze. Jeden z graczy szuka numerów nieparzystych, a drugi parzystych. Każdy zapisuje swoje własne wyniki, a wygrywa ten kto pierwszy uzyska 21 punktów.

To co widzę. Rozejrzyj się i wybierz przedmiot, który widzisz w samochodzie lub na drodze. Następnie podaj innym wskazówkę, mówiąc "To co widzę...jest zielone", lub "To co widzę...jest brązowe i ma futerko". Podawaj wskazówki do czasu aż ktoś zgadnie co widzisz.

20 pytań. Pomyśl o osobie, miejscu lub rzeczy. Pozostali muszą odgadnąć co masz na myśli zadając w sumie maksymalnie 20 pytań na które możesz udzielić odpowiedzi "tak", "nie" lub "czasami".

Kamień-Papier-Nożyczki. Każdy z graczy kładzie swoją pięść na dłoni zwróconej spodem do góry i licząc do trzech, uderza pięścią w dłoń. Na "trzy" każdy zamienia pięść w wybrany przez siebie obiekt. Do wyboru jest jeden z trzech: kamień (zaciśnięta pięść), papier (otwarta dłoń) lub nożyczki (dwa palce ułożone w kształt litery V). Kamień pokonuje nożyczki łamiąc je, papier pokonuje kamień okrywając go, a nożyczki wygrywają tnąc papier. Jeżeli dwie osoby wybiorą ten sam obiekt, to próbują jeszcze raz.

Historia zatacza krąg. Jedna osoba w samochodzie wymyśla tytuł opowiadania. Na podstawie tytułu kolejna osoba wymyśla pierwsze zdanie historyjki, zaczynając od słów "Dawno, dawno temu...". Trzecia osoba kontynuuje opowiadanie dodając do niego kolejne zdanie, i tak na okrągło.

Zajmując swoje pociechy w ten sposób, jak również planując częste przystanki, by wszyscy mogli rozprostować nogi i się przez chwilę poruszać, sprawisz, że dzieci nie będą znudzone i drażliwe, a Twoje nerwy ocaleją. Każdy z Was będzie dużo bardziej zrelaksowany, gdy w końcu dojedziecie do celu.
materiały: GM Europe

Ostatnie artykuły