Filmy

Ile mogę wypić?

Alkohol towarzyszył człowiekowi od zarania dziejów i pełnił różne funkcje. Początkowo służył jako środek wspomagający funkcje fizjologiczne (poprzez redukcję bólu, zmęczenia), psychologiczne (poprzez redukcję leku, odprężenie) i społeczne (element obrzędów religijnych, ułatwianie kontaktów międzyludzkich, z czasem także funkcje polityczne i ekonomiczne.W dzisiejszych czasach rola alkoholu się nie zmieniła. Jest on spożywany podczas spotkań z rodziną, znajomymi, dla relaksu czy kurażu. Grill z przyjaciółmi na działce często oznacza nie tylko świeże powietrze i dobre jedzenie, ale także alkohol. Jednak im większa przyjemność i zabawa, tym większe niebezpieczeństwo. Począwszy od chorób takich jak marskość wątroby czy problemów z układem sercowo-naczyniowym, a skończywszy na ludzkiej tragedii. Alkohol zbiera bogate żniwo na polskich drogach.

W 2007 roku nietrzeźwi kierowcy spowodowali aż 6503 wypadków, w których śmierć poniosły 774 osoby a 8193 zostało rannych*. Jeżeli niektórzy uważają, że to mało to należy sobie wyobrazić, że takie miasto jak Kamień Pomorski lub Aleksandrów Łódzki zamienia się w jeden wielki szpital. Najczęściej do wypadków dochodzi w dni wolne od pracy lub następnego dnia po nich. Szczegółowy podział w roku 2007 pokazuje ponizsze zestawienie:

Poniedziałek 865
Wtorek 692
Środa 702
Czwartek 751
Piątek 982
Sobota 1248
Niedziela 1263
(Źródło: Komenda Główna Policji)

- Od 0,3 do 0,5 promila - nieznaczne zaburzenia równowagi oraz euforia i obniżenie krytycyzmu, upośledzenie koordynacji wzrokowo-ruchowej oraz zaburzenia widzenia:0,3 promila – oko dostrzega gorzej rodzaj kształt przedmiotów ukazujących się w głębi pola widzenia, następuje obniżenie zdolności dostrzegania ruchomych źródeł światła0,4 promila – czas adaptacji oka do ciemności po olśnieniu wydłuża się o ok. 2/30,5 promila – czas reakcji na nowe bodźce wzrokowe ulega opóźnieniu, zdolność dostrzegania ruchomych świateł obniża się o 1/3, pojawia się również opóźnienie i osłabienie dostrzegania przedmiotów na obwodzie pola widzenia.
- Do 0,7 promila - zaburzenia sprawności ruchowej, nadmierna pobudliwość i gadatliwość, a także obniżenie samokontroli oraz błędna ocena własnych możliwości, które często prowadzą do fałszywej oceny sytuacji, z jaką może spotkać się kierowca
- Do 2,0 promila - Zaburzenia równowagi, sprawności i koordynacji ruchowej, obniżenie progu bólu, spadek sprawności intelektualnej (błędy w logicznym rozumowaniu, wadliwe wyciąganie wniosków itp.), pogłębiający się w miarę narastania intoksykacji alkoholowej; opóźnienie czasu reakcji, wyraźna drażliwość, obniżona tolerancja, zachowania agresywne, pobudzenie seksualne, wzrost ciśnienia krwi oraz przyspieszenie akcji serca.
- Do 3,0 promila - zaburzenia mowy, wyraźne spowolnienie i zaburzenia równowagi, wzmożona senność, znacznie obniżona zdolność do kontroli własnych zachowań.
- Do 4,0 promila - Spadek ciśnienia krwi, obniżenie ciepłoty ciała, osłabienie lub zanik odruchów fizjologicznych oraz głębokie zaburzenia świadomości prowadzące do śpiączki
- Powyżej 4,0 promili - Głęboka śpiączka, zaburzenia czynności ośrodka oddechowego i naczyniowo-ruchowego, możliwość porażenia tych ośrodków przez alkohol. Stan zagrożenia życia.

(Źródło: „Bez tajemnic o uzależnieniach i ich leczeniu”, B.T. Woronowicz; Instytut Psychiatrii i Neurologii, Warszawa 2003)

W Polsce przeprowadzane są liczne akcje społeczne, mające na celu zmianę podejścia do jazdy pod wpływem alkoholu. Jedną z nich jest akcja „Ile Mogę Wypić?”, która promuje świadomość i odpowiedzialność kierowców. Na stronie www.IleMogeWypic.pl są udostępnione darmowe aplikacje, takie jak Wirtualny Alkomat – dzięki któremu można obliczyć stan trzeźwości oraz czas, po jakim można usiąść za kierownicą czy Alkosymulator, dzięki któremu można sprawdzić koordynację ruchową po określonych dawkach alkoholu. Jak mówią twórcy portalu: „Wierzymy, że wzrost świadomości przekłada się bezpośrednio na poprawę bezpieczeństwa i jeżeli pozwoli to uniknąć w przyszłości chociaż jednego wypadku to akcja warta jest każdej poświęconej minuty”.

Do pomiaru trzeźwości kierowców służą także testery trzeźwości. Na rynku polskim dostępnych jest wiele modeli. Godnym polecenia i sprawdzonym przez kierowców są testery: DA-8000, DA-5000, Alco+.

Poprawa bezpieczeństwa na polskich drogach leży w interesie każdego kierowcy. Jedną przyczynę wypadków drogowych można wyeliminować od zaraz – pijanych kierowców.

* źródło: Komenda Główna Policji;
** źródło: interia.pl


materiały: IleMogeWypic.pl

Ostatnie artykuły