Filmy
  • Artykuły
  • ECO Pedal pomaga obniżyć zużycie paliwa

ECO Pedal pomaga obniżyć zużycie paliwa

Producenci pojazdów stale prowadzą prace nad udoskonalaniem swoich maszyn. W dobie rosnących cen paliw istotnym czynnikiem jest to, żeby pojazd był oszczędny. Konkurencja na rynku pojazdów powoduje, że koncerny samochodowe nieustannie prowadzą wyścig o względy klienta, a także o to by z jego kieszeni ubywało jak najmniej pieniędzy na eksploatacje pojazdu.

Nissan przedstawił system ECO Pedal – jest to zastosowana po raz pierwszy na świecie technologia mająca na celu wspieranie kierowców w jak najoszczędniejszej jeździe. Przy włączonym systemie, każde zbyt mocne naciśnięcie na pedał gazu powoduje aktywację mechanizmu wywierającego na pedał nacisk o przeciwnym wektorze, dzięki czemu kierowca jest informowany o tym, że prawdopodobnie zużywa więcej paliwa niż jest to niezbędne. Kontrolka ekonomicznej jazdy wbudowana w zestaw wskaźników pokazuje kierowcy rzeczywiste zużycie paliwa, pozytywnie wpływając na jego styl jazdy. System ECO Pedal może być włączany lub wyłączany w zależności od preferencji kierowcy. Badania prowadzone przez Nissana wykazały, że jego stosowanie może obniżyć zużycie paliwa o 5-10 proc., w zależności od warunków jazdy.

Kontrolka ECO Pedal
System ECO Pedal analizuje dane o chwilowym zużyciu paliwa oraz wydajności skrzyni biegów podczas przyspieszania i jazdy ze stałą prędkością, a następnie oblicza optymalny stopień wciśnięcia akceleratora. Jeśli kierowca wywiera zbyt duży nacisk na pedał gazu, system reaguje aktywowaniem mechanizmu wypychającego pedał ku górze.Kontrolka systemu wbudowana w zestaw wskaźników pokazuje jednocześnie stopień wciśnięcia pedału, który jest optymalny dla oszczędnej jazdy. Jeśli kierowca mieści się w owym optymalnym zakresie, kontrolka świeci się na zielono. Po wykryciu zbyt dużego przyspieszenia lecz przed osiągnięciem wartości granicznej zaczyna ona pulsować, a w końcu zmienia kolor na pomarańczowy informując kierowcę o niekorzystnym stylu jazdy.

Aby ograniczyć emisję C02 , Nissan stosuje „trójpłaszczyznowe” podejście polegające na doskonaleniu technologii, poprawie stylu jazdy warunków na drodze. System ECO Pedal wpisuje się w drugi z powyższych aspektów i należy do całej gamy przyjaznych dla środowiska technologii rozwijanych w ramach programu Nissan Green Program 2010. Strategia środowiskowa firmy ma na celu opracowanie nowych technologii, produktów oraz usług mogących doprowadzić do rzeczywistego zmniejszenia ilości CO2 emitowanego przez pojazdy, poprawy jakości spalin oraz ponownego przetwarzania surowców.

System ECO Pedal Nissana ma być wdrożony do produkcji do 2009 roku.

(MB)
materiały: Nissan Motor Co., Ltd.

Ostatnie artykuły