Filmy

AMI Lipsk 2007

Tegoroczne targi samochodowe AMI, które odbywały się w Lipsku w dniach 14–22 kwietnia zgromadziły rekordową liczbę wystawców. W tym roku swoje produkty zaprezentowało ponad 500 wystawców z 21 krajów. W porównaniu do roku ubiegłego, gdzie wystawiało się 478 firm z 17 krajów, obecnie odnotowano 6% wzrost. Bogata oferta producentów i dealerów, obejmująca m.in. ponad 50 marek samochodów osobowych ze wszystkimi ich aktualnymi modelami, a także lekkie pojazdy użytkowe, umożliwiła odwiedzającym pełny przegląd rynku motoryzacyjnego.


W tym roku pokazano ponad 100 premierowych samochodów. Odbyły się dwie światowe premiery: Forda Focusa CNG i Ssang Yong Kyron Cyber oraz jedna premiera europejska – Fiata Linea. Swoje pojazdy zaprezentowały wszystkie liczące się na rynku koncerny samochodowe, w tym m.in: DaimlerChrysler, Citroen, Fiat, Hyundai, Isuzu, Nissan, General Motors, Peugeot, BMW, Porsche, Renault i Volkswagen, Audi, Kia i wiele innych.Prezentację samochodów połączono z targami AMITEC – wystawą części zamiennych, wyposażenia warsztatów i urządzeń serwisowych. Tradycyjnie nie zabrakło wystawców z Polski. Nasz kraj reprezentowała m.in. firma AUTOGLASS JAAN – producent szyb samochodowych do ponad 650 modeli aut.Ciekawostką tegorocznych targów były wystawy pojazdów z niedawnej przeszłości. Bloki tematyczne zostały podzielone na poszczególne okresy: lata 60, 70 i 80.Drugą atrakcją (bardziej dla hobbystów motoryzacyjnych) była prezentacja tuningowych pojazdów z dawnej NRD. Niemcy wschodni, którzy jeszcze pamiętają czasy świetności Trabanta, Wartburga czy Barkasa chętnie wykorzystują te auta w swoich projektów motoryzacyjnych.


Trzecią ciekawostką AMI były samochody o dość niespotykanyh na co dzień rozwiązaniach konstrukcyjnych. W specjalnym pawilonie organizatorzy zgromadzili kilkadziesiąt „uskrzydlonych” pojazdów. Mowa tu o drzwiach otwieranych do góry. Bardzo praktyczne jest auto, które na parkingu nie obija swoimi drzwiami inne samochody.
Niesamowity klimat wnętrza, w jakim odbyła się ta prezentacja oraz duża różnorodność bardzo ciekawych konstrukcji, był wytchnieniem od pokazów wielkoseryjnych aut oferowanych w innych pawilonach.


Targi motoryzacyjne to tradycyjnie już miejsce prezentacji najnowszych, najpiękniejszych pojazdów, ale także swoisty pokaz mody i wdzięków pięknych hostess. Mało kto potrafi się oprzeć urokowi wysmukłych uśmiechniętych dam, zapraszających gości do zapoznania się z ich modelem pojazdu. Nie stawialiśmy im oporu i może dlatego opuściliśmy tereny targowe jako jedni z ostatnich zwiedzających...


Premiery światowe:
- Ford Focus CNG,
- Ssang Yong Kyron Cyber.

Premiery europejskie:
- Fiat Linea.

Niektóre premiery na rynku niemieckim:
- Alfa Romeo 159 TI,
- Alfa Romeo 8C Competizione,
- Audi A5 Coupé,
- Audi S 5,
- Chevrolet Lacetti Combi i Diesel,
- BMW 1,
- BMW 3 Cabrio,
- Citroen C4 Picasso,
- Fiat Bravo,
- Porsche Cayman,
- Renault Twingo,
- Toyota Auris,
- Volvo XC 70.

(MB)

Ostatnie artykuły